Suudi Arabistan Türk Hacı Adaylarına Türkçe Dilinde Hizmet Verecek

2023 yılı hac ve umre organizasyonu için işbirliği noktasında görüşmeler için Türkiye’de bulunan Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanı Tevfik er-Rabia “Türk hacı adaylarına Türkçe dilinde hizmet vereceğiz.” dedi.

Suudi Arabistan Türk Hacı Adaylarına Türkçe Dilinde Hizmet Verecek
Yayınlama: 11.12.2022
11
A+
A-

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanı Tevfik er-Rabia ise Başkan Erbaş`a gösterdiği misafirperverlikten dolayı teşekkür etti.

Suudi Arabistan’ın hac ve umre ziyareti yapan hacı adaylarının tarihi yerleri gezmeleri ve hizmet noktasında niteliği daha da artırdıklarını ifade eden Rabia, ziyaretlere ilişkin kolaylaştırıcı önlemler aldıklarını bildirdi.

“Harem-i Şerif’i genişletmek için 200 milyarlık bütçe ayırdık”

Rabia, “200 milyarı aşan bir bütçe ile ve bu Harem-i Şerif’in en büyük genişletme çalışması olduğunu da ifade etmek isterim. Peygamber Efendimiz’in (s.a.s.) Nebevi Şerifi’nde yine genişletme çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

Hac ve umre çalışmalarının hükümet ve özel sektörün iş birliğiyle yapıldığına dikkati çeken Rabia, şöyle konuştu:

“Atılan adımlardan bir tanesi de dijital dönüşüm çalışmalarıyla, projeleriyle Suudi Arabistan’a gelmek isteyen dünyanın farklı bölgelerinden umre ve hac hizmeti vecibelerini yerine getirmek için kolaylıklar sağlandı. Bu anlamda vize alma konusu olsun ve diğer işlemlerde Suudi Arabistan’ın vize konusunda hem Medine-i Münevvere ve Suudi Arabistan’ın herhangi bir bölgesine intikalin kolaylaştırılması noktasında çalışmalar yapıldı. Yine umre vizesi 30 günden 90 güne çıkarıldı. Bu sadece Mekke, Medine için değil. Bir şahıs gelip Suudi Arabistan’daki herhangi bir yere ziyaret gerçekleştirdiğinde aynı şekilde bu kolaylıklardan istifade edebiliyor. Dost ve kardeş ülke olan Türkiye Cumhuriyeti’nden gelecek bütün bu talepleri karşılamak üzere çaba göstereceğimizi ifade etmek isterim.”

“Türkiye’den gelen bütün ziyaretçileri en iyi şekilde misafir edeceğiz”

Rabia, Türkiye’ye yönelik vize kolaylığı sağlayacaklarını belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti’nden gelecek bütün ziyaretçileri en iyi şekilde burada misafir edeceğimizi ve Türkiye’den gelen bütün kardeşlerimize gerektiği şekilde bir işlem yapılacağı ve kolaylaştırıcı işlemler yapılacağını ifade etmek isterim.” diye konuştu.

“Türk hacı adaylarına Türkçe dilinde hizmet vereceğiz”

Suudi Arabistan’ın Türk hacı adaylarına yönelik yeni projesinden de bahseden Rabia, hac ve umre ibadetlerini yapacak olan Türk hacılara hem vize konusunda hem de konaklama gibi tüm hizmetlerde Türkçe olarak yardım edilecek şekilde bir projeyi hayata geçirdiklerini ifade etti.

Rabia, 2022 hac döneminde 37 binden fazla Türk hacıyı misafir ettiklerini belirterek, pandemi döneminden önceki dönemde hac ve umre işlemleri nasılsa bu yıl da eskisi gibi olacağının müjdesini verdi.

 

Kaynak: Diyanet Haber

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT Online (Canlı Ders) Hazırlık Eğitim Paketi - 5. Grup