2018 KPSS-DHBT Başvuru ve Sınav Tarihleri Ne Zaman?

ÖSYM Tarafından Yapılacak DHBT Başvuru Tarihleri, Ücreti ve Sınav Tarihleri Ne Zaman?

2018 KPSS-DHBT Başvuru ve Sınav Tarihleri Ne Zaman?
Yayınlama: 27.07.2018
1.499
A+
A-

2020 DHBT Başvuruları ve Sınavı Ne Zaman?

BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

Bilindiği üzere Başkanlığımız Kur’an kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin-kayyım kadrolarına ilk defa açıktan veya sözleşmeli atanacaklarda, Başkanlığımızca yapılan sınav sonucunda her bir unvan için verilen yeterliğe sahip olma şartı aranmaktadır.

Açıktan atamalar ve sözleşmeli alımlar, belirlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puanına sahip olanlardan KPSS puanı başarı sırasına göre atama yapılacak kadro sayısının üç katına kadar adayın çağrıldığı sözlü sınav sonucu başarı sırasına göre yapılmaktadır.

Kısa bilgi:Başkanlığımız ilgili mevzuatında söz konusu kadrolara Ekim 2014 tarihinden sonra atanacaklar için yeterlik şartı kaldırılarak; Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı, Devlet Personel Başkanlığı ve Başkanlığımız arasında imzalanan protokol ile KPSS’ye Başkanlığımız din hizmetleri sınıfına ait kadrolara atanmak isteyenlerin mesleki bilgilerinin ölçüleceği Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi eklenmiştir.

2018 DHBT’YE KİMLER GİREBİLİR?

KPSS’ye başvuru koşullarını taşıyan adaylar başvuru yapabilecektir. (Başkanlığımız din hizmetleri sınıfına ait kadrolara ilk defa açıktan veya sözleşmeli atanacakların KPSS puanı ile birlikte Başkanlığımız ilgili mevzuatında aranan diğer şartları taşımaları gerekmektedir.)

Din Hizmetleri Alan Bilgi Testi puanı iki yıl geçerli olduğundan puanı bir daha ki  geçerlidir.

2018 Din Hizmetleri Alan Bilgi Testi Sınavına Başvuruları yapılırken:

1-Mezun durumda olan Ortaöğretim (Lise), Önlisans ve Lisans adayları  kendi düzeyinde girebilir.

2-Son sınıf okuyan Ortaöğretim (Lise), Önlisans ve Lisans adayları kendi düzeyinde girebilir.

3- Din Hizmetleri Alan Bilgi Testi sınavı puanı 2 yıl geçerli olduğundan 2 yıl içinden mezun olabilecek Lise, Önlisans ve Lisans adayları da 2018 Din Hizmetleri Alan Bilgi Testi sınavına girebilir ancak mezun olunca ilanlara başvurabilir ve tercihlerde bulunabilir.

4-Dört yıllık İlahiyat okuyan adaylar ikinci sınıf öğrencileri, önümüzdeki yıl iki yıllık bitirebilecek durumda iseler, yine İHL mezunu olup 4 yıllık lisans okuyup 2. sınıfta okuyanlar, önümüzdeki yıl iki yıllık bitirebilecek durumda iseler, Önlisans kategorisinden KPSS-DHBT’ye başvurabilirler.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT Online (Canlı Ders) Hazırlık Kursu - 3. Grup