105 Yeni Hafıza Hafızlık Belgesi

Malatya Müftülüğü tarafından , Kur’an Kurslarında hafızlık eğitimlerini tamamlayarak mezun olmuş ve Başkanlığın yapmış olduğu Hafızlık Tespit Sınavlarında başarılı olarak Hafızlık Belgesi alan 105 Hafız için hafızlık merasimi düzenlendi.

105 Yeni Hafıza Hafızlık Belgesi
Yayınlama: 10.01.2019
946
A+
A-

Malatya Merkez Spor Salonunda “Yüz Hafız Yüz Yıldız, Yüzlerimiz Bin Olsun” sloganıyla düzenlenen törene Sayın Valimiz Aydın BARUŞ, Sayın Valimizin eşi Nagehan BARUŞ Hanımefendi, Milletvekili Öznur ÇALIK, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet SAVRAN, Adli Yargı Adalet Komisyon Başkanı İzzettin DUMAN, Vali Yardımcısı Vekili ve Battalgazi Kaymakamı Abdul Kadir DURAN, Vali Yardımcısı Vekili ve Yeşilyurt Kaymakamı Turgay GÜLENÇ, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin GÜRKAN, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet ÇINAR, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer URHAL, İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret KARAMAN, Diyanet İşleri Başkanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Haydar BEKİROĞLU, Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafiz Osman ŞAHİN, İl Müftümüz Ümit ÇİMEN,  Elazığ İl Müftüsü Yusuf SARIKAYA, İl Müftü Yardımcılarımız, İlçe Müftülerimiz, hafızlarımızın aileleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Hacı Yusuf Taş (Yeni) Camii İmam-Hatibi Mehmet ŞENTÜRK’ün Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan törenin açış konuşmasını yapan İl Müftümüz Ümit ÇİMEN şunları söyledi: “Hz. Kur’an, kâinatın sahibinin peygamberleri vasıtasıyla insanlara son hitabı, nihai mesajı. Hz. Kur’an, Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’in en büyük mucizesi, en önemli, en kıymetli mirası ve emaneti. Hz. Kur’an,  Yesrib Köyünün ruhunu değiştiren, Medine-i Münevvere yapan ilahi mesajın adı. Hattab oğlu Ömer’i, Halid bin Velid’leri değiştiren, dönüştüren ölçelerin adı.

Milletimizin bu topraklarda oluşturduğu bin yıllık kardeşlik ve birlik ruhunun mayasıdır Hz. Kur’an. Yine aziz milletimizin ve tarihimizin yüz akı, muhteşem medeniyetimizin inşasındaki temel kavramları besleyendir Hz. Kur’an. İnsanın kutlu yolculuğunda bir rehber, bir yol haritasıdır Hz. Kur’an. Biz Kur’an’a sevdalı ve saygılı bir milletin çocuklarıyız. Bu bakımdan bu milletin her bir ferdi Kur’an ve Ezan sesini duyunca oturuşunu ve duruşunu değiştirir.

Bu fotoğraf, bu manzara devletimizin ve diyanetimizin din hizmetindeki himayesi karşısındaki milletimizin fedakârlığının fotoğrafıdır. Ben bu anlamda Malatya’daki din hizmetini destekleyen ve özellikle hafızlık müessesine omuz veren isimsiz kahramanları huzurlarınızda tebrik ediyorum. Bu kaynayan kazanları koruyup kollayan vefakâr insanlar var Allah onlardan razı olsun.”

Daha sonra kürsüye gelen Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman ŞAHİN çocuklarını Kur’an kurslarına gönderen anne ve babalara teşekkür etti ve şunları kaydetti: “Hafızlar Kur’an’ın muhafızlarıdır. Kur’an-ı Kerim’i ezberlemek suretiyle onu gönlünüze, beyninize nakşettiniz ama vazifeniz bitmedi. Bundan sonra da ikinci adım olarak Kur’an-ı Kerim’i anlamak için gayret sarf edeceksiniz. Çünkü Kur’an sadece okunsun diye değil anlaşılmak, yaşanmak ve hayatımıza hâkim kılmak için gelmiş bir kitaptır. Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından tescil edilen hafız sayısı 150 bini buldu.”

Diyanet İşleri Başkanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Haydar BEKİROĞLU ise hafızlığın gelişmesi adına her türlü yatırımı yapmaya devam ettiklerini aktararak, “Sadece Kur’an-ı Kerim’in ezberlenmesiyle yetinmiyoruz. Hafız olan öğrencilerimizin aynı zamanda Kur’an-ı Kerim’i anlamalarını ve başkalarına da anlatabilecek seviyeye gelmelerini hedefliyoruz.” dedi.

Diğer protokol konuşmalarının ardından söz alan Sayın Valimiz Aydın BARUŞ, “Değerli misafirler, necip milletimiz tarihi boyunca Kur’an’a hizmet etmekten onur duymuş ve bunu tüm benliğinde yaşatmış bir millettir. Bu milletin Kur’an’a olan saygısı başka hiçbir millette bu derece bulunmamaktadır. Hepimiz Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda Şeyh Edebali’ye nispet edilen hikâyeyi biliriz ve tarihimiz boyunca ailelerimizden gördüğümüzde Kur’an’a olan hürmetin göstergesi olan davranışlardır ve Kur’an’ı hiçbir zaman gönlümüzden, kalbimizden eksik etmemiş bir milletiz. Değerli misafirler Kur’an’ın yaşatılmasında, nesiller boyu aktarılmasında hafızların çok önemli rolü var. Çünkü biliyoruz ki Sevgili Peygamberimizden beri Kur’an’ın bugüne kadar hatasız ve maksatsız bir şekilde bizlere aktarılması hafızlar sayesinde olmuştur.  Onun için milletimiz hafızlık müessesesine çok önem vermiş ve Diyanet İşleri Başkanlığımızda bu kapsamda Kur’an Kurslarında hafız olarak yetiştirilmek isteyen evlatlarımıza ve çocuklarını hafız olarak yetiştirmek isteyen ailelerimize çok önemli hizmetlerde bulunmuştur.  Bugün de bu hizmetlerin en önemlilerinden, güzellerinden birine şahit oluyoruz. Bugün 105 evladımız hafızlık icazeti alarak bundan sonra Kur’an-ı Kerim’i hafızalarında bulundurmanın gurur ve mutluluğunu yaşayacaklar. Bu şeref herkese nasip olmaz. Bu şerefi hayatınız boyunca yaşayacaksınız ancak daha önemli olan hıfz ettiğiniz Kur’an-ı Kerim’i ahlak olarak hayatınıza hakim kılmaktır. Onun için bundan sonra sizleri ciddi bir sorumluluk bekliyor. Ben sizlerin gelecek hayatınızda da önümüzdeki yıllarda da Kur’an-ı Kerim’e layıkıyla hizmet eden insanlar olacağınıza yürekten inanıyorum. Sevgili ailelerimiz böyle güzel evlatlar, böyle değerli evlatlar yetiştirdiğiniz için sizleri tebrik ediyorum. Unutmayın ki bunun mükâfatını evlatlarımızın geleceğinde aile yaşantınızda sizlerde göreceksiniz,  buna şahit olacaksınız. Kur’an ahlakıyla yetişmiş nesillerden evlatlardan milletine, memleketine hizmet eden anlayıştan başka anlayış çıkmaz. Biz bu evlatlarımızdan çok ümitliyiz. Gelecekte onların içerisinden çok başarılı bilim adamları, bilim kadınları, mühendisler, doktorlar, yöneticiler çıkacağına ve onların da yapacakları mesleklerinde çok başarılı olacaklarına inanıyoruz. Bu vesileyle evlatlarımızın yetişmesinde çok değerli emekleri olan Kur’an Kursu Öğreticilerimize, hocalarımıza çok çok teşekkür ediyorum. Kur’an Kurslarının organizesinde hassasiyet gösteren ve bugünkü merasimin güzel bir şekilde organize edilmesinde emeği geçen başta İl Müftümüz olmak üzere Malatya Müftülüğünün çok değerli çalışanlarına, değerli hocalarımıza çok çok teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından İstanbul Fatih Camii İmam-Hatibi Bünyamin TOPÇUOĞLU, katılımcılara Kur’an-ı Kerim ziyafeti verdi. Daha sonra 105 Hafız’a hafızlık belgeleri ile birlikte Valilik tarafından Kur’an-ı Kerim ve Bayrak hediye edildi.

Program Elazığ İl Müftüsü Yusuf SARIKAYA’nın duası ve akabinde hatıra fotoğrafı çekilmesiyle son buldu.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT Online (Canlı Ders) Hazırlık Kursu - 3. Grup