Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
30°C
Parçalı Bulutlu
Çar 28°C
Per 30°C
Cum 29°C
Cts 29°C

İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımlara Yönelik Talim ve Tashih-i Huruf Kursu İlan Duyurusu

İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımlara Yönelik Talim ve Tashih-i Huruf Kursu İlan Duyurusu
06.12.2021
A+
A-

T.C.
ADANA VALİLİĞİ
İl Müftülüğü

Sayı :E-66572158-774.01.03-1913375 03.12.2021
Konu : İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımlara
Yönelik Talim ve Tashih-i Huruf Kursu
İlanı

DAĞITIM YERLERİNE
İlgi : Diyanet İşleri Başkanlığının 21.09.2021 tarihli ve E-73584642-774.01.01-1681264 sayılı yazısı.Cami ve Kur’an kursu hizmetleri yürüten personelin mesleki bilgi, beceri ve formasyonlarını
geliştirmek amacıyla, ilgi Başkanlık yazısı ile “Talim ve Tashih-i Huruf Kursu” açılması uygun görülmüştür. Bu nedenle; İlimiz Seyhan, Yüreğir, Çukurova ve Sarıçam İlçe Müftülüklerinde görevli
İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımların; talim, tecvit, tashih-i huruf ve mehâric-i hurûfla ilgili bilgi ve becerilerini geliştirmek, Kur’an-ı Kerim-i usulüne uygun güzel bir şekilde okumalarını sağlamak için, İlimiz müftülüğü bünyesinde seçme sınavı ile 3 ay/12 hafta süreli 2. dönem “Talim ve Tashih-i Huruf Kursu” düzenlenmesi planlanmıştır.
A.Talim ve Tashih-i Huruf Kursuna Alınacak Personelde Aranan Şartlar;
1. Seyhan, Yüreğir, Çukurova ve Sarıçam İlçe Müftülüklerinde ilçe merkezinde görevli İmam-Hatip, Müezzin-Kayyım ve Erkek Kur’an Kursu Öğreticisi (Hafızlık eğitimindeki Kur’an Kursu Öğreticileri hariç) unvanında kadrolu/sözleşmeli olarak fiilen çalışıyor olmak,
2. Adaylığı kalkmış olmak,
3- 4/B Sözleşmeli statüde çalışanlar için ise, 4/B Sözleşmeli Personel Mesleğe Hazırlık Eğitimini
almış olmak,
4. Kursu başarıyla bitirdiğinde Hüsn-i Tilâvet ve Aşere kurslarını okuyabilecek kabiliyette olmak,
5. Kurs süresince yurtdışı, askerlik vb. sebeplerle kursa ara verme durumunda olmamak,
6. Uzun süreli hizmet içi eğitim kursiyeri olmamak,
7. Tashih-i Huruf ve Aşere Takrib mezunu olmamak.
B. Başvuru ve Sınav İşlemleri
1. Müracaatlar, 06/12/2021-17/12/2021 tarihleri arasında bağlı bulundukları ilçe müftülüklerine dilekçe ile yapılacaktır.
2. Adaylar sınava gelirken kimlik belgelerinden birini (kimlik no yazılı olan) yanlarında bulunduracak, bulundurmayanlar sınava alınmayacaktır.
3. Seçme sınav komisyonu, mülakat usulüyle adayın Kur’an-ı Kerimi usulüne uygun yüzüne ve ezbere okuma becerisini, dini musiki kabiliyetini ve ilmihal bilgisini ölçecek, 70 ve üzeri puan
değerlendirmesine göre başarı sırasını belirleyecektir.
4. Sınav sonuçları sınavın yapıldığı tarihte İl Müftülüğümüzün web sitesinde ilan edilecektir.
5. Belirtilen tarihte sınava katılmayanlar sınav hakkını kaybetmiş sayılacaktır.
7. Farklı nedenlerle kursa başlamayanların veya ayrılanların yerine eğitim başladıktan en geç bir hafta sonrasına kadar puan sıralamasına göre varsa yedeklerden kursiyer alınabilecektir.

C.DİĞER HUSUSLAR:
1. Mülakat yoluyla puan üstünlüğüne göre başarılı bulunanlardan 15′ i asil ve 5′ i yedek kursiyer belirlenerek, Adana İl Müftülüğünde 2. dönem 3 ay/12 hafta süreli “Talim ve Tashih-i Huruf Kursu”na alınacaktır.
2. Söz konusu kursa katılacak personel, asli görevlerini aksatmayacak şekilde bağlı bulundukları müftülüklerle istişare ederek ders/görev programlarını planlayacaklardır.
3. Kurslar mahalli şartlar ve programın uygulama esasları dikkate alınarak, haftada 20 saat ve 12 hafta üzerinden planlanacaktır.
4. Hizmet İçi Eğitim Yönetmeliği hükümleri gereği; 1/8’i aşan devamsızlığı durumunda kursiyerin eğitimle ilişiği kesilecektir.
5. Eğitim/Sınav süreçlerinde Covid-19 salgın hastalığı ile ilgili gerekli tüm tedbirler İl Müftülüğünce alınacaktır.
6. Bu duyurudaki şartlar, sadece bu sınav ve bu sınava bağlı yerleştirmeler için geçerlidir. Bundan sonraki sınav ve yerleştirmeler için müktesep teşkil etmeyecektir.
7. Sınav ile ilgili süreçte ve sonrasında Diyanet İşleri Başkanlığından gelen talimatlar bağlayıcı olacağından, söz konusu Başkanlık talimatları doğrultusunda işlem yapılacaktır.
8. Sınav ile ilgili tüm iş ve işlemler https://adana.diyanet.gov.tr internet adresinden duyurulacak olup, tebligat yerine geçecektir.
9. İlçe müftülükleri, müracaat edenlerden ilanda belirtilen şartlara haiz personelin adı, soyadı, T.C. kimlik numarası, sicil no, unvanı ve görev yerinin yazılı olduğu müracaat listelerini 20/12/2021 Pazartesi günü mesai bitimine kadar İlimiz Müftülüğüne göndereceklerdir.
10. Sınavla ilgili diğer hususlar sınav komisyonunca değerlendirilecektir.
D.SINAV YERİ TARİHİ VE SAATİ
1. Sınav, Adana İl Müftülüğü hizmet binasında yapılacaktır.
2. Sınav, 23/12/2021 saat 09.00’da yapılacaktır.
İlgili personele ilanen duyurulur.

 

Dr. Mekki SOLMAZ
Vali a.
İl Müftü V.

Dağıtım:
SEYHAN KAYMAKAMLIĞINA
(İlçe Müftülüğü)
YÜREĞİR KAYMAKAMLIĞINA
(İlçe Müftülüğü)

ÇUKUROVA KAYMAKAMLIĞINA
(İlçe Müftülüğü)
SARIÇAM KAYMAKAMLIĞINA
(İlçe Müftülüğü)

En güncel haber ve ilanları aşağıda yeralan sosyal medya hesaplarımızından yada mobile uygulamamızı indirerek takip edebilirsiniz!

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.