Elazığ Müftülüğü’nde “Tecrübe Paylaşımı” Toplantısı

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın; Cami hizmetlerinde verimliliği artırmak ve örnek projelerin paylaşılarak yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla uygulamaya koyduğu “Tecrübe Paylaşımı” Toplantısı Elazığ İl Müftülüğü’nde yapıldı.

Elazığ Müftülüğü’nde “Tecrübe Paylaşımı” Toplantısı
Yayınlama: 02.11.2019
1.387
A+
A-

Edibe Can Konferans Salonu’nda icra edilen programa konuşmacı olarak; Diyanet İşleri Uzmanı Ahmet Sünetci, Baş İmam-Hatip İbrahim Tunç ile İmam-Hatipler Ömer Daştan ve Mehmet Ramazan Toprak katıldı.

İlgi ile takip edilen toplantıda; İl Müftüsü Yusuf Sarıkaya, İl Müftü Yardımcıları Muhammed Zahid Belek ve Hatice Arslan, Arıcak İlçe Müftüsü Mürsel Gökdere, Keban İlçe Müftüsü Abdullah Temizkan, Sivrice İlçe Müftüsü Fecri Han, müftülük birim müdürleri ile merkez ve köylerinde görev yapan İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımlar hazır bulundu.

İzzetpaşa Camii Müezzin Kayyımı Hafız Cabir Karataş’ın Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başlayan Tecrübe Paylaşımı Toplantısı, Başkanlığın hazırladığı “Cami ve Hayat” sinevizyonu ile devam etti.

✅ SARIKAYA/ “Sıradanlaşmış alışkanlıklardan vazgeçmek gerekiyor”

Toplantının açış konuşmasını yapan İl Müftüsü Yusuf Sarıkaya; Cami içi ve cami dışı din hizmetlerinin daha etkili ve verimli yapılabilmesi için görevliler arasında tecrübe paylaşımlarının çok önemli olduğuna dikkat çekti.

Sarıkaya yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi;

“Hiç birimizin ömrü yetmiyor ki her meseleyi kendimiz halledelim. O yüzden başkalarının tecrübelerden istifade etmek lazım. “Denenmiş denenmez” kuralı gereği iyi şeyleri alıp, yanlışları ise onu da terk edelim. Sürekli yenilik ve zihinsel tazelenme bizim mesleğimiz için çok önem arz ediyor. Sıradanlaşmış alışkanlıklardan vazgeçmek gerekiyor. Misafirlerimize hoş geldiniz diyorum ve katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum.”

✅ SÜNETCİ/ “Camiler hayatın şekillendiği mekânlardır”

Daha sonra kürsüye gelen Diyanet İşleri Uzmanı Ahmet Sünetci “Tecrübe Paylaşımı Toplantıları” ile ilgili bilgiler verdi.

Toplantıların süreci hakkında bilgiler veren Ahmet Sünetci, camilerin sadece beş vakit namaz kılınan mekânlar olmadığını hatırlatarak şöyle konuştu;

“Tecrübe Paylaşımı Toplantıları, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2012 yılından bu yana uygulanmaya başlayan bir projedir.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle 2011 yılında Ankara’da Cami çalıştayları yapıldı. Çalıştaylarda, yurdumuzun dört bir yanında görev yapan, projeleriyle, çalışmalarıyla, örnekliğiyle, mesleki yeterliliğiyle, iş ahlakıyla ve gayreti ile ön plana çıkmış hocalarımız tespit edilip Başkanlığımıza davet edildiler.

O yıldan bu yana düzenlenen çalıştaylara 293 hocamız katıldı ve bu hocalarımız arasından seçilen hocalarımız ile ülkemizin 81 ilini ve 600 küsur ilçesinde bu toplantılar yapıldı. Bu yılda inşaAllah 12 ilimiz ve 102 ilçemizde 23 hocamızın katılımı ile icra ediliyor. Böylesi güzel ve hayırlı bir programda bizleri bir araya getiren Allah’a şükrediyoruz ve misafirperverliği dolayısıyla Elazığ Müftülüğüne teşekkürlerimizi iletiyoruz.”

🔘 İMAM-HATİPLER PROJELERİNİ PAYLAŞTI

Diyanet İşleri Uzmanı Ahmet Sünetci’nin moderatörlüğünde panel şeklinde gerçekleştirilen toplantıda, İstanbul Bahçelievler Selçuk Hatun Camii Baş İmam-Hatibi İbrahim Tunç, teknoloji ile bütünleşmiş ve materyaller ile desteklenmiş Kur’an eğitimi konusunda bir sunum yaptı. Tunç kendisi tarafından geliştirilen yöntemlere digital ortamdan ulaşılabileceğini belirterek, beraberinde getirdiği setlerden hediye etti.

Daha sonra mikrofona gelen Erzurum Aziziye Vehbi Efendi Camii İmam Hatibi Ömer Daştan ise, Erzurum’da hayata geçirdiği sosyal hizmet ağırlık projelerini anlatarak yedi başlıkta topladığı çalışmalarını anlattı.

“Diyanet işleri Başkanlığı’nda çalışmak bir ayrıcalıktır” diyerek toplantıda son sözü alan Siirt Merkez Ensar Camii İmam-Hatibi Mehmet Ramazan Toprak, Siirt ilimizde yürüttüğü gençliğe yönelik sosyal hizmetler ile birlikte cami cemaati için geliştirdiği projelerinin sunumunu yaptı.

Yaklaşık iki saat süren ve ilgi ile takip edilen toplantı sonrası İl Müftümüz Yusuf Sarıkaya’yı makamında ziyaret eden katılımcılar, başkanlığın yürüttüğü çalışmalar ve projeler üzerinde istişarede bulundular.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT Online (Canlı Ders) Hazırlık Kursu - 3. Grup