Adana İl Müftülüğü 2018 Kış Dönemi Geçici Kur’an Kursu Öğreticisi Alımı

Adana İl Müftülüğü 2018 Kış Dönemi Geçici Kur’an Kursu Öğreticisi Alımı Duyurusu Yayımlandı! Detaylar ve Başvuru dingorevlileri.com.tr’de..

Adana İl Müftülüğü 2018 Kış Dönemi Geçici Kur’an Kursu Öğreticisi Alımı
Yayınlama: 27.08.2018
1.567
A+
A-

DUYURU

İlçe Müftülüklerimize bağlı ihtiyaç duyulan Kur’an kurslarında ek ders ücreti karşılığında 2018-2019 eğitim öğretim yılında ve uygun görülmesi halinde 2019 yılı yaz Kur’an kurslarında Geçici Kur’an Kursu Öğreticisi olarak görevlendirilmek üzere Diyanet İşleri Başkanlığı Kur’an Eğitim ve Öğretimine Yönelik Kurslar ile Öğrenci Yurt ve Pansiyonları Yönergesi; Vaizlik, Kur’an Kursu Öğreticiliği, İmam Hatiplik ve Müezzin Kayyımlık Kadrolarına Atama ve Bu Kadroların Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliği ile Sınav Yönetmeliğinin ilgili maddeleri çerçevesinde İl Müftülüğünce sınav yapılacaktır.

A – SINAVA KATILMAK İSTEYEN ADAYLARDA ARANAN ŞARTLAR:

 1. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesinde aranan genel ve özel şartları taşıyor olmak,
 2. Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 5. maddesinin (b) bendinde belirtilen “Ortak Nitelik” şartını taşımak,
 3. İmam hatip lisesi mezunu veya üstü dini öğrenim düzeyine sahip olmak,
 4. Kur’an Kursu öğreticiliği yapmaya engeli bulunmamak,
 5. 2016 yılı KPSS (DHBT) puanı 60 ve üzeri olmak,
 6. 04-06 yaş grubu öğrencilere yönelik din eğitimi verecek öğreticiler için; 04-06 yaş çocuk gelişimi ve eğitimi ile ilgili diplomaya ya da bu alanla ilgili en az 296 saatlik sertifikaya sahip olmak, (19.01.2017 tarihinden sonra herhangi bir kurum ve kuruluştan çocuk gelişimi ve eğitimi alanıyla ilgili alman sertifikalar kabul edilmeyecektir.)
 7. Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı bulunmamak, (irtibatlı/iltisaklı olduğu tespit edilenler veya yapılan güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması sonucunda haklarında olumlu netice alınamayanlar, sınavı kazansalar bile başarısız sayılacak, görevlendirmeleri yapılmayacak ve görevlerine son verilecek olup, herhangi bir hak talebinde bulunamayacaklardır)

B – BAŞVURU, SINAV VE GÖREVLENDİRME İŞLEMLERİ:

a- Başvuru İçin Gerekli Belgeler:

 1. Geçici Kur’an Kursu Öğreticiliği yapmaya mani sağlık açısından bir özrü ve askerlikle ilişiği bulunmadığı, adli sicil kaydı ve arşiv kaydının olmadığını içerir başvuru dilekçesi, (İlçe Müftülüklerinden temin edilecektir. Ek-1)
 2. T C. nüfus cüzdanı fotokopisi,
 3. En son öğrenim durumunu gösterir mezuniyet belgesi veya diploma,
 4. 2016 yılı KPSS (DHBT) sonuç belgesi,
 5. Varsa Hafızlık belgesi,
 6. Varsa 19.01.2017 tarihinden önce alınmış 04-06 yaş çocuk gelişimi ve eğitimi ile ilgili diploma ya da bu alanla ilgili en az 296 saatlik sertifika,
 7. 1 Adet Vesikalık Fotoğraf,

b- Başvuru İşlemleri:

 1. Başvuru yapmak isteyenler en geç 08.2018’den itibaren 31.08.2018 Cuma günü mesai bitimine kadar istenen belgelerle birlikte görev almak istedikleri yalnızca bir İlçe Müftülüğüne bizzat müracaat edeceklerdir.
 2. Birden fazla İlçe Müftülüğüne müracaat edenlerin müracaatları sınavı kazansalar dahi geçersiz sayılacaktır.
 3. Belgeleri eksik olanların kayıt ve müracaatları kabul edilmeyecektir.
 4. Başvuru için gerekli belgeler, müracaat esnasında ibraz edilecek olup, başvuru dilekçesi dışındaki diğer belgeler adaylara geri iade edilecektir. Aday, başarılı olması ve görev alması halinde göreve başladığı İlçe Müftülüğüne gerekli belgeleri teslim edecektir.

c- Sınav ve Görevlendirme İşlemleri:

 1. Adaylar, sınava gelirken T.C. kimlik no’lu kimlik belgelerinden birini (nüfus cüzdanı, pasaport veya sürücü belgesi) yanlarında bulunduracaktır. Kimlik belgesini yanında getirmeyenler kesinlikle sınava alınmayacaktır.
 2. Adaylar sınava giriş tarihlerini 09.2018 tarihinden itibaren adana.diyanet.gov.tr internet adresinden öğrenebileceklerdir.
 3. Mülakatta başarılı sayılmak için en az 70 puan alınması gerekmektedir.
 4. Sınav sonuçları başarı sırasına göre ileriki bir tarihte adana, diyanet, gov.tr internet adresinde ilan edilecek olup, sınav ve sonuçları ile ilgili müftülüğümüzce internet sitesinde yapılan tüm duyurular tebligat sayılacaktır. Adaylara ayrıca tebligat yapılmayacaktır.
 5. Sınav işlemleri süresince adayın beyanı esas alınacaktır. Gerçeğe aykırı belge ve beyanda bulunduğu tespit edilenlerin başvuru ve sınavları geçersiz sayılacağı gibi görevlendirme yapılması halinde de görevle ilişiği kesilecektir.
 6. Her aday müracaat etmiş olduğu ilçeye göre sınava katılacak olup, başarı sıralaması müracaat etmiş olduğu ilçeye göre belirlenecek ve İlçe Müftülükleri adayın puan sıralamasını esas almak suretiyle görevlendirme yapacaklardır.
 7. Belirtilen tarihte sınava katılmayanlar sınav hakkını kaybetmiş olacaklardır.
 8. Görevlendirmeler mülakatta en yüksek puan alandan başlamak suretiyle yapılacak olup, puanların eşit olması halinde sırayla KPSS (DHBT) puanı yüksek olana, hafız olana, eğitim düzeyi yüksek olana, doğum tarihi önce olana öncelik verilecektir.
 9. Bu sınava başvuran adaylar, başarılı olmaları halinde sınav sonucu başarı sırasına göre müracaat ettiği ilçede görev alacaktır. Ancak başarılı olanlar istemeleri halinde ve ihtiyaç olması halinde diğer ilçelerde de görev alabilecektir.
 10. 04-06 yaş grubu kurslarda görev almak isteyenler, belirlenen şartları taşımaları halinde aynı sınav içerisinde bu alanla ilgili sınava da tabi tutulacaklardır.
 11. 2017/2018 Eğitim Öğretim yılında ve/veva 2018 Yaz Kur’an Kurslarında ek ders ücretikarşılığında görevlendirilen geçici öğreticilerin görev süreleri tamamlandığından,yeniden görev almak istemeleri halinde bu sınava başvurarak başarılı olmaları Aksi halde görevlendirmeleri yapılmayacaktır.

d- Sınav Konuları

 1. Kur’an-ı Kerim,
 2. Dini bilgiler (İtikat, ibadet, siyer ve ahlâk konulan),
 3. Hitabet,

C-DİĞER HUSUSLAR:

 1. Bu duyurudaki şartlar, sadece bu sınav ve bu sınava bağlı yerleştirmeler için geçerlidir. (Bundan sonraki sınav ve görevlendirmeler için müktesep teşkil etmeyecektir)
 2. Başvurular, aşağıdaki standart başvuru dilekçesi (Ek-1) kullanılarak yapılacaktır.
 3. Sınav ile ilgili süreçte ve sonrasında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından gelen talimatlar bağlayıcı olacağından söz konusu Başkanlık talimatları doğrultusunda işlem yapılacaktır.
 4. Sınavla ilgili diğer hususlar, ilgili mevzuat çerçevesinde geçici Kur’an Kursu Öğreticiliği sınavını gerçekleştiren İl Müftülüğü Sınav Kurulunca değerlendirilecektir.

D- SINAV TARİHİ VE SINAV YERİ :

Sınav Tarihi: 10.09.2018 tarihinde başlamak üzere sınav tamamlanıncaya kadar müteakip günlerde.
Sınav Saati: 08:30
Sınav Yeri: ADANA IL MÜFTÜLÜĞÜ HİZMET BİNASI
Sınav Adresi:  Döşeme Mah. Turhan Cemal Beriker Bulvarı, Sedef Oteli Karşısı (D400 karayolu üzeri) No: 112 Seyhan/AD ANA

NOT: İhtiyaç duyulması halinde idare tarafından sınav tarihi ve sınav yeri değişikliği yapılabilir.

İlanen duyurulur.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT Online (Canlı Ders) Hazırlık Kursu - 3. Grup