Romanyalı Heyet Diyanet İşleri Başkanlığını Ziyaret Etti.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Romanya Din İşleri Devlet Sekreteri Bakan Yardımcısı Victor Opaschi ile Romanya Müslümanları Müftüsü Yusuf Murat ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Romanyalı Heyet Diyanet İşleri Başkanlığını Ziyaret Etti.
Yayınlama: 06.05.2019
610
A+
A-

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Romanya Din İşleri Devlet Sekreteri Bakan Yardımcısı Victor Opaschi ile Romanya Müslümanları Müftüsü Yusuf Murat ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Merkezi’nde gerçekleşen kabulde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Romanya’nın farklı inançlardan insanların bir arada yaşadığı, birlikte yaşama tecrübesinin en yoğun olarak yaşandığı yerlerden birisi olduğunu söyledi.

Başkan Erbaş, insanların tüm farklılıklarına rağmen birlikte barış içerisinde yaşama tecrübesinin tüm dünyaya yaygınlaştırılmasının önemine değinerek, “Eğer insanlar yaşadıkları süre içerisinde komşuluk ilişkilerini ve ülkeler arası ilişkileri barış ortamında geçirirse bundan bütün insanlık kazanır” dedi.

Başkan Erbaş, din eğitimi, din hizmeti ve dini yayınlar noktasında Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Romanya Müslümanlarına her zaman destek olacaklarını bildirdi.

İslam’ın sahih kaynaklardan öğrenilmesinin önemine işaret eden Başkan Erbaş, şöyle devam etti:

“Türkiye, her zaman İslam’ı sahih bilgiyle çocuklara, gençlere verme noktasında büyük bir gayret içerisindedir. Eğer biz gençlerimizi, çocuklarımızı doğru dini bilgiyle donatmazsak onlar bazı yanlış işler yapan grupların, yapıların, örgütlerin çizgisine giriyor. Tabii bu durum bazen terör faaliyetlerine kadar önü alınmaz hale geliyor. Dolayısıyla bizim din eğitimine özellikle bu kadar önem vermemizin amacı, dünyada hep barış olsun, terör olmasın. Buna katkı sağlamaya çalışıyoruz.”

Romanya Din İşleri Devlet Sekreteri Victor Opaschi ise kabulden dolayı Başkan Erbaş’a teşekkür ederek, Diyanetin Romanyalı Müslümanlara verdiği destekten mutluluk duyduklarını belirtti.

Başkan Erbaş’a Romanya’da yaşayan Müslüman toplumu hakkında bilgi veren Opaschi, bu Müslümanların Türkler, Tatarlar, Romenler ve az sayıda da olsa Araplardan oluştuğunu söyledi.

Kabulde, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Selim Argun, Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdal Atalay ve Romanya Bükreş Din Hizmetleri Müşaviri Yunus Akkaya da hazır bulundu.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT Online (Canlı Ders) Hazırlık Kursu - 3. Grup