Aksaray’da Umre Yolcuları Dualarla Uğurlandı!

İl Müftülüğümüz, tecrübeli görevlilerimizin eşliğinde yaklaşık 200 kişilik gruptan oluşan 24 günlük Aksaray umre kafilesi için 15 Şubat 2019 Cuma günü uğurlama merasimi düzenledi.

Aksaray’da Umre Yolcuları Dualarla Uğurlandı!
Yayınlama: 15.02.2019
783
A+
A-

Cemalettin-i Aksaray-i Cami önünde saat 11:00’ da düzenlenen uğurlama merasimi Kuran’ı Kerim tilavetiyle başladı. İl Müftümüz Cemalettin Bal, uğurlama merasiminde yaptığı konuşmasında “Kıymetli kardeşlerim, bu yolculuk özel bir yolculuktur. Bu yolculuk belki bir daha hayatımızda göremeyeceğimiz veyahut nasip olmayacak bir yolculuktur. Bu anlayışla yolculuğa başlayıp bitirmek gerekir. Anlayışımız şu olmalı: Ya Rabbi senin rızan için yola çıkıyorum, Efendimiz Aleyhissalatü Vesselamın huzuruna gideceğim, benim bu yolculuğumu tekrar dönünceye kadar tertemiz olarak gidip gelmeyi nasip eyle ve bu temizlikle son nefesimizi sana teslim etmeyi nasip eyle. Bu yolculuğu hakkıyla yerine getiren kardeşlerimiz inanınız bütün günahlarından kusurlarından hatalarından sıyrılmış bir şekilde aklanıp paklanmış bir şekilde tekrar evlerine yurtlarına dönüyorlar. Öyleyse bu bir arınma, bir temizlenme yolculuğudur.

Bu yolculukta bizler her türlü kötü sözden, hasetten, fesattan ve mücadele etmekten yani dil ile kavga etmekten uzak durmalıyız. Daima Cenabı Allah’a şükreden bir kul olmalıyız. Tevbe istiğfarı çokça yapmalıyız, kendimiz, çocuklarımız, evlatlarımız, bütün İslam dünyası için ülkemiz milletimiz devletimiz için bol bol dua etmemiz gerekiyor. Dua, tevbe, zikir bu üçünü unutmayalım. Şu andan itibaren artık yolculuk başladı, tekrar evimize dönünceye kadar zikri duayı ve tevbeyi eksik etmeyelim. Allah her şeye kadirdir. Bizim zikrimizi duyar tevbemizide işitir duamıza da icabet eder. Kâbe-i Muazzama ve Efendimiz Aleyhissalatü Vesselamın meftun bulunduğu Mescidi Nebevi, Kubbeyi Hadra duaların, tevbelerin, zikirlerin kabul olduğu, binlerce kat mükâfat verildiği mekândır. Bu fırsatı iyi değerlendirip boşa vakit harcamadan, boşa konuşmadan zikir, tevbe ve dua ile vaktimizi en güzel şekilde değerlendirelim. Rabbim bugün bu yolculuğa çıkacak olan kardeşlerimizin, umrecilerimizin salimen, kaimen gidip gelmelerini nasip eyle.” dedi. Konuşma sonrasında dualar edilerek tekbir ve telbiye ile Kutsal Topraklara doğru yolculuk başladı. Yolcuların yakınlarıyla vedalaşmalarında duygu dolu anlar yaşandı.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT Online (Canlı Ders) Hazırlık Kursu - 3. Grup