2022 DHBT Sınavına Kimler Başvurabilir? Başvuru Şartları Nedir?

2022 DHBT Sınavına Kimler Başvurabilir? Başvuru Şartları Nedir? Detaylar Haberimizde Yer Almaktadır…

2022 DHBT Sınavına Kimler Başvurabilir? Başvuru Şartları Nedir?
Yayınlama: 11.04.2021
46.906
A+
A-

DHBT SINAVINA “@dhbtokulu” INSTAGRAM HESABI İLE HAZIRLANIN!
(Hap Bilgiler, Mini DHBT Soruları ve Süpriz Çekilişler..)

2022 DHBT’ye Kimler Girebilir? DHBT Başvuru Şartları Nelerdir?

Bilindiği üzere Diyanet İşleri Başkanlığı, Kur’an kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin-kayyım kadrolarına ilk defa açıktan veya sözleşmeli atanacaklarda, Başkanlığımızca yapılan sınav sonucunda her bir unvan için verilen yeterliğe sahip olma şartı aranmaktadır.

Açıktan atamalar ve sözleşmeli alımlar, belirlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puanına sahip olanlardan KPSS puanı başarı sırasına göre atama yapılacak kadro sayısının üç katına kadar adayın çağrıldığı sözlü sınav sonucu başarı sırasına göre yapılmaktadır.

Kısa bilgi: Başkanlığımız ilgili mevzuatında söz konusu kadrolara Ekim 2014 tarihinden sonra atanacaklar için yeterlik şartı kaldırılarak; Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı, Devlet Personel Başkanlığı ve Başkanlığımız arasında imzalanan protokol ile KPSS’ye Başkanlığımız din hizmetleri sınıfına ait kadrolara atanmak isteyenlerin mesleki bilgilerinin ölçüleceği Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) eklenmiştir.

Bu itibarla, Diyanet İşleri Başkanlığı, din hizmetleri sınıfına ait kadrolarına 15 Ekim 2014 tarihinden sonra ilk defa açıktan veya sözleşmeli atanacakların KPSS’de Genel Yetenek-Genel Kültür oturumuna ek olarak Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) oturumuna katılmaları ve bu iki oturum sonucunda alacakları puanlara göre hesaplanacak KPSSP-122 (ortaöğretim mezunları için), KPSSP-123 (ön lisans mezunları için) ve KPSSP-124 (lisans mezunları için) puanlarına sahip olmaları gerekmektedir.

2022 DHBT’ye Kimler Girebilir?

KPSS’ye başvuru koşullarını taşıyan adaylar DHBT’ye başvuru yapabilecektir. (Diyanet İşleri Başkanlığı din hizmetleri sınıfına ait kadrolara ilk defa açıktan veya sözleşmeli atanacakların KPSS puanı ile birlikte Başkanlığımız ilgili mevzuatında aranan diğer şartları taşımaları gerekmektedir.)

DHBT puanı iki yıl geçerli olduğundan 2022 DHBT puanı bir daha ki 2022 DHBT’ye ye kadar geçerlidir. 2022 DHBT Başvuruları yapılırken:

 1. Mezun durumda olan Ortaöğretim (Lise), Önlisans ve Lisans adayları 2022 DHBT’ye kendi düzeyinde girebilir.
 2. Son sınıf okuyan Ortaöğretim (Lise), Önlisans ve Lisans adayları 2022 DHBT’ye kendi düzeyinde girebilir.
 3. DHBT puanı 2 yıl geçerli olduğundan 2 yıl içinden mezun olabilecek Lise, Önlisans ve Lisans adayları da 2022 DHBT’ye girebilir ancak mezun olunca ilanlara başvurabilir ve tercihlerde bulunabilir.
 4. Dört yıllık İlahiyat okuyan adaylar ikinci sınıf öğrencileri, önümüzdeki yıl iki yıllık bitirebilecek durumda iseler, yine İHL mezunu olup 4 yıllık lisans okuyup 2. sınıfta okuyanlar, önümüzdeki yıl iki yıllık bitirebilecek durumda iseler, Önlisans kategorisinden KPSS-DHBT’ye başvurabilirler.

DHBT SINAVINA “@dhbtokulu” INSTAGRAM HESABI İLE HAZIRLANIN!
(Hap Bilgiler, Mini DHBT Soruları ve Süpriz Çekilişler..)

KPSS ve DİN HİZMETLERİ ALAN BİLGİSİ TESTİ (DHBT) KİM TARAFINADAN NASIL YAPILACAK?

 1. DHBT’nin organizasyonu ve uygulanması ÖSYM tarafından gerçekleştirilecektir.
 2. DHBT başvurusu, uygulaması, tarihi, saati, süresi ve sınavın yapılacağı iller ve sınavla ilgili diğer bilgiler ilgili yılın KPSS Kılavuzlarında yer alacak, sınav için ayrı bir kılavuz hazırlanmayacaktır.
 3. KPSS başvurularında adayların, DHBT oturumuna katılmak isteyip istemedikleri bilgisi alınacak, katılmak isteyen adayların ilgili yıl KPSS’de bildirdiği başvuru bilgileri geçerli olacaktır.

Adaylar KPSS’ye katıldıkları öğrenim düzeyinde DHBT’ye katılacaklardır.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 12 Yorum
 1. Dilek dedi ki:

  Selamun aleykum ben lisans mezunyum lakin mühendislik mimarlık bölümunde açıktan ilahiyat okuyordum bitiremedim kpss sınavına girip iyi bir puan alırsam kuran öğreticisi olabilme imkanım var mı uzun zamandir mail adresimi kullanmıyorum cevabı buraya yazarsanız olur mu

 2. firdevs dedi ki:

  merhalabar 3.sınıf ilahiyat öğrencisiyim kpss lisanstan başvuru yapabilir miyim?

 3. Sadık dedi ki:

  Ben orta okul mezunuyum müezzinlik için DHBT sınavına katılabilirmiyim

 4. Hümeyra dedi ki:

  Selamun aleykum ben Arapça Öğretmenliği mezunuyum lisans kpss ye gireceğim bu lisans kpss puanımla dhbt sınavıma girebilir miyim Yani ortaöğretim kpss şart mı

 5. Hatice dedi ki:

  Merhaba ben önlisans ilahiyatnbirinci sinifi bitirdim.Dhbt sınavına girsem iyi bir puan akşam ikinci sınıfında bitirip bir yerde okulda çalışabilir miyim

 6. Seda dedi ki:

  Selamun Aleyküm benim Kur’an kursu hocalığı için hem KPSS Ortaöğretime hemde DHBT sınavına mı girmeliyim?

 7. Havva dedi ki:

  Selamun aleyküm. Düz lise mezunları bu sınava girebilir mi?

 8. Nura dedi ki:

  Ben engelli kpss’ye gireceğim inşaAllah kuran öğreticisi de olmak istediğim için ayrıyeten DHBT sınavına girmem gerekiyor mu?

 9. Nur dedi ki:

  Merhabalar ben 4 yıllık bir üniversite bitirdim farkli bir bölüm fakat aynı zamanda ihl mezunuyum kpss lisansa girdim şimdi tekrar kpss ortaöğretim girmeli miyim yoksa kpss lisans puanım ile dhbt başvuru yapabilir miyim cevap verirseniz çok memnun olurum yazları hocalık yapmak için istiyorum teşekkürler

 10. Yusuf AKÇAY dedi ki:

  selamnaleykum ben kpss gırıdm lakın bu 3 10 sıstemı geregınde kpss puanım hesaplanamadı dıe sonuc olarak ben sımdık DHPT ye gırsem mulakatlara hak kazanırmıyım kpss gecersızmı oluo konuyu pek anlamadım ?

 11. Engin dedi ki:

  Duzlise mezun uyum hafızlık belgem var müezzinlik için dhbtye girebilirmiyim

 12. ayşe dedi ki:

  ekpss ye girenleri dhbt ye alırlar mı bir bilginiz var mı

2024 DHBT Online (Canlı Ders) Hazırlık Eğitim Paketi - 5. Grup