Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
3°C
Hafif Yağmurlu
Çar 8°C
Per 10°C
Cum 2°C
Cts 3°C

İl Ve İlçe Müftülükleri̇nde Düzenlenecek Olan “Tali̇m Ve Tashi̇h-i̇ Huruf Kursları” Kursi̇yer Seçi̇mi̇ Sınav Duyurusu

İl Ve İlçe Müftülükleri̇nde Düzenlenecek Olan “Tali̇m Ve Tashi̇h-i̇ Huruf Kursları” Kursi̇yer Seçi̇mi̇ Sınav Duyurusu
Diyanet DHBT Mlakat S?navlar?na Haz?rl?k Kitab?
07.12.2021
A+
A-

Başkanlığımızca, Kur’an kursu ve cami hizmetlerini yürüten personelin talim, tecvit, tashih-i hurûf ve mehâric-i hurûfla ilgili bilgi ve becerilerini geliştirmek, Kur’an-ı Kerim’i usulüne uygun güzel bir şekilde okumalarını sağlamak amacıyla, mülakat yoluyla seçilecekler için İl Müftülüklerinin koordinesinde İl/İlçe merkezlerinde 3 ay/12 hafta süreli “Talim ve Tashih-i Hurûf Kursu” düzenlenebilecektir. Talim ve Tashih-i Hurûf Kursları, Dini Yüksek İhtisas/Eğitim Merkezlerinde düzenlenen Hüsn-i Tilavet ve Aşere kursları için tercih sebebi sayılacaktır. Talim ve Tashih-i Huruf Kursları, belirlenen niteliklerde eğitimci bulunması başta olmak üzere, yeterli sayıda başarılı kursiyer ve uygun eğitim ortamı olması halinde açılacaktır.

Başkanlığımızca hazırlanan “Talim ve Tashih-i Hurûf Hizmet İçi Eğitim Programı” Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Web Sitesinin Programlar/Hizmet İçi Eğitim Programları bölümünde yer almaktadır.

DAYANAK
1.Diyanet İşleri Başkanlığı Hizmet İçi Eğitim Yönetmeliği
2.Diyanet İşleri Başkanlığınca Düzenlenen Eğitim Faaliyetlerinde Uygulanacak Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar

KURSİYER SEÇİMİNDE ARANAN ŞARTLAR
1.İl/İlçe merkezlerinde imam hatip, müezzin kayyım ve Kur’an kursu öğreticisi (Hafızlık eğitimindeki Kur’an Kursu öğreticileri hariç), unvanlarında kadrolu veya sözleşmeli olarak fiilen çalışıyor olmak,
2.Memuriyette adaylığı kaldırılmış olmak, 4/B sözleşmeli statüde çalışanlar için ise, 4/B Sözleşmeli Personel Mesleğe Hazırlık Eğitimini almış olmak,
3.Kursu başarı ile bitirmesi halinde Hüsn-i Tilavet ve Aşere kurslarını okuyabilecek kabiliyeti haiz olmak,
4.Kurs süresince yurt dışı, askerlik vb. sebeplerle kursa ara verme durumunda olmamak,
5.Uzun süreli hizmet içi eğitim kursiyeri olmamak,
6.Tashih-i huruf ve aşere takrib mezunu olmamak.

 

SINAV
1-Sınava müracaatlar en geç 22.12.2021 Çarşamba günü mesai bitimine kadar İl Müftülüğüne dilekçe ile yapılacaktır.
2-Mülakat usulüyle yapılacak sınavda adayın, Kuran-ı Kerimi usulüne uygun yüzüne ve ezbere okuma becerisi, dini musiki kabiliyeti, ilmihal bilgisi ölçülecek, 70 ve üzeri puan değerlendirmesine göre başarı sırası belirlenecektir.
3-Sınav sonunda eğitime 15 (onbeş) kursiyer alınacaktır.
4Sınav 23 Aralık 2021 Perşembe günü İl Müftülüğünde yapılacaktır.

 

EĞİTİMİN UYGULANMASI
1.Kurs süresi toplam 3 ay/12 haftadır. Kurs dönemi için (03 Ocak-01 Nisan 2022) gerçekleştirilecektir.
2.Kurs programı, namaz vakitlerine göre planlanacak, gerektiğinde imam hatip ve müezzin kayyımlar için bir vakit (öğle/ikindi) görev muafiyeti verilebilecektir. Kursa katılacak Kur’an kursu
öğreticilerinin programları ise asli görevlerine devam etmeleri sebebiyle Kur’an kursu programını aksatmayacak şekilde planlanacaktır.
3.Kurslar mahalli şartlar ve programın uygulama esasları dikkate alınarak, haftada 20 saat ve 12 hafta üzerinden planlanacaktır.
4.Sınıflar kadın ve erkek personel için ayrı ayrı oluşturulacaktır.
5.Sınıflar en az 10, en fazla 20 kursiyerden oluşacaktır.
6.Hizmet İçi Eğitim Yönetmeliği hükümleri gereği 1/8’i aşan devamsızlığı durumunda kursiyerin eğitimle ilişiği kesilecektir.

ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME
– Kursun sonunda yapılacak bitirme sınavında başarılı olan personele il müftülüklerince “Katılma Belgesi” verilecektir.
– Kurs başı ve kurs sonu raporları ile kurs sonu bitirme sınavı sonuçları EHYS/Hizmet İçi Eğitim Modülünde bulunan ilgili yere girilecektir.

 

En güncel haber ve ilanları aşağıda yeralan sosyal medya hesaplarımızından yada mobile uygulamamızı indirerek takip edebilirsiniz!

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

2022 DHBT Online (Canlı) Kurs (Tüm Mezuniyetler)