Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 6°C
Az Bulutlu
İstanbul
6°C
Az Bulutlu
Sal 4°C
Çar 9°C
Per 9°C
Cum 3°C

DHBT’ye Hazırlananlara Önemli Tavsiyeler

DHBT’ye Hazırlananlara Önemli Tavsiyeler.. Detaylar DinGorevlileri.com.tr’de..

DHBT’ye Hazırlananlara Önemli Tavsiyeler
Diyanet DHBT Mlakat S?navlar?na Haz?rl?k Kitab?
01.02.2021
A+
A-

DHBT Başvuruları ve Sınavı Ne Zaman?

Öncelikle her işe başlarken niyetin sağlam olması gerekir. İnsanın niyeti ne ise Allah ona göre veriyor. Niyetimiz öylesine bir sınava girmek ise çok başarı beklemeyin derim. Niyetiniz her yönden donanımlı olmak ve kendinizi sınava hazırlarken geliştirmek ise Başarı Allah’tandır inşallah.

Kendinize hedef tayin etmeniz çok önemli. Mesela 50 bin kişi bu sınava giriyor ise sizin sıralamanız kaç olmalı? Bunu mutlaka tayin etmelisiniz. Ben 2016 sınavında ilk 100e girmeyi hedeflemiştim elhamdülillah hedefime ulaştım. Ama mülakatta torpil yokluğundan kaldım, o ayrı mesele 🙂

Az da olsa DEVAMLILIK çok önemli. Günlük veya haftalık ders çalışma saatleriniz olmalı. Az da olsa devamlı ve istikrarlı olarak DHBT konu çalışmaya devam etmelisiniz. Evli de olsanız , çocuklu da olsanız kendinize göre bir saat tayin edebilirsiniz .

İç açıcı ve ferahlatıcı bir çalışma köşenizin olması da sizi motive edecektir .

KPSS, DHBT camiasında yüzdelik dilimden dolayı küçümsense de bence en etkili olan şeylerden biri. Dershaneye gidebiliyor iseniz mutlaka gidin derim. Hem KPSS konuları tamamen genel kültür seviyemizi yükseltiyor ve çok zevkli. Bu sene için geç kalsak bile en azından ön lisans ve ortaöğretim KPSS için dershanelerin genel tekrarlarına yetişin derim.

Deneme çözmek başka bir şey, soru bankası çözmek başka bir şey. Çoğu zaman bunu karıştıranlar başarıyı kaybediyor. Deneme, tüm konular bittikten sonra çözülür. Konu çalışır iken çözmemiz gereken deneme değil soru bankasıdır.

DHBT sınavına girecek 3 -5 arkadaş bulun haftalık düzenli kendi aranızda DHBT dersi yapın derim. En çok ama en çok bunun faydasını göreceksiniz. Arkadaş bulamam diyorsanız sanaldan bize canlı yayın derslerine katılabilirsiniz. Geçen dönem sınavlarda en çok bunun faydasını gördük.

Son olarak sınav niyeti ile öğrenilen hiç bir bilginin uzun süre kalıcı olduğunu görmedim. Çalışırken niyetimiz “ömür boyu lazım olacak uhrevi bilgileri öğrenme, öğrendiğini yaşama ve yaşadığını anlatma” niyeti olmalı.

Rabbim hepimize başarı ve ihlas nasip etsin.

DHBT SINAVLARINA HAZIRLIK KİTAPLARI

DHBT-1 KONU ANLATIMLI SORU BANKASI (Tüm Adaylar için Ortak)

DHBT-1 Sınavına Dahil Olan Konular;

DHBT Sınavlarına hazırlanmak için aşağıdaki kaynaklardan çalışmanız gerekmektedir. AHSEN Yayınları olarak bizler sizin için aşağıdaki kaynaklar tek tek okunup özetlenmiş ve her konu ile ilgili ÖSYM formatında sorular hazırlanmıştır.

 1. İnanç Esasları (İlmihal, TDV)
 2. İbadet Esasları (İlmihal, TDV)
 3. Kur’an-ı Kerim ve Anlam Bilgisi, Tecvit (Kur’an Yolu Türkçe meal ve Tefsiri, Komisyon, Diyanet İşleri Başkanlığı Yay., Ankara, 2006)
 4. Siyer (İbrahim Sarıçam, Hz. Muhammed ve Evrensel Mesajı, Diyanet İşleri Başkanlığı Yay., Ankara, 2004. Muhammed, İslam Peygamberi, İstanbul, 2003)
 5. İslam Ahlakı (İlmihal, TDV)

DHBT-2 KONU ANLATIMLI SORU BANKASI (Ortaöğretim-İHL Düzeyi)

DHBT-2 Ortaöğretim-İHL Düzeyi Sınavına Dahil Olan Konular;

DHBT Sınavlarına hazırlanmak için aşağıdaki kaynaklardan çalışmanız gerekmektedir. AHSEN YAYINLARI olarak bizler sizin için aşağıdaki kaynakları tek tek okuyup, özetleyip her konu ile ilgili Ösym formatında sorular hazırladık.

 1. Tefsir
 2. Hadis
 3. Fıkıh
 4. Kelam
 5. İslam Tarihi
 6. Dini Hitabet
 7. Karşılaştırmalı Dinler Tarihi

DHBT-2 SORU BANKASI (Ortaöğretim-İHL Düzeyi)

DHBT-2 Ortaöğretim-İHL Düzeyi Sınavına Dahil Olan Konular;

DHBT  İhl Düzeyi Soru bankası hazırlanırken ÖSYM’nin istediği müfredat birebir olarak işlenmiş, konu ve kazanımların dışında ders kitaplarındaki bütün konular taranmış ve önemli görülen bölümler ÖSYM formatına uygun sorular haline getirilmiştir.

DHBT-2 KONU ANLATIMLI SORU BANKASI (Lisans-Ön lisans Düzeyi)

DHBT-2 Ortaöğretim-İHL Düzeyi Sınavına Dahil Olan Konular;

DHBT Sınavlarına hazırlanmak için aşağıdaki kaynaklardan çalışmanız gerekmektedir. AHSEN Yayınları olarak bizler sizin için aşağıdaki kaynakları tek tek okuyup, özetleyip her konu ile ilgili ÖSYM formatında sorular hazırladık.

 1. Tefsir
 2. Hadis
 3. Kelama Giriş
 4. İslam İnanç Esasları
 5. Tefsir Usulü ve Tarihi
 6. İslam Hukukuna Giriş
 7. İslam İbadet Esasları
 8. Hadis Tarihi ve Usulü
 9. İlk Dönem İslam Tarihi
 10. İslam Mezhepler Tarihi
 11. Yaşayan Dünya Dinleri
 12. İslam Kurumları ve Medeniyeti


En güncel haber ve ilanları aşağıda yeralan sosyal medya hesaplarımızından yada mobile uygulamamızı indirerek takip edebilirsiniz!
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Nida dedi ki:

  Sanaldan canlı derslerinize nasıl ulaşabiliriz ?

İstanbul Üniversitesi Uzaktan Eğitim Sertifika Programı Başvuruları 20 Ocak 2022 SON