Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Az Bulutlu
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Paz 15°C
Pts 15°C
Sal 16°C
Çar 18°C

Vaiz Nasıl Olunur? Vaiz Maaşları Nedir?

Vaiz Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır? Tüm Merak Edilenler Haberimizin Detayında..

Vaiz Nasıl Olunur? Vaiz Maaşları Nedir?
24.07.2018
A+
A-

Vaiz, cami ya da ibadet edilen yerlerde dini sohbet, dini bilgilendirme ve vaaz vererek cemaati aydınlatan kişilere denmektedir. Genellikle Cuma namazı öncesi dinlediğimiz sohbet ve dini vaazlarda konuşmacı olarak duyduğumuz imamlar bulunmaktadır. Bu imamlar vaizdir. Vaizler hem imam hem de dini bilgiler ışığında sohbet verebilmektedir. Ayrıca sadece dini bilgiler üzerinde sohbet verebilmektedir

Vaiz sadece cami ya da ibadet edilen yerlerde vaaz vermemektedir. Ayrıca cami, mescit, toplu ibadet alanları, hastane, cezaevleri, şirketler ve daha birçok alanda bu hizmeti yapabilmektedir. Gerektiği zamanda Kur’an kursları dahil olmak üzere dini bilgiler hakkında kurslar dahi verebilmektedir. Genel olarak bu kişileri camilerde vaaz verirken görev yaptığını görebilirsiniz. Bunun yanı sıra bu kişiler görev aldığı camilerdeki eksikleri tespit ederek gerekli yerlere bildirir ve bu eksiklerin giderilmesini sağlar. Halkı dini bilgiler ile aydınlatarak kesinlikle yanlış bilgi vermemek üzere hizmet verir.

DHBT Mülakat Online Seminer Programı

EN GÜNCEL HABERLERİ BİLDİRİM ALMAK İÇİN UYGULAMAMIZI YÜKLEYİN, TIKLAYINIZ!

Ayrıca vaaz esnasında cemaat tarafından dini sorular sorulursa bunları da cevaplamakla yükümlüdür. Hizmet verdiği bölgede vaaz vermeden önce o bölgenin sosyal, dini, ahlaki, kültürel ve milli yapısını inceleyerek eksikleri üzerine vaaz ve bilgi vermekle sorumludur. Bunun yanı sıra farklı sorunları ve eksiklikleri tespit ederse devletin gerekli yerlerine rapor ederek bildirmesi ve bu eksiklikleri gidermesi de sorumluluklar arasındadır.

Tamamen Kur’an’ı Kerim bilgileri ışığında cemaatin anlamadığı ve günümüz toplumun eksiklerini dile getirerek nasıl olması gerektiğini, İslam’da nasıl olduğu ve nasıl davranmamız gerektiğini yanlış olmadan doğrusu ve gerçeğiyle anlatmak zorundadır. Bu yüzden vaiz olmak isteyenler bu konularda bilgili olmaları gerekmektedir.

Nasıl Vaiz Olunur?

İslami konularda cemaate hemen hemen her yerde sorulan dini sorular başta olmak üzere, Müslümanlığı olması gerektiği gibi ve sevdirerek anlatan, vaaz veren kişilere vaiz denmektedir. Bu kişiler Diyanet İşleri tarafınca atanmaktadır. Camilerde, toplu ibadet alanlarında ve diğer uygun yerlerde İslami konularda bilgi ışığı veren vaizler, dini bilgilerde nasihat vererek devletten maaş almaktadır. bu konularda bilgili olanlar Diyanet tarafından işe alınır ve İslami konularda özellikle eksiği olan yerlerde hizmet etmesi istenir. Peki, vaiz nasıl olunur sorusunu maddeler halinde şartlarını yazalım.

 • Öncelikle vaiz olabilmek için T.C. 657 numaralı devlet memurları yasasının 43. Maddesinde bulunan koşulları taşımanız gerekmektedir.
 • Meslek hakkında yapılan sınavlara (KPSS gibi) girerek en az 70 puan almanız gerekmektedir.
 • Sicilinizin temiz olması ve kınama haricinde hiçbir şekilde suç işlememiş ya da karışmamış olmanız gerekmektedir. Özellikle son 3 seneye bakmaktadırlar.
 • Üniversitelerde ilgili bölümlerde 4 yıl eğitim almış ve yükseköğretim mezunu olmanız gerekmektedir.
 • Diyanet işlerinde vaiz olabilmek için minimum 2 yıl tecrübeli olmalı ya da personel olarak görev almanız gerekmektedir.
 • Erkekler için özel olan ihtisas kursuna katılmalı ve başarılı bir şekilde geçmelisiniz.
 • Vaizlik hakkında uzmanlık sınavından başarılı bir şekilde geçmelisiniz.

Bu şartların yanı sıra mülakatlarda ve vaizlere özel olan sınavlarda şu şekilde minimum puan almanız gerekmektedir.

 • Kur’an bilgisinden 30 puanlık sorular,
 • Arapça bilgisi ve dil bilgisinden 30 puanlık sorular,
 • Genel olarak dini bilgilerden 30 puanlık sorular,
 • Diyanet işleri memurluk bilgilerinden 10 puan olmak üzere toplam 100 puan üzerinden en az 70 puan almanız gerekmektedir. Aksi halde vaizlik sınavını geçemez ve vaiz olamazsınız. Bu şartları tamamlayan, taban puanı da geçen kişiler vaiz olmaya hak kazanır ve ataması yapılır.

Vaiz Ne Kadar Maaş Alır?

Diyanet işleri tarafından kabul gören vaizler, ataması sadece mescitlere yapılmamaktadır. Bu kişiler cami, mescit ve toplu ibadet alanları haricinde çocuk ıslah evlerinde, cezaevlerinde, hastanelerde, öğrenci yurtlarında, güçsüzler yurtlarında, fabrika ve diğer toplumun fazlaca bulunduğu bölgelerde fetva, nasihat ve vaaz vermekle görevlendirilirler. Müftü tarafınca ataması gerçekleştirilen vaizler, 1 hafta içerisinde 5 iş günü farklı alanlarda vaaz vermekle yükümlüdürler. Özellikle Cuma günleri yapmaları gereken olan vaaz hizmeti, doğru ve Kur’an’dan alıntı olacak şekilde toplumun eksik olduğu dini bilgileri aydınlatarak anlatmak zorundadırlar. Ayrıca Kur’an kursu olan yerlerde de eğitimci şeklinde hizmet verebilirler.

Vaiz maaşları da memurların maaşları gibi zam geldiği zaman yararlanmaktadır. Bu sayede 2017 yılında olan vaiz maaşları 3.846 TL’den 2018 yılında 4.082 TL olarak artmış ve zam almıştır. Bu sayede yaklaşık olarak 236 TL artan maaşları diğer devlet maaşları gibi hemen hemen her yıl artış görebilmektedir. Bunun yanı sıra kıdem zamları da bulunmaktadır. Buna örnek olarak yeni vaiz olan ile 5 yıllık tecrübeli olan vaiz arasındaki maaş farkı epey yüksek diyebiliriz.

En güncel haber ve ilanları aşağıda yeralan sosyal medya hesaplarımızından yada mobile uygulamamızı indirerek takip edebilirsiniz!

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Muhammed dedi ki:

  Selamun Aleyküm şartlarda kpss için 70 puan diyor sadece kpss mi yoksa dhbt ile birliktemi 70 puan olması lazım ben 65 almıştım olmazmı

 2. Ferdi dedi ki:

  Aleykuselam ihtisas okudunuz mu ?

Ömer Faruk Altun Hocayla DHBT Mülakatlarına Hazırlı Semineri