Karaman Müftülüğünden Mevlid-i Nebi Programı

Karaman İl Müftülüğü tarafından Peygamber Efendimizin veladeti münasebetiyle düzenlenen “Peygamberimiz ve Aile” temalı 2019 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası programı 13.11.2019 tarihinde saat 20:00 de Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi 15 Temmuz konferans salonunda icra edildi.

Karaman Müftülüğünden Mevlid-i Nebi Programı
Yayınlama: 15.11.2019
961
A+
A-

Vali Fahri MERAL, 08-14 Kasım tarihleri arasında kutlanan Mevlid-i Nebi Haftası çerçevesinde; Selçuk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Yusuf ACAR’ın  konuşmacı olduğu konferansa katıldı. İlgi ile takip edilen toplantıya;  Belediye Başkan Vekili Eyüp Hüsamettin ASLAN, Cumhuriyet Başsavcısı Behçet İŞLEK, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Nuri ÖZBEY, Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Abidin AÇAĞLAYAN,  İl Müftüsü Muhammet Lutfi KETENCİ, Kurum Müdürleri, Diyanet TV yapımcısı Abdullah SEVİNÇKAN ve ekibi ile beraber müftülük personeli ve vatandaşlarımız katıldı.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği program, Merkez Bilal-i Habeşi Camii İmam-Hatibi Osman SOYDOĞAN’ın Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başlayan Mevlid-i Nebi Haftası programı, İl Müftüsü Muhammet Lutfi KETENCİ’nin açılış konuşmalarıyla devam etti. KETENCİ, “Öncelikle idrak ettiğimiz Sevgili Peygamberimizin dünyayı şereflendirmesinin seneyi devriyesi olan Mevlid kandilinizi tebrik ediyorum. Teşrifleriniz için canı gönülden teşekkür ediyorum. Alemlere rahmet olarak gönderilen sevgililer sevgilisi Muhammed Mustafa (s.a.v) Efendimize salat ve selam olsun. Her daim kendisine yapılan selama karşılık veren, Sevgili Peygamberimize bu gecelerde ve bu haftalarda bağlılığımızı ve ona olan sevgimizi çokça salat ve selam getirmekle ifade edeceğiz. “Şüphesiz Allah ve melekleri peygambere salat ediyorlar. Ey iman edenler, sizde ona salat edin selam edin.” (Ahzab 33/56). Muhterem Misafirler! Cennet vatanımızda, aziz milletimizde, peygamber sevgisi dünyanın her tarafından daha fazla değer bulmaktadır.  Milletin ordusuna adeta Muhammed Mustafa (s.a.v) gözüyle bakılmasından dolayı küçük ve sevimli Muhammed manasına gelen Mehmetçik ismi verilmiştir. Onun mensup olduğu askerlik mesleğiyle ilgili görev hizmetinin önemini vurgulamak için de peygamber ocağı denmiştir.  Bu seneki Mevlid-i Nebi haftamızın teması da “Peygamberimiz ve Aile”dir.” Dedi. Vazifemiz sorumluluğumuz ağır olduğunu belirterek “Aslında bu iş hepimizin işi. Kanunların bize vermiş olduğu yasal yetkiye ve göreve göre çalışmalarımızın çeşitliliğini artırarak devam ediyoruz. İnşallah Rabbim muvaffak eylesin. Bu uğurda bizim önümüzü açan Devlet Büyüklerimizden de Allah razı olsun. Peygamberimizi sevmek demek getirdiği değerleri yaşamak demektir. Sünneti göz ardı ederek İslam’ın anlaşılması ve yaşanması mümkün değildir. Daha iyi bir hayat için muhtaç olduğumuz temel değerler öncelikle ailede hayat bulacak oradan topluma ve dünyaya huzur katacaktır. Kendimize, ailemize, çevremize, gençlerimize karşı sorumluluklarımızı iman ve kulluk bilinciyle muhasebe ederek çalışmalıyız. Bugün buradaki programımızda ve din hizmetlerimizde her konuda destek veren Sayın Valimize şükranlarımı arz ediyorum. Misafir hocalarıma Doç. Dr. Yusuf ACAR hocama ve Abdullah SEVİNÇKAN kardeşime teşriflerinden dolayı teşekkür ediyorum.  Belediye Başkan Vekilimize, Başsavcımıza, Adalet Komisyonu Başkanımıza, Rektörümüze, Dekanımıza teşekkürü bir borç biliyorum. Yaptığımız çalışmalarımız da her zaman bizlere yardımcı olan siz değerli İl Müdürlerimize, mesai arkadaşlarıma İmam Hatip ve Müezzin Kayyımlarımıza, Kuran Kursu Öğreticilerimize, programda emeği geçenlere, teşrif eden sizlere çok çok teşekkür ediyorum.  Bu vesileyle Mevlid-i Nebi haftamızı hayırlara vesile kılmasını cenabı Allahtan niyaz ediyorum. Şehitlerimizi, ahirete irtihal eden gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum.” dedi.

Program Diyanet İşleri Başkanlığımızca hazırlanan “Peygamber ve Aile” konulu sinevizyon ile devam etti. Daha sonra kürsüye gelen Selçuk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Yusuf ACAR, Peygamber Efendimizin muhabbetine dair İslam alimlerinin eserlerinden örnekler vererek,  Allah’ın tövbeleri kabul ettiğine dair misaller vermiş, “Peygamber sevdasına, aşkına ve muhabbetine sahip olabilirsek işte o zaman Rabbimizin “Andolsun ki, Resulullah, sizin için, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çok zikredenler için güzel bir örnektir.” (Tevbe 33/21) Ayetini yüreğimizdeki peygamber aşkı ve muhabbeti ile beraber örnek alabiliriz” dedi. İbadetlerde nasıl Peygamber efendimizi örnek alıyorsak Aile hayatında da onun hayatını örnek almamız gerektiği hususlarına değinirken, günümüzde de aile saadetinin ve huzurunun kayıp edildiğinden bahseden ACAR,  Allah Rasulünün aile hayatına dair ortaya koyduğu temel prensiplerden bazılarına değinerek Peygamber Efendimizin hadislerinden örnekler verdi. Aile kurarken evlenecek gençlerin kriterleriyle ilgili olarak Allah Rasulünün “Siz ahlaklı ve karakterli olanı seçin” sözünün önemsenecek temel kriter olduğundan bahsederken,  Kadın ile erkeğin fiziken ve ruhen eşit olmadığı, kadın ile erkeğin birbirinin eşi olduğu, eş olmanın eşit olmaktan daha önemli olduğunu vurguladı. ACAR, kadının anneliğini hafife almanın, küçük görmenin, yeryüzünde fitne ve fesada sebep olacağına, kadının literatürde ayağının altında cennet olan bir varlık olduğu hususuna değinirken, anne ve baba şefkatinin çocuklardan bağımsız hale getirmenin toplumu felakete götüreceğinden, dolayısı ile anne ve babasını seven bir evlat yetiştirmenin önemli olduğuna vurgu yaptı. Eşler arasında sevgi gösterme hususunda cimri olunmamalı tavsiyesinde bulanan ACAR,  eşler arasında mutluluğun 4 ‘S’ bir ‘D’ formülüyle özetlemiştir. Bunlar; Sevgi, Saygı, Sadakat, Sabır ve Dil (sevginin tatlı dille ifade edilmesi) gibi hasletlerin bulunması gerektiği hususlarına da değinerek konuşmasını tamamladı.

Selçuk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Yusuf ACAR’ın konuşmalarından sonra kendilerine İl Müftüsü Muhammet Lutfi KETENCİ’nin hediye takdim etmesiyle birlikte Diyanet TV yapımcısı Abdullah SEVİNÇKAN ve ekibi tasavvuf musikisi konseri için sahnedeki yerini aldı. SEVİNÇKAN ekibiyle beraber canlı olarak söylediği ilahilerle ve parçalarla katılımcıların büyük beğenisini aldı. Konser sonrası misafirlere hediye takdiminde bulunulmasından sonra program sona erdi. Program sonrası katılımcılara Diyanet işleri Başkanlığımızca basımı yapılan 1200 adet “Peygamberimiz Ve Aile” isimli kitabın dağıtımı yapıldı. Programda İl Müftülüğü tarafından efendimize saygı ve sevginin bir tezahürü olarak yapılan sahne hazırlığı ve özel tezyinat ve tasarımlar büyük beğeni topladı.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT, Türkiye Geneli ÜCRETSİZ 15'li Online Deneme Sınav Paketi