Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
27°C
Hafif Yağmurlu
Pts 30°C
Sal 32°C
Çar 30°C
Per 31°C

İzmir Müftülüğü Geçici Kur’an Kursu Öğreticisi Sınav İlanı

İzmir Müftülüğü Geçici Kur’an Kursu Öğreticisi Sınav İlanı
23.06.2021
A+
A-

T.C.
İZMİR VALİLİĞİ
İl Müftülüğü

Sayı :E-91257713-902.03-1376556                                                                                                                                                                                                                                                                        22.06.2021
Konu : Geçici Öğretici Sınav İlanı

DUYURU

İlgi :  a)Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliği.
b)Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 10. Maddesi.
c) Vaizlik, Kuran Kursu Öğreticiliği, İmam-Hatiplik ve Müezzin Kayyımlık Kadrolarına Atama ve Bu Kadroların Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliği.
ç) Diyanet İşleri Başkanlığı Kur’an Eğitim ve Öğretimine Yönelik Kurslar İle Öğrenci Yurt ve Pansiyonları Yönergesi.
d)Diyanet İşleri Başkanlığının 03.11.2014 tarihli ve 94013213-903/6066 sayılı yazısı.

2021 Yılı Yaz Kur’an Kurslarında ve 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı Döneminde değerlendirilmek üzere ek ders ücreti karşılığında İlimiz İlçe Müftülüklerine bağlı Cami ve Kur’an Kurslarında görevlendirilmek üzere, Diyanet İşleri Başkanlığı Kur’an Eğitim ve Öğretimine Yönelik Kurslar ile Öğrenci Yurt ve Pansiyonlar Yönergesi, Vaizlik, Kuran Kursu Öğreticiliği, İmam Hatiplik ve Müezzin Kayyımlık Kadrolarına Atama ve Bu Kadroların Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliğinin 9, 15 ve 18. Maddeleri ile Sınav Yönetmeliğinin ilgili maddeleri çerçevesinde 2020 KPSS  (DHBT) puanı esas alınarak aşağıda İlçe bazında ilan edilen öğretici ihtiyacı sayısının üç katına kadar İl
Müftülüğünce yapılacak, sözlü sınava çağırılan adaylar arasından sınav sonucu başarı sırasına göre ihtiyaç olduğunda görevlendirilmek üzere ‘‘Bay – Bayan Geçici Kur’an Kursu Öğreticisi” alınacaktır.

A-SINAVA KATILMAK İSTEYEN ADAYLARDA ARANAN ŞARTLAR:
1- 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48/A maddesinde aranan genel ve özel şartları taşıyor olmak,
2- Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 5. maddesinin (b) bendinde belirtilen “Ortak Nitelik” şartını taşımak,
3- İmam Hatip Lisesi mezunu olmak veya üstü dini öğrenim düzeyinde diplomaya sahip olmak,
4- Kur’an Kursu öğreticiliği yapmaya mani bir engeli bulunmamak,
5- Sabıka Kaydı bulunmamak, (Kamu İçin)
6- 2020 yılı KPSS (DHBT)’den 60 ve yukarı puan almış olmak.
7- Şayet İlçe Müftülüğünün öğretici ihtiyacı, 2020 yılı KPSS (DHBT)’den 60 ve üzeri puan alan adaylardan karşılanmaması veya müracaatçı olmaması halinde 2020 KPSS (DHBT)’ye girenlerin
(60’ın altında puanı olanlar) müracaatları alınacaktır,
8- 04-06 yaş grubu öğrencilere yönelik din eğitimi verecek öğreticiler için; 3’üncü maddede belirtilen dini öğrenim düzeylerinden birine sahip olmakla birlikte, çocuk gelişimi ve eğitimi alanıyla ilgili resmi diploma veya 19.01.2017 tarihinden önce herhangi bir kuruluştan çocuk gelişimi ve eğitimi alanıyla ilgili 296 saat ve üzeri belge veya sertifikaya sahip olmak veya 19.01.2017 tarihinden sonra herhangi bir kuruluştan çocuk gelişimi ve eğitimi alanıyla ilgili 380 saat ve üzeri belge veya sertifikaya sahip olmak.

9- Engelli eğitiminde görev alacak öğreticiler için Engelli Eğitimi (Özel Eğitim) ile ilgili diploma ya da sertifikaya sahip olmak,
10- Terör Örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut
bunlarla irtibatı sonradan tespit edilenlerin, (sınavı kazansalar bile) görevlendirmeleri yapılmayacağı gibi, görevlerine son verilecek olup, hiçbir hak iddia edemeyeceklerdir.

B- BAŞVURU, SINAV, GÖREVLENDİRME VE DİĞER HUSUSLAR:
a) Başvuru İçin Gerekli Belgeler:
1- Dilekçe,
2- T.C. kimlik nolu nüfus cüzdanı fotokopisi,
3- KPSS (DHBT)’ye girmiş olduğu öğrenim durumunu gösterir diploma veya mezuniyet belgesi,
4- 2020 yılı KPSS (DHBT) sonuç belgesi,
5- Varsa hafızlık belgesi,
6- Sabıka Kaydı, (Kamu İçin)

b) Başvuru İşlemleri:
1- Başvuru yapmak isteyen adaylar 22.06.2021 tarihinden itibaren en geç 06.07.2021 Salı günü mesai bitimine kadar istenen belgelerle birlikte görev almak istedikleri İlçe Müftülüğüne bizzat
müracaat edeceklerdir.
2- Birden fazla İlçe Müftülüğüne müracaat edenlerin müracaatları [sınavı kazansalar dahi] geçersiz sayılacaktır.
3- Müracaatların sona ermesinden sonra adayın görev almak istediği İlçe ile ilgili değişiklik talebi kesinlikle kabul edilmeyecektir.

c) Sınav İşlemleri:
1- 2020 KPSS (DHBT) puan sırasına göre yukarıda ilan edilen her bir İlçe Müftülüğünün Geçici Öğretici ihtiyacının 3 (üç) katı aday sözlü sınava çağırılacaktır.
2- 2020 KPSS (DHBT) puan sırasına göre çağırılacak son sıradaki aday sayısının birden fazla olması halinde, puanı eşit olan adayların tamamı sözlü sınava çağırılacaktır.
3- Belgeleri eksik olanlar ile faks ve mail yoluyla yapılan kayıt ve müracaatlar kabul edilmeyecektir.
4- Belirtilen tarihte sınava katılmayanlar sınav hakkını kaybetmiş olacak ve kendilerine ikinci bir sınav hakkı verilmeyecektir.
5- Adaylar sınava gelirken kimlik belgelerini yanında bulunduracaklardır. Kimlik Belgesini yanında getirmeyenler kesinlikle sınava alınmayacaktır.
6- Mülakatta başarılı sayılmak için en az 70 puan alınması şart olup, söz konusu puan, komisyon üyelerinin verdiği puanların ortalaması baz alınarak hesaplanacaktır.

7- Görevlendirmeler, mülakatta en yüksek puan alandan başlamak suretiyle yapılacak olup, puanların eşit olması halinde sırayla KPSS (DHBT) puanı yüksek olana, hafız olana, eğitim düzeyi yüksek olana, doğum tarihi önce olana öncelik verilecektir.
8- Başarılı olduğu halde başvuru yaptığı İlçe Müftülüğünde sırası gelmeyenler, ihtiyacı bulunan ve görevlendirilebilecek geçici öğreticisi bulunmayan diğer İlçelerde İlçe Müftüsünün uygun görüşü ile başarı sırası dikkate alınarak görevlendirilebileceklerdir.
9- Yerleştirmeye hak kazandıktan sonra kendilerine teklif edilen görev yerini kabul etmeyen adaylar görevlendirme haklarını kaybedeceklerdir.
10- Sınav işlemleri esnasında gerçeğe aykırı belge ve beyanda bulunduğu tespit edilenlerin başvuru ve sınavları geçersiz sayılacağı gibi görevlendirme yapılması halinde de görevle ilişikleri kesilecektir.
11- Sınav sonuçları başarı sırasına göre (70 ve üzeri puan alanlar) izmir.diyanet.gov.trinternet adresinde ilan edilecek olup, adaylara ayrıca tebligat yapılmayacaktır.
12- Bu sınav, Başkanlığımızca yeni bir düzenleme yapılmadıkça ek ders ücreti karşılığı 2021 Yılı Yaz Kur’an Kursları ve 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı döneminden itibaren yapılacak geçici öğretici görevlendirmeleri için geçerli olacaktır.
13- Halen İlçe Müftülüklerimizde Geçici Kur’an Kursu Öğreticisi olarak çalışanlar 2021 Yılı Yaz Kur’an Kurslarında görevlendirilebilmekle birlikte, 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı başlangıcından itibaren bu sınava katılıp başarılı olamamaları halinde tekrar görev alamayacaklardır.
14- Aynı nitelikte ve statüde yeni bir sınav yapılana kadar bu sınav geçerlidir.
15- Sınav ve görevlendirme süresince İl Müftülüğümüz internet sitesinde yapılacak olan tüm duyurular tebligat sayılacaktır.
16- Sözlü sınav sonuçlarına ilişkin itirazlar, sınav sonuçlarının ilan edilmesinden itibaren 7 (yedi) gün içerisinde ıslak imzalı ve yazılı olarak T.C. kimlik numarası, adı, soyadı, imzası ve adresi yazılı dilekçe ile İl Müftülüğüne yapılacaktır. İtirazlar en fazla 15 (on beş) gün içerisinde incelenerek karara bağlanıp adaya bilgi verilecektir. Zamanında ve usulüne uygun yapılmayan dilekçeler ile e-mail ve faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

D-SINAV KONULARI
1- Kuran-ı Kerim
2- Dini Bilgiler (itikat, ibadet, siyer ve ahlak konuları)
3- Hitabet

E-SINAV TARİHİ, SINAV SAATİ ve SINAV MERKEZİ
1- Sınav yeri ve tarihi müracaatların sona ermesinden sonra İzmir İl Müftülüğü izmir.diyanet.gov.tr adresinden duyurulaaktır.

2021 Müftülüklerin alım ilanları için tıklayın

 

En güncel haber ve ilanları aşağıda yeralan sosyal medya hesaplarımızından yada mobile uygulamamızı indirerek takip edebilirsiniz!

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DHBT Okulu Instagram Hesabı İçin Tıklayınız.