Çankırı Müftülüğü, Hafız Yetiştirme ve Akademik Başarıyı Destekleme Projesi!

Hafız Yetiştirme ve Akademik Başarıyı Destekleme Projesi Müracaatlar Başladı. Detaylar haberde…

Çankırı Müftülüğü, Hafız Yetiştirme ve Akademik Başarıyı Destekleme Projesi!
Yayınlama: 08.03.2019
1.054
A+
A-

Çankırı İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile Çankırı İl Müftülüğü arasında imzalanan ve Çankırı Valiliği tarafından uygun görülen “Hacı Murad-ı Veli İmam Hatip Ortaokulu Hafız Yetiştirme Ve Akademik Başarıyı Destekleme” projesinde öğrenci başvuruları başlamıştır.

İlimizde ilk defa geçen yıl uygulamaya başlanılan ve başarılı bir şekilde ilerleyen proje, bu yıl da devam etmektedir.  Proje ile ilkokul 4. sınıftan mezun olacak öğrenciler, 2019-2020 eğitim öğretim döneminde hem ortaokul eğitimi hem de hafızlık eğitimini beraber alabileceklerdir. İlkokul 4. sınıf öğrencileri arasından seçilerek projeye alınan öğrenciler öğlene kadar hafızlık eğitimlerini Çankırı İl Müftülüğü’ne bağlı Cemalettin Ferruh Kur’an Kursu’nda ve Çavuşoğlu Kız Kur’an Kursu’nda göreceklerdir. Öğle sonrasında ise Hacı Murad-ı Veli İmam Hatip Ortaokulunda akademik eğitimlerine devam edeceklerdir. Böylece öğrenci hem hafızlığını tamamlayabilecek hem de akademik eğitimden, okul ortamından ve sosyal çevreden uzak kalmadan, sene kaybına uğramadan eğitim ve öğretimine devam edebilecektir. Bu proje ile şahsiyet sahibi, her ortam ve şartta inandığı değerlerden ödün vermeden yaşayan; inandığı değerleri savunan, değerlerin içselleştirilmesinde Kur’an ayetlerin anlamından ve hafızlık eğitiminin kazanımlarından yararlanan, kendisi ve toplumu için faydalı olmayı hedefleyen gençlerin yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

Kur’an-ı Kerim her yaşta öğrenilir ve ezberlenir elbette. Kolay ve kalıcı ezberlemenin en güzel, en uygun yaşı ise 7-15 yaş arasıdır. Bu dönem ezberleme ve hafızlık için en uygun dönemdir. “Küçükken öğrenmek taş üzerine nakış yapmak; yaşlılıkta öğrenmek ise su üzerine yazı yazmaktır.”  sözü bu anlamda manidardır. Hafızlığın ortaokul çağında yapılması, hafızlık müessesesinin korunması, kalitesi ve verimliliği adına son derece önemlidir

Projeye son başvuru tarihi 5 Nisan 2019 tarihi olup; müracaatlar ilkokul müdürlüklerine yapılacaktır. 14 Nisan 2019 Pazar günü saat 10.00’da Hacı Murad-ı Veli İmam Hatip Ortaokulu’nda seviye belirleme sınavı olacaktır. Seviye belirleme sınavında sıralamaya giren ilk 50 kız ve ilk 50 erkek öğrenci 05 Mayıs 2019 Pazar günü saat 10.00’da Hacı Murad-ı Veli İmam Hatip Ortaokulu’nda sözlü sınava katılmaya hak kazanacaktır. Haziran ayında başlayacak Yaz Kur’an Kursuna 32 kız ve 32 erkek öğrenci ile başlanacaktır. Yaz Kur’an Kursu sonunda başarılı olan 24 kız ve 24 erkek öğrenci projeye kesin kayıt yaptıracaktır.

Projede 5. sınıfta öğlene kadar hafızlık çalışması Kur’an kursunda yapılacaktır. Öğle sonrasında Hacı Murad-ı Veli İmam Hatip Ortaokulunda akademik eğitime devam edecektir. 6. sınıfta okula 1 yıl ara verilecek olup, hafızlık eğitimine Kur’an kursunda devam edilecektir. 6. sınıf yaz tatilinde hafızlık eğitiminin tamamlanması öngörülmekte olup; 7. sınıfta öğlene kadar hafızlık pekiştirmesi Kur’an kursunda yapılacaktır. Öğle sonrasında Hacı Murad-ı Veli İmam Hatip Ortaokulunda akademik eğitime devam edecektir.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT Yapay Zeka Eğitim Platformu