Diyanet İşleri Başkanı Erbaş “Hafızlık, Kur’an-ı Kerim-i akla ve kalbe yerleştirmektir”

Erzincan’daki Hafızlık İcazet Merasiminde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Hafızlık, Kur’an-ı Kerim’i akla ve kalbe yerleştirmek, hayata ve ahlaka kılavuz yapmaktır” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş “Hafızlık, Kur’an-ı Kerim-i akla ve kalbe yerleştirmektir”
Yayınlama: 18.02.2019
785
A+
A-

Erzincan Müftülüğü’ne bağlı Kur’an kurslarında eğitimlerini tamamlayan 61 hafıza, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla gerçekleştirilen törenle icazet verildi.

Terzi Baba Camii’nde gerçekleştirilen programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Kur’an-ı Kerim’in eşsiz nazmını ezberleyen hafızlarımızı tebrik ediyorum. Hafızlık Allah’ın yeryüzünde bir insana vereceği büyük bir nimettir, şereftir. Çünkü hafızlık, adeta canlı bir Mushaf haline gelmektir. Kur’an-ı Kerim’in tamamını aklına, kalbine nakşetmektir” dedi.

“Biz Kur’an-ı Kerim’e kalbimizi, aklımızı ne kadar açarsak o, bizlere bereketini, hakikatini, şefaatini o kadar açacaktır” diyen Başkan Erbaş, “Eğer biz kitabımıza karşı sorumluluklarımızı hakkıyla ifa edersek; o da bize dünyada izzet, itibar ve kudret kazandıracak, ahirette bizi bahtiyar olanlardan kılacaktır. Onun için; Kur’an’a hakkıyla, Allah’ın kitabı bilinciyle iman etmeliyiz. İmanımızı, Onun bir hayat rehberi, hidayet kılavuzu oluşuyla bütünleştirmeliyiz” şeklinde konuştu.

Başkan Erbaş, Müslümanların Kur’an-ı Kerim’in mesajını doğru bir şekilde anlamanın ve yaşamanın gayreti içerisinde olması gerektiğine vurgu yaparak, “Onu anlamak kadar önemli bir husus da onu doğru anlamaktır. Başkanlığımızın en temel vazifelerinden biri, toplumu din konusunda aydınlatmaktır. Halkımızın, inancımız ile ilgili bütün meselelerde Başkanlığımızı takip etmesi, bizi memnun etmektedir. Gösterdiği teveccühten dolayı aziz milletimize şükranlarımı arz ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Kur’an’ın ahlakıyla ve ahkâmıyla hayatınızı güzelleştireceksiniz”

İcazetlerini alan hafızlara tavsiyelerde bulunan Başkan Erbaş, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Ezberlediğiniz, kalbinize nakşettiğiniz Kur’an-ı Kerim’in hayat veren mesajlarını hep canlı tutunuz, onun anlamını hayatınıza tatbik ederek yaşayınız. Onun ahlakıyla ve ahkâmıyla hayatınızı güzelleştireceksiniz. Onu yaşayarak topluma örnek olacaksınız. Hafızlık bir kitabı öylesine ezberlemek değildir. Hafızlık, Kur’an-ı Kerim’i akla ve kalbe yerleştirmek, hayata ve ahlaka kılavuz yapmak, anlayarak aydınlattığı yoldan yürümektir. Hıfzınızı asla unutmayasınız. Sahip olduğunuz bu hazineyi kaybetmeyeceksiniz. Sizler bu toplumun âlimleri olacaksınız. Matematikten edebiyata, her alanda bilgi sahibi olacaksınız. Yabancı diller öğreneceksiniz. Bütün okulları başarıyla bitireceksiniz. Sizler bu gaye ile çalıştıkça Allah size yardım edecek, aileniz, milletimiz ve bütün insanlık için hayırlı işler yapmaya sizleri muvaffak kılacak.”

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT, Türkiye Geneli ÜCRETSİZ 15'li Online Deneme Sınav Paketi