3. Afrika Müslüman Dini Liderler Zirvesi İstanbul’da başlıyor

Diyanet İşleri Başkanlığının düzenlediği, “3. Afrika Müslüman Dini Liderler Zirvesi” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yarın İstanbul’da başlıyor.

3. Afrika Müslüman Dini Liderler Zirvesi İstanbul’da başlıyor
Yayınlama: 23.10.2019
837
A+
A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, Diyanet İşleri Başkanlığının ev sahipliğinde düzenlenen ve birçok ülke ve bölgeden din adamını İstanbul’da bir araya getirecek “3. Afrika Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi” yarın başlayacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünce düzenlenen ve açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılacağı zirve, 50 ülkeden aralarında din işleri bakanları, dini idare başkanları, akademisyen, aktivist, gazeteci ve yazarların da yer alacağı 100’ü aşkın davetlinin katılımıyla gerçekleştirilecek.

Dünyanın dört bir tarafından Müslümanlarla tanışmak, ihmal edilmiş kardeşlik bağlarını ihya etmek, temel sorunları ele almak ve bu sorunların çözüm yollarını müzakere etmek, din eğitimi ve din hizmetleri alanlarında iş birliği yapmak, var olan iş birliğini daha ileri seviyelere taşımak amacıyla düzenlenen zirvenin açılış töreni Dolmabahçe Sarayı’nda yapılacak.

Zirvenin hedefleri arasında, Türkiye’nin Afrika’daki Müslüman ülke ve topluluklarıyla tarihi bağlarının güçlendirilmesi ve geliştirilmesi, Türkiye’nin dini alandaki özgün birikim ve tecrübesinin kıta Müslümanlarıyla paylaşılması, Afrika ülkeleriyle siyasi ve ekonomik alanlarda kaydedilen gelişmelerin dini ve kültürel alanları kapsayacak şekilde genişletilerek sürdürülebilirliğe kavuşturulması, Afrika’nın dini temsilcilerinin Türkiye ile dini ve kültürel alanlarda iş birliği yapma arzularının planlı şekilde karşılanması yer alıyor.

Birçok önemli başlığın ele alınacağı zirvede, masaya yatırılacak konular şöyle:

“Kıta ülkeleri ile var olan tarihi, dini ve kültürel ilişkilerin güçlendirilmesi, ülkelerin dini idareleri ile kurumsal ilişkilerin daha sağlıklı tesis edilebilmesi için karşılıklı koordinasyon planı. 2006’da birincisi, 2011’de ikincisi gerçekleştirilen toplantılar sonucunda uygulamaya konulan Afrika ülkelerinden öğrenci getirme projesi ile Afrika ülkelerinde düzenlenen vekalet yoluyla kurban organizasyonu ve Ramazan ayı programlarının genel değerlendirmesi, mezkur projelerin bütün kıtayı kapsayacak şekilde genişletilmesi konusunun müzakere edilmesi. Başkanlık tarafından uygulamaya konulan Kardeş Şehir Projesinin Afrika kısmının genel bir değerlendirmesi ve uygulama alanının Afrika kıtasındaki yerel ihtiyaçlar da dikkate alınarak daha geniş bir coğrafyaya yayılması. Afrika ülkelerinde yaşayan dindaşlarımızın doğru dini bilgiye ulaşmalarını temin etmek maksadıyla dini yayın ihtiyaçlarının tespiti, buna yönelik ortak bir yayın politikası belirlenmesi ve basım-yayım faaliyet planı geliştirilmesi.”

Katılımcılara Türkçe, Arapça, İngilizce ve Fransızca olmak üzere dört dilde hizmet verilecek zirve, oturum ve panellerin ardından 22 Ekim’de sona erecek.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT Online (Canlı Ders) Hazırlık Kursu - 3. Grup