Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Az Bulutlu
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Paz 15°C
Pts 15°C
Sal 16°C
Çar 18°C

Adana Müftülüğü Aşere Kursu Kusiyer Seçme Sınav Duyurusu

Adana Müftülüğü Aşere Kursu Kusiyer Seçme Sınav Duyurusu
14.06.2021
A+
A-

T.C.
ADANA VALİLİĞİ
İl Müftülüğü

Sayı :E-66572158-774.01.03-1350034                                                                                                                                                                                                                                                         10.06.2021
Konu :Aşere Kursu Kusiyer Seçme Sınav
Duyurusu

DHBT Mülakat Online Seminer Programı

DAĞITIM YERLERİNE

İlgi : a)Diyanet İşleri Başkanlığının 05.11.2020 tarihli ve E-73584642-774.01.03-762401 sayılı
yazısı.
b)Diyanet İşleri Başkanlığının 08.06.2021 tarihli ve E-73584642-774.01.02-1342618 sayılı
yazısı.

Kur’an Kursu Öğreticisi, İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyım unvanlarında olup din hizmetlerini yürüten personelin; Kur’an-ı Kerimi usulüne uygun, doğru ve güzel okumalarını sağlamak, kıraat ilminde bilgi ve becerilerini geliştirmek, Aşere alanında etkin ve yeterli hale gelerek uzmanlaşmalarını sağlamak, bu alanda ihtiyaç duyulan personeli yetiştirmek amacıyla, erkek din görevlilerine yönelik olarak İlimiz Müftülüğü hizmet binasında 2021 yılı içerisinde Başkanlığımızın hazırladığı proğram çerçevesinde en az 15 en fazla 20 kursiyerin katılabileceği 48 Hafta (4 Bölüm x 12 Hafta) süreli “Aşere Kursu” düzenlenmesi planlanmaktadır.
Söz konusu kursa katılmak üzere yarışma sınavı yapılacak olup, müracat edeceklerle ilgili şartlar, başvuru ve sınav işlemleri ile diğer işlemler aşağıda belirtilmiştir.
Buna göre:

I. ADAYLARDA ARANAN ŞARTLAR:
a. İlimiz Seyhan, Yüreğir, Çukurova ve Sarıçam İlçe Müftülüklerinde kadrolu erkek Kur’an Kursu öğreticisi, İmam-Hatip, Müezzin-Kayyım ile müracaat tarihi itibariyle görevinde 1 yılını tamamlamış 4/B Sözleşmeli İmam-Hatip veya Müezzin-Kayyım unvanlarından birinde çalışıyor olmak,
b. Hafız olmak,
c. Memuriyette adaylığı kaldırılmış olmak,
d. En az İmam-Hatip Lisesi mezunu olmak (Dini Yüksek öğrenim mezunu tercih sebebidir),
e. Halen uzun süreli yurtdışı görevinde bulunmamak,
f. Başkanlıkça düzenlenen uzun süreli ihtisas kursu kursiyeri ya da mezunu olmamak,
g. Kursa devamını engelleyecek bir mazeretinin bulunmaması,
h. Askerlik ile ilişiğinin olmaması,

II. BAŞVURU VE SINAV İŞLEMLERİ
A) BAŞVURU
Adaylar;
a. Nüfus cüzdanı fotokopisini,
b. Dini yüksek öğrenim diploma veya mezuniyet belgesi tasdikli suretini, (diploma yabancı bir ülkeden alınmışsa YÖK’ten alınacak denklik belgesinin tasdikli suretini)
c. Sınava katılmak istediklerine dair dilekçesi.
Başvuru belgelerini müracaat dilekçesi ekinde bağlı bulundukları ilçe müftülüklerine en geç 25 Haziran 2021 tarihi mesai bitimine kadar teslim edeceklerdir.

B) SINAV İŞLEMLERİ:

a. Sınav tarihi, yeri, saati ve giriş bilgileri, seçme sınavına katılacak personele tebliğ edilmek üzere bilahare ilçe müftülüklerine bildirilecektir.
b. Adaylar sınava gelirken; T.C. kimlik numarasının yer aldığı bir belgeyi (nüfus cüzdanı, Diyanet İşleri Başkanlığı pasaport veya ehliyet) yanlarında bulunduracaklardır.
c. Sözlü seçme sınavında 70 ve üzeri puan alan adaylar arasında puan sıralamasına göre en az15, en fazla 20 personel kursa alınacakır.

C) SINAV KONULARI:
a. Kur’an-ı Kerim: Meal ve Tecvit,
b. Arapça,
c. Temel İslam Bilimleri,
d. Genel Kültür.

III. DİĞER HUSUSLAR:
a. Gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilen adayların başvuru ve sınavları geçersiz sayılacak, kursa katılmış olsalar dahi kursla ilişikleri kesilecek ve yanlış beyandan dolayı haklarında
yasal işlem başlatılacaktır.
b. Sınav ve sonuçları ile ilgili Adana İl Müftülüğüne ait adana@diyanet.gov.tr internet adresinden yapılan tüm duyurular tebligat sayılacaktır. Adaylara ayrıca tebligat yapılmayacaktır.
c. Bu ilandaki şartlar, sadece bu sınav ve sınava bağlı işlemler için geçerli olacak, bundan sonraki sınavlar için müktesep teşkil etmeyecektir.
d. Kursa katılmaya hak kazanan Kur’an Kursu öğreticileri derslerden muaf tutulmayacak, derslerini uygun zamanda vereceklerdir.
e. İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımlar kursun devam ettiği tarihlerde öğle ve ikindi namazlarındaki görevlerinden muaf tutulacaklar, diğer vakitlerde ise asli görevlerine devam edeceklerdir.
f. Kursa katılacak İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımların asli görev yerlerinde öğle ve ikindi namazlarında her hangi bir aksaklığa sebebiyet verilmemesi için ilçe müftülüklerince gerekli tedbirler
alınacaktır.
f. Eğitimin aksamadan tamamlanabilmesi için, kursiyerler kurs süresince yurt dışı, hac ve umre gibi görevlerde bulunamayacaklardır.
g. Kurs için seçme sınavına müracaat edenlerin bilgileri aşağıdaki tabloya uygun şekilde yazılarak ilimiz müftülüğüne gönderilecektir.
Seçme Sınavına müracaat Tarihleri : 10-25 Haziran 2021 Arası
Müracaatların İl Müftülüğüne Gönderilmesi (En geç): 28 Haziran 2021
İlgili personele duyurulması hususunda bilgi ve gereğini rica ederim.

Ek:
1 – İlgi (a) Başkanlık Yazısı (2 Sayfa)
2 – İlgi (b) Başkanlık Yazısı (1 Sayfa)
Dağıtım:
SEYHAN KAYMAKAMLIĞINA
(İlçe Müftülüğü)
YÜREĞİR KAYMAKAMLIĞINA
(İlçe Müftülüğü)
ÇUKUROVA KAYMAKAMLIĞINA
(İlçe Müftülüğü)
SARIÇAM KAYMAKAMLIĞINA
(İlçe Müftülüğü)

2021 Müftülüklerin alım ilanları için tıklayın

En güncel haber ve ilanları aşağıda yeralan sosyal medya hesaplarımızından yada mobile uygulamamızı indirerek takip edebilirsiniz!

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ömer Faruk Altun Hocayla DHBT Mülakatlarına Hazırlı Semineri