Zekat, İnfak, Yardımlaşma Dünyanın Dengesini Muhafaza Etmek İçindir!

Muğla’da STK temsilcileri ile bir araya gelen Başkan Erbaş, dünyanın dengesinin bozulduğunu, bir yanda insanların açlıktan, diğer yanda ise çok yemekten öldüğünü ifade etti.Dünya dengesini zekat, infak ve yardımlaşmayla muhafaza edileceğini söyledi.

Zekat, İnfak, Yardımlaşma Dünyanın Dengesini Muhafaza Etmek İçindir!
Yayınlama: 28.10.2019
865
A+
A-

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Muğla’da sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve iş insanlarıyla bir araya geldi.

Muğla İl Müftülüğünce düzenlenen toplantıda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, sözlerine Barış Pınarı Harekatının zaferle sonuçlanması niyazında bulunarak, YPG/PKK’lı teröristlerce sivillere yönelik düzenlenen saldırılarda şehit olan vatandaşlara rahmet, yaralananlara acil şifalar diledi.

Bir insan için en büyük nimetin İslam olduğunu ifade eden Başkan Erbaş, “İslam, yeryüzünün dengesinin bozulmasını engelleyen bir sistemdir. Bütün peygamberler bunun için gönderilmiştir. Hazreti Adem’den Hz Muhammed’e kadar hepsi İslam’ı getirmiştir” dedi.

Başkan Erbaş, Kur’an-ı Kerim’de yardımlaşma, paylaşma ve dayanışmayla ilgili 250 ayet olduğunu belirterek, “Bir ayeti sizinle paylaşmak isterim, “Onlar, o infak sahibi kimseler, varlıkta da verirler, darlıkta da verirler. Onlar muhsinlerdir. Allah muhsinleri sever.” Yani iyi insanları ve iyilik yapan insanları Allah sever, diye ayet bitiyor. Bu yüzden bizim medeniyetimizde yardımlaşma anlayışını geliştirmek için vakıflar, dernekler kurmuştur. Vakıf, bir başkası için çalışmak, hayatını o yola adamak demektir. Dolayısıyla bizim medeniyetimizin en önemli kurumlarından birisidir vakıf” diye konuştu.

Dünyanın dengesinin bozulmasını engellemede zekat müessesesinin önemini anlatan Başkan Erbaş, şöyle devam etti:

“Dünyanın dengesinin muhafaza edilmesi lazım. Bugün öyle bozulmuş ki, biz çırpınıyoruz, uğraşıyoruz. Nerede bir fakirimiz var, nerede bir yetim var oralara ulaşalım diye.  Dünyanın bir tarafında insanlar açlıktan, diğer tarafında tokluktan, çok yemekten ölüyor. Bakar mısınız dünyanın dengesi nasıl bozulmuş. İşte zekat, infak, yardımlaşma bu dengeyi muhafaza etmek içindir. Bakara Suresinde, ihtiyaç sahibi insanlara borç verin diye emir var. Bütün bunlar, işte o dengeyi muhafaza etmek için emredilmiş ilkelerdir.”

Başkan Erbaş’ın konuşmasının ardından katılımcılar söz alarak duygu, düşünce ve kuruluşlarında yapmış oldukları çalışmalarla ilgili tecrübelerini paylaştılar.

Programda, ayrıca Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Mehmet Savaş Polat, Türkiye Diyanet Vakfının çalışmalarıyla ilgili bir sunum yaptı. Polat, TDV’nin yurt içi ve yurt dışında yürütmüş olduğu hayri ve eğitim hizmetleri ile devam etmekte olan projeleri hakkında bilgi verdi.

Programa, Vali Esengül Civelek, Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç, İnsan Kaynakları Genel Müdürü Akif Pusmaz, İl Müftüsü İbrahim Öcüt ile çok sayıda STK temsilcisi ve iş insanı katıldı.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT, Türkiye Geneli ÜCRETSİZ 15'li Online Deneme Sınav Paketi