Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
3°C
Hafif Yağmurlu
Çar 8°C
Per 10°C
Cum 2°C
Cts 3°C

Talim ve Tashih-i Huruf Kursları Talimat Duyurusu

Talim ve Tashih-i Huruf Kursları Talimat Duyurusu
Diyanet DHBT Mlakat S?navlar?na Haz?rl?k Kitab?
15.12.2021
A+
A-

İL MÜFTÜLÜKLERİNİN KOORDİNESİNDE DÜZENLENECEK OLAN
TALİM VE TASHİH-İ HURUF KURSLARI

GİRİŞ
Başkanlığımızca, Kur’an kursu ve cami hizmetlerini yürüten personelin talim, tecvit, tashih-i hurûf ve mehâric-i hurûfla ilgili bilgi ve becerilerini geliştirmek, Kur’an-ı Kerim’i usulüne uygun güzel bir şekilde okumalarını sağlamak amacıyla, mülakat yoluyla seçilecekler için İl Müftülüklerinin koordinesinde İl/İlçe merkezlerinde 3 ay/12 hafta süreli “Talim ve Tashih-i Hurûf Kursu” düzenlenebilecektir. Talim ve Tashih-i Hurûf Kursları, Dini Yüksek İhtisas/Eğitim Merkezlerinde düzenlenen Hüsn-i Tilavet ve Aşere kursları için tercih sebebi sayılacaktır. Talim ve Tashih-i Huruf Kursları, belirlenen niteliklerde eğitimci bulunması başta olmak üzere, yeterli sayıda başarılı kursiyer ve uygun eğitim ortamı olması halinde açılacaktır. Başkanlığımızca hazırlanan “Talim ve Tashih-i Hurûf Hizmet İçi Eğitim Programı” Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Web Sitesinin Programlar/Hizmet İçi Eğitim Programları bölümünde yer almaktadır.
DAYANAK
1. Diyanet İşleri Başkanlığı Hizmet İçi Eğitim Yönetmeliği
2. Diyanet İşleri Başkanlığınca Düzenlenen Eğitim Faaliyetlerinde Uygulanacak Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar
A. KURSİYER SEÇİMİNDE ARANAN ŞARTLAR
1. İl/İlçe merkezlerinde imam hatip, müezzin kayyım ve Kur’an kursu öğreticisi (Hafızlık eğitimindeki Kur’an Kursu öğreticileri hariç), unvanlarında kadrolu veya sözleşmeli olarak fiilen çalışıyor olmak,
2. Memuriyette adaylığı kaldırılmış olmak, 4/B sözleşmeli statüde çalışanlar için ise, 4/B Sözleşmeli Personel Mesleğe Hazırlık Eğitimini almış olmak,
3. Kursu başarı ile bitirmesi halinde Hüsn-i Tilavet ve Aşere kurslarını okuyabilecek kabiliyeti haiz olmak,
4. Kurs süresince yurt dışı, askerlik vb. sebeplerle kursa ara verme durumunda olmamak,
5. Uzun süreli hizmet içi eğitim kursiyeri olmamak,
6. Tashih-i huruf ve aşere takrib mezunu olmamak.
B. EĞİTİMCİLERDE ARANAN ŞARTLAR
Talim ve Tashih-i Hurûf Kurslarında;
1. Eğitim Görevlisi/Öğretmenler,
2. Tashih-i Hurûf Rehber Öğreticiler Kursunu başarıyla bitirenler,
3. Rehber Öğreticiler (Kur’an-ı Kerim-Dini Musiki),
4. Dini Musiki Kursunu başarıyla bitirenler,
5. Aşere Takrib Eğitimi Başarı Belgesine sahip olanlar,
6. Eğitimci ihtiyacının yukarıda sayılanlarla karşılanamaması halinde kıraat alanında temayüz etmiş; bilgi, beceri ve öğretme yeteneğine sahip olanlardan müftülükçe görevlendirilmesi uygun görülenler, eğitimci olarak görevlendirilebilecektir.
C. SINAV DUYURUSU VE KURSİYER SEÇİMİ
1. Kurslar, ilki 11 Ekim-31 Aralık 2021 tarihleri arasında, ikincisi 3 Ocak-01 Nisan 2022 tarihleri arasında olmak üzere iki defa açılabilecektir. Kursiyer seçimi her kurs dönemi için ayrı ayrı yapılabileceği gibi ilk dönem başında her iki eğitim dönemi için de yapılabilecektir.
2. Yukarıda belirtilen şartları taşıyan personelin katılacağı mülakat sınavına dair duyurular İl/İlçe Müftülüklerince yapılacaktır.
3. Sınav duyurusunda, eğitime alınacak kursiyer sayısı belirtilecektir.
4. Sınavlar İl Müftülüğünce yapılacaktır. Sınav Komisyonu, il müftüsü/il müftü yardımcısı/ilçe müftüsünün başkanlığında üç kişiden oluşturulacaktır.
5. Sınav komisyonları, mülakat usulüyle adayın Kur’an-ı Kerim’i usulüne uygun yüzüne ve ezbere okuma becerisini, dini mûsiki kabiliyetini, ilmihal bilgisini ölçecek, 70 ve üzeri puan değerlendirmesine göre başarı sırasını belirleyeceklerdir.
6. Mülakat yapıldıktan sonra sınav sonuçları sınavın yapıldığı yerde aynı gün ilan edilecek ve kazanan kursiyerlerin isimleri, 1. kurs dönemi eğitimleri için 05 Ekim 2021; 2. kurs dönemi eğitimleri için ise, 24 Aralık 2021 mesai bitimine kadar DİBBYS (EHYS)’de İl Müftülüklerince açılacak “Talim ve Tashih-i Huruf Kursu” başlıklı bölüme girilecektir. Ayrıca Başkanlık onayına bağlanmak üzere açılacak yerler ve isim listesi Ek1’de gönderilen tabloya göre doldurulacak, İl Müftülüklerince tevhit edilerek resmi yazıyla açılış talepleri Başkanlığımıza bildirilecektir.
7. Farklı nedenlerle kursa başlamayanların veya ayrılanların yerine eğitim başladıktan en geç bir hafta sonrasına kadar puan sıralamasına göre varsa yedeklerden kursiyer alınabilecektir.
D.EĞİTİMİN UYGULANMASI
1. Kurs süresi her bir grup için toplam 3 ay/12 haftadır. Seçimi yapılan personel için kurslar, tablodaki eğitim takviminde belirtilen tarihlerde (1. Kurs dönemi için 11 Ekim-31 Aralık 2021, 2. Kurs dönemi için 03 Ocak-01 Nisan 2022) gerçekleştirilecektir.
2. Kurs programı, namaz vakitlerine göre planlanacak, gerektiğinde imam hatip ve müezzin kayyımlar için bir vakit (öğle/ikindi) görev muafiyeti verilebilecektir. Kursa katılacak Kur’an kursu öğreticilerinin programları ise asli görevlerine devam etmeleri sebebiyle Kur’an kursu programını aksatmayacak şekilde planlanacaktır.
3. Kurslar mahalli şartlar ve programın uygulama esasları dikkate alınarak, haftada 20 saat ve 12 hafta üzerinden planlanacaktır.
4. Sınıflar kadın ve erkek personel için ayrı ayrı oluşturulacaktır.
5. Sınıflar en az 10, en fazla 20 kursiyerden oluşacaktır.
6. Hizmet İçi Eğitim Yönetmeliği hükümleri gereği 1/8’i aşan devamsızlığı durumunda kursiyerin eğitimle ilişiği kesilecektir.
7. Eğitimde ders vermek üzere görevlendirilenlerin ek ders ücretleri ile kursiyer seçimi ve kurs bitirme sınavlarını yapmak üzere görev alacak komisyon başkanı ve üyelerinin; yolluk, yevmiye ve sınav ücretleri İl Müftülüklerince ödenecektir.
8. Eğitim/Sınav süreçlerinde Covid-19 salgın hastalığı ile ilgili gerekli tüm tedbirler İl/İlçe Müftülüklerince alınacaktır.
E. ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME
1. Kurs sonunda il müftüsü/il müftü yardımcısı/ilçe müftüsünün başkanlığında ders veren öğretici dâhil en az üç kişiden oluşan bir komisyon marifetiyle bitirme sınavı yapılacaktır.
2. Kursun sonunda yapılacak bitirme sınavında başarılı olan personele il müftülüklerince “Katılma Belgesi” verilecektir.
3. Kurs başı ve kurs sonu raporları ile kurs sonu bitirme sınavı sonuçları EHYS/Hizmet İçi Eğitim Modülünde bulunan ilgili yere girilecektir.
F. EĞİTİMİN ETKİN BİR ŞEKİLDE UYGULANMASINA YÖNELİK HUSUSLAR
1. Kursların programın amaç ve kazanımları doğrultusunda etkin ve verimli bir şekilde gerçekleştirilmesi için müftülüklerce gerekli denetim ve takip yapılacaktır.
2. Eğitimin nitelikli bir şekilde yürütülmesine katkı sağlamak amacıyla aşağıdaki konu başlıkları çerçevesinde kursun düzenlendiği iller, tabloda eşleştirilen Dini Yüksek İhtisas/Eğitim Merkezleri ile işbirliği yapacaklardır.
➢ Eğitim Görevlisi/Öğretmen Desteği
➢ Çevrim İçi veya Yüz Yüze Seminerler/Konferanslar Düzenlenmesi
➢ Ölçme ve Değerlendirme/Sınavlar
➢ Tecrübe Paylaşımı/ Eğitsel Rehberlik
➢ Eğitimin etkinlik ve verimliliğinin belirli periyotlarla takip edilmesi

 

 

 

 

 

 

En güncel haber ve ilanları aşağıda yeralan sosyal medya hesaplarımızından yada mobile uygulamamızı indirerek takip edebilirsiniz!

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

2022 DHBT Online (Canlı) Kurs (Tüm Mezuniyetler)