“Avustralya’daki Kardeşlerimiz Toplumsal Barışı Doya Doya Yaşıyor”

Sidney’deki temaslarının ikinci gününde, Anadolu Ajansı muhabirine Avustralya’da gerçekleştirdiği temaslarla ilgili açıklamalarda bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Avustralya’daki kardeşlerimiz toplumsal barışı doya doya yaşıyor” dedi.

“Avustralya’daki Kardeşlerimiz Toplumsal Barışı Doya Doya Yaşıyor”
Yayınlama: 15.04.2019
1.176
A+
A-

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Sidney’deki temaslarının ikinci gününde, Anadolu Ajansı muhabirine Avustralya’da gerçekleştirdiği temaslarla ilgili yaptığı açıklamada, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Sydney’deki tüm camilere ziyarette bulunduklarını söyledi.

Göreve gelmesinin ardından planlamaya başladıkları ziyaretin bugüne kısmet olduğunu belirten Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, şunları dile getirdi:

“Avustralya’da 150 bin kadar Türk vatandaşımız var, bizim için Avustralya’ya gelmek, vatandaşlarımızla birlik, beraberlik içinde geleceğimizin müzakeresini yapmak çok önemliydi. Geliş amacımız Avustralya’daki kardeşlerimizle beraber olmak hem de inşallah yarın Yeni Zelanda’ya geçeceğiz, Yeni Zelanda’da 15 Mart tarihinde yaşanmış olan o vahim olayı, büyük acıyı yaşayan şehit kardeşlerimizin yakınlarını ziyaret edeceğiz inşallah.”

Ülkedeki Türk toplumunun ortaya koyduğu başarılı çalışmaları yerinde görmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Erbaş, “Şunu gördüm ki buradaki kardeşlerimiz toplumsal barışı doya doya yaşıyor, birlik ve berberlik içinde, özellikle Avustralya devletinin sağlamış olduğu bu özgürlük ortamı içinde değerlerini, inançlarını yaşama noktasında çok büyük mesafeler katetmiş. Başka ülkelerle mukayese ettiğimizde kardeşlerimizin inançlarını, törelerini yaşayabildiğini görmüş olmak gerçekten mutluluk verici” dedi.

“Türkiye deyince kalplerinin bir başka attığını fark ettik”

Başkan Erbaş, Avustralya Ulusal İmamlar Konseyince organize edilen ve Avustralya Müftüsü Dr. İbrahim Ebu Muhammed’in yanı sıra dini liderlerin yer aldığı toplantıda Türkiye’ye gösterilen sevgiye şahit olmanın kendisini etkilediğini söyledi.

Toplantıdaki katılımcıların Türkiye’den gelmiş olmalarından dolayı kendilerine yakın ilgi gösterdiklerini belirten Başkan Erbaş, şunları kaydetti:

“Türkiye deyince kalplerinin bir başka attığını fark etmiş olmak bizi ayrıca mutlu etti. Tabii bizim milletimizin özellikle her zaman mazlumların yanında yer alması, nerede bir zulüm varsa orada o zulme tepki göstermesi, hem geçmişimizde yani ecdadımızın bu şekilde bir tutum içinde olması hem de bugün ülkemizdeki yöneticilerimizin, milletimizin bu noktada sürekli nerede bir fakir fukara var, nerede bir mazlum var, onların yanında yer alması, milletimizin sevgisini bu insanların gönlünde daha da büyütüyor. Bunu görmek bizi gerçekten çok sevindirdi.”

“Avustralya yöneticilerine özellikle teşekkür ediyorum”

Avustralya’da gerek Müslümanların gerekse Türklerin özgür şekilde ibadetlerini yapmalarına imkan sağlayan ülke yöneticilerine teşekkür eden Başkan Erbaş, Avustralya ve Türkiye’nin Çanakkale Savaşları’ndan sonra önemli bir dostluğa imza attıklarını vurguladı.

İki ülke vatandaşlarının Çanakkale Savaşları’nda hayatını kaybeden atalarını birlikte andığını hatırlatan Başkan Erbaş, şu değerlendirmelerde bulundu:

“25 Nisan’da Çanakkale’de hem Avustralyalılar hem Yeni Zelandalılar, torunlar olarak biz hep birlikte dedelerimizi anıyoruz. O günkü savaştan bugün barış doğmuş, ilişkilerimiz gittikçe gelişiyor. Ben buradan Avustralya hükümeti yöneticilerine özellikle teşekkür ediyorum çünkü 150 bin kadar insanımız var, millet varlığımız var, bizim ülkelerarası hem siyasi hem ekonomik hem kültürel ilişkilerimiz geliştikçe buradaki vatandaşlarımızın daha iyi imkânlarda, daha rahat, özgür şekilde yaşamalarına katkı sağlamış oluyoruz.”

Temaslarını Auburn Gelibolu Camisi’nde Türk toplumu üyelerine verdiği konferansla tamamlayan Başkan Erbaş ve beraberindeki heyet, yarın Yeni Zelanda’nın Christchurch kentine hareket edecek.

Başkan Erbaş, Yeni Zelanda’daki temasları kapsamında terör saldırısının düzenlendiği Linwood ve Nur camilerinin yanı sıra hayatını kaybedenlerin yakınları ve hastanedeki yaralılara ziyarette bulunacak.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT Online (Canlı Ders) Hazırlık Kursu - 3. Grup