Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 6°C
Az Bulutlu
İstanbul
6°C
Az Bulutlu
Sal 4°C
Çar 8°C
Per 10°C
Cum 2°C

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu Vilâdetü’n-Nebî’yi Mardin’de İdrak Etti

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu Mardin Kızıltepe ilçesinde Seyda, Müderris ve Kanaat önderleriyle bir araya geldi.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu Vilâdetü’n-Nebî’yi Mardin’de İdrak Etti
Diyanet DHBT Mlakat S?navlar?na Haz?rl?k Kitab?
13.11.2019
A+
A-

Ardından Artuklu İlçe Müftülüğüne bağlı Abdulkadir-Menci Duyan Yatılı Kız Kur’an Kursunu ziyaretinden sonra, Kabala mahallesi Hacı İsmail Kaya Yatılı Erkek Kur’an Kursunun talebeleriyle bir araya geldi.

Akabinde Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Muslu Mardin Midyat ilçesinin Hacı Kasım Altunkaya Camii’nde düzenlenen Mevlid Kandili programında gecenin önemine dair vaaz ve sohbette bulunarak vatandaşlarla bir araya geldi.

Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Muslu: Mevlid-i Nebi bizlere Peygamber (s.a.s.) Efendimizi her şeyden daha çok sevmemiz gerektiğini hatırlatıyor.  Rabbimizin en güzel nimetlerinden olan aile, insanoğluna huzur ve sükûnet veren, çocuklar ve temiz rızıklarla güzelleşen kutsal bir birlikteliktir. Bireyleri olumsuzluklara, tehlikelere karşı koruyan sağlam ve güvenli bir limandır. Aile, toplumun en küçük fakat en önemli yapıtaşı, hayatın bütün aşamalarına etki eden başlangıç noktasıdır.

Allah’ın, insanlığın devamına vesile kıldığı bir müessese olan aile, ilk insan Hz. Âdem (s.a.s) ile başlamış ve Hz. Muhammed’in (s.a.s) hayatında en kâmil mertebeye ulaşmıştır.

Resulullah ümmetinin çoğalmasını arzulayarak onları şu ifadeleriyle evliliğe teşvik etmiştir:

“Nikâh benim sünnetimdendir. Kim benim sünnetimle amel etmezse benden değildir. Evleniniz! Zira ben, diğer ümmetlere karşı sizin çokluğunuzla iftihar edeceğim. Kimin imkânı varsa evlensin. İmkân bulamayan da oruca devam etsin, çünkü oruç onun için bir kalkandır.” (İbn-i Mâce, Nikâh, 1)

İslâm’ın öğretilip yaşatıldığı en ideal mekânlar, sıcak aile yuvalarıdır. Eğitimin, öğretimin, terbiyenin en iyisi yine ailede verilir. Allah korkusu, Allah muhabbeti, Resulullah sevgisi körpecik dimağlara en tatlı bir şekilde bu yuvalarda aşılanır. Din, dil, kültür, tefekkür, anlayış bu müessese vasıtasıyla yeni nesillere nakledilir. Milletler buradan büyür ve buradan çürüyerek mahvolur gider.

Ebedî saadet için, İslâm’ın emirleri muvâcehesinde ve Sevgili Peygamberimiz’in tatbik ettiği şekilde bir aile kurmaya ve yaşamaya itina gösterilmelidir.

İl Müftümüz İsmail Çiçek Mevlid Kandili programında duygu dolu bir dua yaptı.

Konuşmasını aileye yönelik bazı tavsiyeleri hatırlatarak sona erdiren Başkan Yardımcısı Muslu, programın ardından Midyat İlçe Müftülüğünün toplantı salonunda Müderris, Seyda, Kanaat önderleri ve STK’larla istişare toplantısı yaptı.

İl Müftümüz İsmail Çiçek Programın ardından Bir teşekkür konuşması yaparak “yoğun programlarına rağmen İlimizi teşrif ederek bize istişare etme fırsatı tanıyan Diyanet İşleri Başkan Yardımcımız Prof.Dr. Ramazan Muslu ve Başkanlık Müşaviri Ahmet Belada’ya şükranlarımızı arz ediyoruz” dedi.

En güncel haber ve ilanları aşağıda yeralan sosyal medya hesaplarımızından yada mobile uygulamamızı indirerek takip edebilirsiniz!

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

2022 DHBT Online (Canlı) Kurs (Tüm Mezuniyetler)