Diyanete Göre Nasıl Bir Düğün Yapılmalı?

Diyanete Göre Nasıl Bir Düğün Yapılmalı?
Yayınlama: 24.05.2021
455
A+
A-

Bir Hadis: Allah’ım! İbrahim (a.s.) ve ailesini insanlar içinde mübarek kıldığın gibi Muhammed (s.a.s.) ve ailesini mübarek kıl. Şüphesiz Sen, bütün övgülere layık, çok şerefli ve itibarlı olansın. (Müslim, Salât, 65)

Nasıl Bir Düğün Yapılmalı?

Düğünün nasıl yapılacağını dinimiz detaylarıyla belirlememiş; bunu haramlara düşmemek şartıyla Müslümanların örf ve adetine bırakmıştır.

Düğünlerde şu noktalara riayet edilmesi kamu/toplum yararı açısından faydalı olur.

1. Nikahı duyurmak.

2. Meşru dairede eğlenmek. Alkollü düğünlerden uzak durulmalı. Kadın ve erkeklerin birbirlerine karşı ilişkilerinde mahremiyet sınırlarını aşan davranışlardan kaçınmaları gerekir.

3. Düğünlerde can güvenliğine ve çevre emniyetine özenle saygı gösterilmelidir. Sırf şenlik olsun diye havaya sıkılan kurşunlar, patlatılan havai fişekler etrafa saldıkları korku ve sebep oldukları acılar sebebiyle kesinlikle kaçınılması gereken durumlardır.

4. Yemek vermek. Düğün şenliğinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Düğün sahibinin davette zengin fakir ayrımı yapmaması gerekir. Davet edilen düğün yemeğine katılmak peygamber ahlakındandır.

5. Gereksiz harcamalardan kaçınmak. Dinimiz, yeni kurulacak aile yuvası için de gereksiz harcama yapılmasını hoş karşılamamıştır.

KAYNAK: DİYANET HABER

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT Online (Canlı Ders) Hazırlık Eğitim Paketi - 5. Grup