Üçaylar Ve Regaib Kandili

Üçaylar Ve Regaib Kandili
Yayınlama: 23.01.2023
12
A+
A-

Manevi hayatımızda büyük bir yeri olan üç aylara kavuşmanın sevinç ve heyecanı içerisindeyiz. 23 Ocak Pazartesi günü Recep ayını, 26 Ocak Perşembe günü de Regaib kandilini idrak edeceğiz. Recep ayı ve Regaib kandili ile birlikte rahmet, bereket ve mağfiret iklimine girmiş olacağız. Bu aynı zamanda oruç ve Kur’an ayı Ramazana yaklaştığımızın işaretidir.

Regaib, yönelişlerimizi sorgulayan ve her türlü Rağbetimizi rabbimize ve Peygamber Efendimize yöneltmemiz gerektiğini hatırlatan bir gecedir.

Recep, Şaban ve Ramazan’dan oluşan Üç aylarla birlikte bir yandan rabbimize ibadet edip O’na yaklaşacağız diğer yandan da yaptığımız iyiliklerle insanlarla bağlarımızı geliştirip kardeşliğimizi pekiştireceğiz.

Yüce Rabbimiz, Kur’an-ı Kerim’de birçok ayette vaktin önemine dikkat çekerek onu iyi bir şekilde değerlendirmemizi istemektedir. Zaman bizim tükenmekte olan ömür sermayemizdir. Vaktin kendisi değerlidir. Ancak bazı zamanlar, üzerlerinde cereyan eden önemli olaylar ve ihtiva ettikleri anlamlar sebebiyle farklı değere sahiptir. Kur’an-ı Kerim’de Ramazan ayı ve Kadir Gecesinin kıymetine dikkat çekilmiştir. Peygamber Efendimiz “Allah’ım! Recep ve Şaban aylarını bize mübarek kıl ve bizi Ramazana kavuştur” şeklinde dua ederek üç ayların değerine dikkat çekmiştir. Üç aylar yaratılış gayemizi, kulluğumuzu, görev ve sorumluluklarımızı yeniden gözden geçirip, ruhumuzu karartan düşünce ve davranışlardan uzaklaştığımız, hayatımızın muhasebesini yaptığımız, rabbimizin affına yöneldiğimiz bir zaman dilimidir.

Üç aylarda Tövbe, istiğfar, dua ve ibadetlerimizle rabbimize yönelmeli, yapacağımız hayır ve hasenatla kardeşlerimizle aramızdaki bağları kuvvetlendirmeliyiz.

İdrak ettiğimiz mübarek üç ayların ve gecelerin başta aziz milletimiz olmak üzere Müslümanların birlik-beraberliğine; insanlığın barış, huzur ve hidayetine vesile olmasını yüce mevlamdan temenni ediyorum.

                                                                                                                                  Elazığ İl Müftüsü

                                                                                                                                   İrfan Üstündağ

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT, Türkiye Geneli ÜCRETSİZ 15'li Online Deneme Sınav Paketi