Siirt Müftülüğü, “Kardeşlerimizi Katledenleri Kınıyor ve Telin Ediyoruz.’’

Siirt’te, önceki gün Yeni Zelanda’da Cuma namazı esnasında camiye cemaate yönelik düzenlenen terör saldırılarında hayatını kaybeden 49 Müslüman vatandaş için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Siirt Müftülüğü, “Kardeşlerimizi Katledenleri Kınıyor ve Telin Ediyoruz.’’
Yayınlama: 18.03.2019
405
A+
A-

Merkez Hacı Abdulhakim Sancak Çarşı Camisi’nde bir araya gelen vatandaşlar Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki iki camiye düzenlenen terör saldırısına tepki gösterdi.

Siirt İl Müftüsü Ahmet Altıok tarafından ikindi namazına müteakip saldırıda şehit edilen Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kılındı. Programda konuşan Müftü Altıok, “Kardeşlerimizi katledenleri kınıyor ve telin ediyoruz. Onların yaptıklarını insan olan hiç kimse onaylayamaz.” dedi.

Avrupa ülkelerinde Müslümanların potansiyel suçlu, terörist, katil gibi tanıtıldığını dile getiren Altıok, “Kimin katil ve vampir olduğu, kimin kana doymak bilmediğini Irak, Suriye, Afganistan, Afrika ve hatta kendi ülkelerinde işlenen ufak bir suçtan dolayı özellikle de siyahileri nasıl öldürdüklerini ve insan yerine koymadıklarını çok iyi biliyoruz.” dedi.

Tarih boyunca Müslümanların kimseye zulmetmediklerini ve hâkim oldukları coğrafyalarda insanları huzura kavuşturduklarını belirten Altıok, “İnsanca yaşama şartlarına sahip olduklarını, vergi yükü altında ezilmediklerini bir insanoğluna gereken değeri verdiklerini, aşağılanmadıklarını gören insanlar Müslümanları hasretle beklemişlerdir. Bugün Avrupa, Amerika, Japonya’da ve dünyanın neresinde olursa olsun İslam’la şereflenen bir insanın İslam ve Müslümanlarla ilgili değerlendirmelerini gören insaf sahibi, sağduyulu insanlar, İslam’ın huzurun, barışın, kardeşliğin ve hoşgörünün temsilcisi olduğunu söylüyorlar. Bunun yanı sıra İslam’ın insanlığın kurtulması için yegâne hidayet yolu olduğunu söylüyorlar. Kim bir hiçbir sebep olmaksızın haksız yere masum olan bir insanı öldürür ise bütün insanlığı öldürmüş gibidir. Müslümanlar olarak buna iman etmişiz. Kim de bir insanı ölümden kurtarır ise ona kalkan olursa bütün insanları diriltmiş gibi sevap alacağına inanan Hazreti Muhammed sallalahu aleyhi vesellem’in mensuplarıyız. Müslümanlar olarak bu olayı kınıyor, protesto ediyoruz. Rabbim onlara şehidlik mertebesini lütfetmiştir.” şeklinde konuştu.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT, Türkiye Geneli ÜCRETSİZ 15'li Online Deneme Sınav Paketi