Gençler, “Cami ve Kardeşlik” programında buluştu

Gençler, “Cami ve Kardeşlik” programında buluştu
Yayınlama: 04.12.2022
1
A+
A-

Üniversite Gençleri, Sivas İl Müftülüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile sivil toplum kuruluşlarının (STK) ortaklaşa düzenlediği sabah namazı buluşmasında bir araya geldi.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Camisinde “Cami ve Kardeşlik” konulu buluşmaya yaklaşık 500 üniversiteli gencin yanısıra Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Kurum Müdürleri ile STK temsilcileri katıldı.

Üniversite öğrencilerinin Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda İl Müftüsü Ahmet Celalettin Altunkaya, gençlere hitap ederek, “Peygamber Efendimizin Gençliğe verdiği Önem ve Müslüman Kardeşliği” konulu bir sohbet gerçekleştirdi.

İl Müftüsü Celalettin Altunkaya konuşmasında Hz. Muhammed (s.a.v)’in hayatı boyunca gençlere değer verip onlara sorumluluk yüklediğini söyleyerek konuşmasına şöyle devam etti; “ Peygamber Efendimiz zeka ve kabiliyetine güvendiği gençlerin ilimde uzmanlaşmaları için bütün engelleri kaldırmış, başkalarına göstermediği müsamahayı gençlere göstermiştir.  Peygamber Efendimiz, insanların en değerli zamanı olan gençlik çağında bedenlerinin, zihinlerinin güçlü olduğu dönemde iman, ibadet, İslam ve Allah ile tanışmalarını arzu ettiği içindir ki, gençlere daha çok önem verdiği görülmekte ve anlaşılmaktadır.”dedi.

‘Bir toplumun en büyük değeri gençlerdir.’

İçinde yaşadığımız toplumun geleceğini görmek için bu günün gençlerine bakmak yeterli olacaktır. Çünkü bugünün genç kızları yarının anneleridir, bugünün delikanlıları, yarının babaları olacak ve bunlar bir ailenin tüm sorumluluğunu üstleneceklerdir. Bugünün çocukları yarının ilim ve bilim adamları, devlet adamları ve toplumun söz sahipleri olacaklardır.

Sohbetinde İslam kardeşliğinden de bahseden İl Müftüsü Altunkaya, “İslam, kardeşliğinin olmazsa olmaz şartı karşılıklı sevgidir. Nitekim bir hadis-i şerifte; ‘Birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olamazsınız’ buyrulmaktadır. Bu kapsamda kardeşlik şuurunu korumak için Kur’an ve sünnete sımsıkı sarılmak gerekmektedir.” diyerek İslam kardeşliğine vurgu yaptı.

Program, İl Müftü Yardımcısı Muttalip Karataş’ın yaptığı duanın ardından kahvaltı ikramıyla son buldu.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT Online (Canlı Ders) Hazırlık Eğitim Paketi - 5. Grup