Diyanet 9500 Kur’an Kursu Öğreticisi, İmam ve Müezzin Alımı Son Başvuru Ne Zaman?

Diyanet İşleri Başkanlığı 9 bin 500 personel alımı yapılacağını duyurdu. DİB personel alımı başvuruları nasıl yapılacak? Diyanet İşleri Başkanlığının internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 3 bin Kuran kursu öğreticisi, 6 bin imam hatip ve 500 müezzin kayyım olmak üzere 9 bin 500 sözleşmeli personel alınacak. Detaylar haberde…

Diyanet 9500 Kur’an Kursu Öğreticisi, İmam ve Müezzin Alımı Son Başvuru Ne Zaman?
Yayınlama: 13.02.2019
8.625
A+
A-

BAŞVURULAR NE ZAMAN, NASIL YAPILACAK?

Söz konusu alıma ilişkin başvurular  7 – 15 Şubat 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Başvuru işlemleri https://dibbys.diyant.gov.tr/IKYS/Sinav/KurumDisi adresi üzerinden başvuru programı aracılığı ile yapılacak. Adaylar 4-B sözleşmeli personel alımı sınav başvuru formunu dolduracaklar.

Başvuru formunu dolduran adaylar başvuru tarihleri aralığında istenen belgelerle birlikte herhangi bir il veya ilçe müftülüğüne saat 08.30 – 16.30 arası şahsen müracaat edecekler.

ALIMLAR İLE İLGİLİ EN GÜNCEL HABERLERİ BİLDİRİM ALMAK İÇİN MOBİLE UYGULAMAMIZI TELEFONUNUZA İNDİRİN! TIKLAYIN..

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

1. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesindeki şartları taşımak,

2. Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde yer alan ortak nitelik şartını taşımak,

3. Unvan gruplarına göre ; İlahiyat Fakültesi, İlahiyat Meslek Yüksek Okulu, İlahiyat Önlisans veya İmam – Hatip Lisesi mezunu olmak , (Müezzin – kayyım unvanına başvuracak lise mezunları için hafızlık belgesine sahip olmak)

4. 2018 yılı KPSS (B) grubundan lisans mezunları için KPSSP 124; önlisans mezunları için KPSSP 123 ortaöğretim mezunları için KPSSP 122 puan türünden en az 50 (elli) puan almış olmak,

5. Başvuru yapacağı unvanda görev yapmaya mani bir engeli bulunmamak.

6. Kur’an kursu öğreticiliği için bayan olmak ,

7. Hafız olmak (+Hafız kontenjan gruplarına başvuran adaylar için ),

8. Halen Başkanlığın teşkilatında kadrolu veya sözleşmeli olarak çalışıyor olmamak,

* Her aday sadece bir unvan grubu için sınava müracaat edebilecektir.

* Sözleşmeli bir pozisyonda görev yapmakta iken, Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların Ek 1 inci maddesinde istisna edilenler hariç olmak üzere, sözleşmenin feshi sebebiyle görevinden ayrılanlardan sözleşmelerinin fesih tarihinden itibaren 1 yıl geçmeyenlerin müracaatları kabul edilmeyecektir. Bu hususun sonradan anlaşılması halinde yerleştirmeleri yapılmış olsa dahi sözleşmeler iptal edilecektir.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER NELER?

1. T.C. kimlik numaralı kimlik belgesi (nüfus cüzdanı veya pasaport),

2. Mezuniyet durumunu gösterir diploma veya mezuniyet belgesi (Diploma yabancı bir ülkeden alınmışsa YÖK’ten alınmış olan denklik belgesi), Adayların, ibraz ettikleri mezuniyet belgeleri ile sahip oldukları puan türlerine ait (ortaöğret im mezunları için KPSSP 122, ön lisans mezunları için KPSSP 123 ve lisans mezunları için KPSSP 124) KPSS mezuniyetlerinin aynı olması gerekmektedir.

3. Hafızlık Belgesi (+Hafız kontenjan gruplarına başvuran adaylar için ),

* 2019 yılı Ocak ayında yapılan hafızlık tespit sınavında başarılı olmuş adayların hafızlık bilgileri başvuru sisteminde kontrol edileceğinden bu adaylardan ayrıca hafızlık belgesi istenmeyecektir.

4. Adayın; sabıka kaydı, askerlik durumu ve başvuru yapılan unvanda görev yapmaya mani bir özrü bulunmadığına ilişkin yazılı beyanı,

* Yazılı beyan istenen hususlar tek bir dilekçe/metinde yer alacaktır.

5. 4 – 6 yaş çocuk eğitimine ilişkin sertifika (Başvuruda bu belgeye sahip olduğunu beyan edenler için) ,

6. Pedagojik/öğretmenlik formasyon belgesi ( Başvuruda beyan edenler için) ,

7. Başvuruları onaylayan personele başvuru için gerekli belgeleri ibraz edemeyen adayların başvuruları kabul edilmeyecektir. Belgeler, kontrol edildikten sonra adaylara iade edilecektir.

8. Belgeler, atanmaya hak kazanan adaylar tarafından a tama sürecinde ilgili birime teslim edilecektir.

SINAV NE ZAMAN, NASIL OLACAK?

Başvuruların kontenjan grubuna ayrılan sayıdan fazla olması halinde, KPSS puanı en yüksek olan adaydan başlamak üzere ilan edilen kontenjan sayısının üç (3) katı aday sözlü sınava çağrılacaktır. Bir grupta KPSS puan sırasına göre son sıradaki aday sayısının birden fazla olması halinde bu adayların tamamı sözlü sınava çağrılacaktır.

Sınav; Ankara, Antalya, Bursa, Bolu, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Elazığ, İzmir, Kayseri, Konya, Kastamonu, Manisa, Tekirdağ, İstanbul (Avrupa), İstanbul (Anadolu), Trabzon, Samsun , Şanlıurfa, Rize ve Van illerindeki sınav merkezlerinde yapılacaktır.

Sınav tarihi, başvuruların alınması ve sınav için gerekli hazırlıkların tamamlanmasından sonra Başkanlığın internet sitesinde ve aynı sitedeki İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü sayfasında ilan edilecektir.

SINAV KONULARI NELER?

A) Kuran Kursu öğreticisi ve imam – hatip için; 1. Kur’an – ı Kerim, (70 puan)

2. Dini bilgiler (İtikat, ibadet, siyer ve ahlâk konuları), (20 puan)

3. Hitabet. (10 puan)

B) Müezzin-Kayyım için;

1. Kur’an – ı Kerim, (70 puan)

2. Dini bilgiler (itikat, ibadet, siyer ve ahlâk konuları), (20 puan)

3. Ezan ve ikamet. (10 puan)

4 yıl süreyle başka bir yere atanamayacaklar!

Sınav sonucu ataması yapılacak olan 9 bin 500 personel 4B statüsünde sözleşmeli olarak çalışacak.

Söz konusu personel 4 yıl süreyle başka bir yere atanamayacak. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde istihdam edilenlerin eşleri bu personele tabi olacak.

Sözleşme gereği 4 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde aynı unvandaki kadrolara atanacak. Bu şekilde atananlar, aynı yerde en az 2 yıl daha görev yapacak.

İlahiyat Fakültesi grubunda Kur’an kursu öğreticisi unvanında atanmaya hak kazananlar 4-6 yaş grubu Kur’an kurslarında, hafız gruplarında Kur’an kursu öğreticisi unvanında atanmaya hak kazananlar ise ağırlıklı olarak hafızlık eğitimi verilen Kur’an kurslarında istihdam edilecek.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
  1. Hasan uçar dedi ki:

    Ben Erzurum çat Bozyazı mahallesinde oturuyorum hafızlık belgem var hafızlıgım kuvvetli ama orta okul mezunuyum bir türlü orta okulu kabul etmiyorlar ben ne yapacagımı saşırdım bana nereye baş vuracagımı bilmiyorum bana bi umut varmi söylerseniz sevinirim çünkü ben hafızım belgemde var

  2. Sultan çakır dedi ki:

    İmam hatip lisesi mezunu kkö alımları olsaydı başkanım fetocularin eşleri kırk elli yaşındaki ev hanımları hobi olsun diye ilahiyat okuyor diyanette yaş sınırı olmadığı için kuran kursu hocası oluyor gençler kontejan dolduğu için ortada kalıyor reis diyanete yaş sınırı koy imam hatip çıkışı koy saygılarımla

2024 DHBT, Türkiye Geneli ÜCRETSİZ 15'li Online Deneme Sınav Paketi