Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
30°C
Parçalı Bulutlu
Çar 28°C
Per 30°C
Cum 29°C
Cts 29°C

Kyk Yurtlarına Ve Gençli̇k Merkezleri̇ne Manevi̇ Danışman Görevlendi̇ri̇lmesi̇yle İlgi̇li İlan

Kyk Yurtlarına Ve Gençli̇k Merkezleri̇ne Manevi̇ Danışman Görevlendi̇ri̇lmesi̇yle İlgi̇li İlan
11.01.2022
A+
A-

MANEVİ DANIŞMAN GÖREVLENDİRMELERİ USUL VE ESASLARI

TALİMATI BAŞVURU İLE İLGİLİ HUSUSLAR

 

1.Başvurular, Başkanlıkça belirlenen DHYS’ye giriş tarihi dikkate alınarak ilan edildikten sonra, 03 Şubat 2022 tarihine kadar il müftülükleri tarafından başvuru formu doldurulmak suretiyle alınacaktır.
2.Gerekli değerlendirmeler müftülüklerce yapıldıktan sonra 04 Şubat 2022 Cuma günü mesai bitimine kadar DHYS’de açılan ilgili linke il DHYS sorumlusu tarafından girilecektir. İlgili tarih dışında sistem kapalı olacaktır.
3.Söz konusu görevlendirmeler DHYS’ye girildikten sonra yapılan değişiklik talepleri dikkate alınmayacaktır.
4.Başta din hizmetleri uzmanları olmak üzere; Vaiz, Kur’an kursu öğreticisi, imam- hatip, müezzin-kayyım ve öğretmen unvanlarında çalışan bütün personel müracaat edebilecektir.
5.4/B sözleşmeli personelin, fahri çalışanların, halen yurt dışında görevli olanların, yurt dışı din görevlisi sınavına girerek başarılı olanların ya da benzer durumları bulunanların başvuruları kabul edilmeyecektir.
6.İl müftülükleri tarafından yapılan manevi danışman görevlendirme teklifleri Başkanlıkça kurulan bir komisyon marifeti ile değerlendirilecektir.
7.Halihazırda görev yapan manevi danışmanlardan geçerli mazereti olmayanların aynı yerde görevlendirilmesi esastır.
8.Büyükşehir statüsündeki illerin metropol ilçeleri hariç görev yaptığı ilçe dışında hiçbir personel görevlendirilmeyecektir.
9.Görev almak isteyen personelin, dini yükseköğrenim mezunu veya farklı alanda örgün lisans mezunu olmaları asgari yeterlilik şartıdır. Farklı alandan açık öğretim ön lisans/lisans başvuruları kabul edilmeyecektir.

 

DİĞER HUSUSLAR
1.Hiçbir gencin dışarıda bırakılmamasına özen gösterilecek; formel bir yaklaşımdan öte eğitsel bir süreç takip edilecektir.
2.Gençlerle iletişimde onların ihtiyaç ve beklentilerine göre dinleme, anlama ve anlamlandırma metoduna ağırlık verilecek, kolaylaştırıcı, cesaret ve güven verici bir üslup kullanılacak; sosyal-kültürel etkinlik ve faaliyetlerle nitelikli zaman geçirilmesine özen gösterilecektir.
3.Yapılacak çalışmaların hedef kitlede maksimum karşılık bulması amacıyla program ve çalışma saatleri; GSB (Gençlik Spor Bakanlığı) ile TDV (Türkiye Diyanet Vakfı) yurtlarında ve gençlik merkezlerinde öğrencilerin bulunma vakitleri ile programlara katılım durumları dikkate alınarak belirlenecektir.
4. GSB ve TDV yurtları ile gençlik merkezlerinde manevi danışmanlık ve rehberlik hizmeti sunmak üzere görevlendirilen personelin günlük çalışma saatleri, öğrencilerin bulunma vakitleri ve yerel şartlar dikkate alınarak, en az 5 saat olacak şekilde müftülüğün teklifi ve mülki amirin onayı ile belirlenecektir.
5.GSB ve TDV yurtlarında, kapasitesi 1000 öğrencinin altında olan yurtlarda 1 (bir) manevi danışman, öğrenci sayısı 1000’den fazla olan yurtlarda en fazla 2 (iki) manevi danışman görevlendirilecektir.
6.Manevi danışmanlık ve rehberlik hizmeti sunmak üzere görevlendirilen personelin gençlik koordinatörlüğü sistemi çerçevesinde yürütülen çalışmalarda da aktif rol almaları sağlanacaktır.
7.Manevi danışman olarak görevlendirilen personel, 4 gün GSB ve TDV yurtları ile gençlik merkezlerinde, 1 gün de öncelikli olarak gençlik hizmetleri olmak üzere müftülüğün uygun göreceği yerlerde 5 gün çalışacaklardır. Manevi danışman olarak görevlendirilen personele görev yaptıkları günlerde kendi istekleri dışında ikinci bir görev verilmeyecektir.
8.Manevi danışman, yıllık iznini görev yapmış olduğu yurdun, bağlı bulunduğu üniversitenin akademik takviminde belirtilen tatil dönemlerinde, kadrosunun bulunduğu müftülükten alarak kullanabilecektir.
9.Görevlendirmeler; 6 (altı) aylık periyotlar şeklinde yapılacak, sonraki dönemlerdeki görevlendirmelerde ilgili personelin verimliliği ve manevi danışman ihtiyacı esas alınacaktır.
10.Personelin görevlendirme süreleri içerisinde görevden ayrılma talepleri nakil, hastalık (heyet raporlu), ölüm ve emeklilik haricinde dikkate alınmayacak, talepler görevlendirme süresi bittikten sonra değerlendirilecektir.
11.Manevi danışman olarak görevlendirilen personelin asli görev yerine eğitim hizmetleri ve din hizmetlerinin aksaklığa uğramaması için ivedilikle vekil/fahri görevlendirmeleri yapılacaktır.
12.Manevi danışmanlık ve rehberlik hizmetinin etkinliği, verimliliği ve sürekliliği için gerekli denetim ve rehberliğin yapılması önem arz etmektedir. Bu doğrultuda çalışmaları yerinde görmek amacıyla GSB ve TDV yurtları ile gençlik merkezleri, müftü veya görevlendireceği personel tarafından ayda en az iki defa ziyaret edilecektir.
13.GSB ve TDV yurtları ile gençlik merkezlerinde yürütülen manevi danışmanlık ve rehberlik hizmeti özel ve nitelikli bir eğitimi zorunlu kıldığından söz konusu görevlendirmeler dışında mahallinden manevi danışman görevlendirmesi kesinlikle yapılmayacaktır.
14.Başkanlık onayı illere tebliğ edildikten sonra, müftülükler tarafından ayrıca valilik onayı alınacaktır. Başkanlık onayı ekinde yer alan personel listesinde kesinlikle ekleme ve çıkarma yapılmayacaktır.
15.Manevi danışmanlar tarafından yapılan çalışmalara ilişkin her ay rapor hazırlanarak takip eden ayın ilk haftasının bitimine kadar müftülüğe teslim edilecektir.
16.GSB ve TDV yurtları ile gençlik merkezlerinde manevi danışmanlar tarafından gerçekleştirilen etkinliklere dair veriler, DHYS’de aktif bulunan faaliyetler bölümünden her ayın ilk haftasının bitimine kadar bir önceki aya ait veriler DHYS’ ye kaydedilecektir.
17.Görevlendirilmesi yapılan Manevi Danışmanlara görevlendirme yazıları müftülüklere ulaştığı tarihten itibaren 3 iş günü içerisinde tebliğ yapılacaktır.
18.Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü Uygulama Genelgesinin 28. maddesi 4. ve 5. fıkraları gereğince görevlendirilen personele yolluk ve harcırah, Kur’an Kursu öğreticilerine öğretim yılına hazırlık ödeneğinin ilgili kalemlerden ödemesi yapılacaktır.

 DİN HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

 En güncel haber ve ilanları aşağıda yeralan sosyal medya hesaplarımızından yada mobile uygulamamızı indirerek takip edebilirsiniz!

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.