Bayburt Müftülüğü, Prof. Dr. Ramazan Muslu “Erdemli Genç, İffetli ve Hayâ Sahibi Olmalıdır”

İl Müftülüğümüzün düzenlemiş olduğu Hafızlık İcazet Merasimine katılmak ve bir dizi ziyarette bulunmak üzere ilimizi teşrif eden Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu, Bayburt Üniversitesinde “Erdemli Gençlik” konulu konferans verdi.

Bayburt Müftülüğü, Prof. Dr. Ramazan Muslu “Erdemli Genç, İffetli ve Hayâ Sahibi Olmalıdır”
Yayınlama: 25.03.2019
629
A+
A-

Bayburt Üniversitesi Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa: Garnizon Komutanı Albay Davut Balibaşa, Adalet Komisyonu Başkanı Menderes Akar, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil İbrahim Şimşek, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nasrullah Hacımüftüoğlu, İl Müftüsü Hasan Başoğlu, STK temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Konferansta gençlere seslenen Prof. Dr. Ramazan Muslu: “Sevgili Öğrenci Kardeşlerim! Bir insanın değeri, ideal olarak peşinden gittiği şeyle ölçülür. Bizim idealimiz rabbimizi tanımak olmalıdır. Rabbimizle ilgili ilim ve irfanımız arttıkça O’na karşı kulluk görevlerimizi kuşkusuz daha iyi yerine getireceğiz.

Bu bilince sahip bir kimsenin inançlı, dürüst ve güvenilir olduğunu, hak yemediğini, adaletli davrandığını, karşılık beklemeden yardım edebildiğini, paylaşmacı olduğunu ve daha pek çok fazilete sahip olduğunu kavrayacağız.

Değerli Öğrenciler!

Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de dürüstlükte, iffette, edepte, saygıda, doğrulukta ve tevhid mücadelesinde rol model gençlerin halleri anlatılmaktadır:

Maide suresinde Hz. Âdem (a.s.)’in iki oğlunun kıssası anlatılır: İki genç Allah’a birer kurban sunarlar, birininki kabul edilir, diğerininki kabul edilmez. Kurbanı kabul edilmeyen genç, kardeşini öldürür; fakat sonunda pişman olur.

Genç yaşında Hz. İbrahim (a.s.)’in, putperest olan babası ve içinde yaşadığı halk ile tevhit mücadelesi, cinsel arzular karşısında zor bir sınav geçiren dünya güzeli Hz. Yusuf, Kur’an-ı Kerim’de iffet ve sabır timsali olarak sunulur.

Gençlerin, bu konuda Allah’a sığınmaları gerektiği, nefsin daima kötü arzuları emrettiği hatırlatılır, kardeşler arasındaki kıskançlığa dikkat çekilir, her fırsatta dinin anlatılması gerektiği ve sabrın sonunun zafer olduğu bildirilir.

Değerli Gençler!

Peygamber (s.a.) Efendimiz gençlere çok büyük önem vermiş, onların yetişmeleri ve müttaki birer Müslüman olmaları konusunda gereken hassasiyeti göstermiş ve bu konuda tavsiyelerde bulunmuştur.

Erdemli genç, bu konuda bir tanım yapmak gerekirse, Peygamber (s.a.) Efendimizin gençlerle ilgili tavsiyelerine uyan gençtir. Zira Peygamber (s.a.) Efendimiz, kıyamet gününde Allah’ın arşının gölgesinde gölgelenebilecek olan yedi sınıf insanı bildirmiş ve bu insanların ikinci sırasında ibadet ederek yetişen genci zikretmiştir.

Değerli Dostlar!

Adalet mülkün temelidir. Yöneticilerin adaletli olmaları ne kadar önemli ise gençlerin ibadetle yetişmeleri de o kadar önemlidir. Peygamberimiz (a.s.), gençlerin ibadet ile yetişebilmeleri için eğitim sürecini, evlilik ve çocukluk dönemlerinden başlatmıştır.

Buluğ çağından itibaren özellikle beş vakit namazını kılmaya özen gösteren gençleri, kılmış oldukları namaz, her türlü haram, kötülük, günah ve edep dışı davranışlardan alıkoyacaktır.

Gençlerin dindar olabilmelerinde, dini öğrenmeleri kadar arkadaş çevresinin de etkisi olduğu bir vakıadır.

Nitekim bu konuda pek çok hadis-i şerif vardır: Peygamber (s.a.) Efendimiz: “Kişi arkadaşının ahlakı üzeredir. Öyle ise sizden biriniz kiminle dostluk kurduğuna iyi baksın” İçki, sigara, uyuşturucu, kumar, zina, yalan, hırsızlık ve benzeri günahları işleyenlerle arkadaşlık kuran bir kişi, bu kötülüklere alışabilir. Dürüst, çalışkan, namazını kılan, haramlardan uzak duran insan­larla arkadaşlık kuran genç de ister istemez onların etkisinde kalır ve dini yaşamada hassas olur.

Erdemli Genç Bilgili, Eğitimli, Terbiyeli Ve Ahlaklıdır

Gençlikte öğrenilen bilgiler kalıcı, yaşlılıkta öğrenilen bilgiler ise uçucu olur. Peygamberimiz bu gerçeği şöyle ifade etmektedir: “Küçük yaşta ilim elde etmek, taşa yazı yazmak, yaşlılıkta ilim öğrenmek ise suya yazı yazmak gibidir. “Bu sözü ile Peygamberimiz (a.s.), gerekli olan her türlü bilginin küçük yaşta elde edilmesi gerektiğine işaret etmektedir.

Özellikle Kur’an, küçük yaşta öğrenilmeli, gerekli sure ve dualar küçük yaşta ezberlenmelidir. Gençliğinde Kur’an öğrenen kimsenin eti ve kanına Kur’an karışır. Bu hususu Peygamberimiz şöyle ifade etmektedir. “Gençliğinde Kur’an öğrenen kimsenin etine ve kanına Kur’an karışır (O kimse, Kur’an ile yetişir)”

Kur’an okuyan ve ahkâmını öğrenen genç, onu hayatına da uyguladığı zaman İslam terbiyesi ile yetişmiş, Kur’an ahlakına sahip olmuş erdemli bir genç olur. Öğrenmekten maksat, öğrendiği ile amel etmek ve bilgiyi başkalarıyla paylaşmaktır.

Erdemli Genç Nefsine Hâkim Olur

İnsanlar, günah işleyebilecek yetenekte yaratılmışlardır, nefisleri kendilerine vesvese verir ve daima kötülükleri emreder.

İnsanların, şehvete ve mala düşkünlükleri vardır. Şeytan kendilerine düşmanlık eder ve onları daima kötülüğe sevk eder. Bu itibarla in­ sanlar, nefislerine, şehvetlerine ve Şeytana uyarak günah işleyebilirler.

Özellikle gençleri günaha sürükleyecek pek çok tuzak vardır. Peygamberimiz (a.s.) “Allah, gayri meşru şehvete düşkün olmayan genci beğenir” buyurmuş ve harama düşmemeleri için gençlere evlenmeyi, evlenmeye gücü yetmeyenlere de oruç tutmayı tavsiye etmiştir:

Erdemli Genç, İffetli ve Hayâ Sahibi Olmalıdır.

“Hayâ”, utanma duygusudur. Peygamberimiz (s.a.v.), şu sözleriyle müminlerin hayâlı ve iffetli olmalarını istemekte ve haya sahiplerini Allah’ın sevdiğini bildirmektedir:

“Hayâ imandan bir şubedir” “Hayâ ancak hayır getirir.”

Yüce Allah, “Zinaya yaklaşmayın, çünkü zina son derece çirkin bir iştir ve çok kötü bir yoldur” buyurmuştur.

Nefsine uyarak, şeytana aldanarak veya kötü insanların telkinlerine kapılarak bir günah işlerse, o günahına hemen tövbe etmeli, kalbinin kirlenip katılaşmasını önlemeli, böylece “Allah tövbe eden genci sever” anlamındaki hadiste ifade edildiği gibi Allah’ın sevgisini kazanmaya devam etmelidir.

Erdemli Genç Saygılıdır

Erdemli gencin; Allah’a, Peygambere, Kur’an’a, dinin emir ve yasaklarına ve insanlara saygılı olması inancının gereğidir. Her şeyden önce anne ve babasına saygılı olmalıdır.

Gençlerimiz, en değerli varlığımız ve geleceğimizdir. Millet olarak onları iyi yetiştirmemiz, iyi eğitmemiz, sorumluluk bilinci, Allah, Peygamber ve insan sevgisi ve saygısı vermemiz, onları bedenen, ruhen ve zihnen sağlıklı, imanlı ve ahlaklı yetiştirmemiz en temel görevimizdir.

Erdemli gençler için yapılan bu tavsiyelere uyabilmeyi Yüce Rabbim hepimize lütfeylesin!” dedi.

Konferans sonunda Muslu’ya plaket takdim etmek üzere kürsüye çıkan Rektör Prof. Dr. Selçuk Coşkun, davetlerini geri çevirmeyerek gençlere konferans veren Prof. Dr. Ramazan Muslu’ya teşekkür etti.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT, Türkiye Geneli ÜCRETSİZ 15'li Online Deneme Sınav Paketi