Regaib Kandili, Nevşehir’de Kalabalık Bir Cemaat ile Kutlandı

Kutsal üç ayların başlangıcı olan Recep Ayının ilk cuma gecesi olan, rahmet ve bereket ile dolu, mübarek Regaib Kandili, Nevşehir’de kalabalık bir cemaat tarafından huşu içinde kutlandı. Kandil nedeniyle vatandaşlar camilere akın ettiler.

Regaib Kandili, Nevşehir’de Kalabalık Bir Cemaat ile Kutlandı
Yayınlama: 08.03.2019
473
A+
A-

İl Müftülüğü tarafından düzenlenen Özel Kandil Programı, Merkez Alibey Camii’nde idrak edildi. Program, tüm camilerden canlı olarak dinlendi.

Vatandaşlar, kutsal geceyi idrak edebilmek için akşam namazı ile birlikte camilere akın etmeye başladılar. Müminlerin yoğun ilgi gösterdiği Merkez Alibey Camii dolup taştı. Kandili fırsat bilerek gelen genç yaşlı, bayan erkek ve çok sayıda vatandaş günahlarının affedilmesi ve dualarının kabul edilmesi için ellerini semâya kaldırdı.

Akşam namazını müteakip, Nevşehir Müftülüğü İlahi Ekibince Mevlid-i Şerif, Kur’an-ı Kerim, salâvatlar, tekbirler ve ilahiler okundu.

Namaz öncesi İl Müftüsü Yakup Öztürk yaptığı sohbetinde; “Regaib kandilini idrak etmenin mutluluğunu ve heyecanını yaşıyoruz. Hayırlı uğurlu ve mübarek olsun. Duaların reddolunmadığı, Allah’ın rahmet ve mağfiretinin, ihsan ve ikramının coştuğu bu ayları bu kandilleri fırsat bilmeliyiz. Öncelikle nefis muhasebesi yaparak, tövbe istiğfar ederek, oruç, namaz ve Kur’an okumak gibi ibadetleri artırarak ve zaman zaman düştüğümüz hataları ve günahları terk ederek, Ramazan ayına hazırlanmalıyız. Bu manevi yolculukta hepinize başarılar diliyorum. Recep ayına bizleri kavuşturan Rabbimiz, hayırlısı ile On bir ayın sultanı Ramazan ayına da kavuştursun inşallah” dedi.

Müftü Öztürk; “Bu ay, gün ve geceler; bizi fani olandan baki olana, Dünya’dan Ahirete, kötülüklerden iyiliklere, masivadan Allah’a, Allah’ın rızasına yönelmemiz için önemli fırsatlardır.

Bu fırsatı iyi değerlendirmeli ve Rabbimize olan rağbetimiz artmalı, heva ve heveslere değil, arzu ve isteklerimiz, umut ve emellerimiz Allah’a yönelmeli ve bu da hayatımıza yansımalıdır” dedi.

Mevlidi Şerif sonrası Müftü Yardımcısı Yaşar Bolat yatsı namazını kıldırdı.  Namaz sonrası okunan Hatm-i Şeriflerin, Mevlid-i Şerifin ve salâvatların duasını Müftü Öztürk yaptı. Yapılan coşku dolu duada duygu dolu anlar yaşandı.

Daha sonra İl Müftü Yardımcısı Nazım Haksever yaptığı tesbihat, tezkiratları ardından Tesbih Namazı kıldırdı.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT Yapay Zeka Eğitim Platformu