Eskişehir Müftülüğü, ‘Geçmişten Günümüze Kadın ve Toplum’

Eskişehir İl Müftülüğü ‘Geçmişten Günümüze Kadın ve Toplum’ Konulu Konferans düzenledi. Detaylar haberde…

Eskişehir Müftülüğü, ‘Geçmişten Günümüze Kadın ve Toplum’
Yayınlama: 18.03.2019
437
A+
A-

Eskişehir İl Müftülüğü 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla ‘Geçmişten Günümüze Kadın ve Toplum’ Konferansı düzenledi. Yunus Emre Kültür Merkezinde düzenlenen konferansa ESOGÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatma Asiye ŞENAT konuşmacı olarak katıldı. Çarşı Cami İmam Hatibi Neşet KAPLAN’ın Kur’an’ı Kerim tilavetiyle başlayan programın açış konuşmasını İl Müftüsü Bekir GEREK yaptı. Müftü GEREK yaptığı konuşmada kadının önemine değinerek; İl Müftülüğü tarafından kadınlara yönelik yapılan çalışmalardan bahsetti. Özellikle günümüzde kadınların Cuma namazlarında, namaz kılmak için yer bulamamalarının büyük bir sorun oluşturduğunu belirterek yeni cami projelerinde buna özen gösterileceğini belirtti. Müftü GEREK, konuşmasının devamında kadının ailede en büyük beklentisinin şefkat ve adalet olduğunu vurgulayarak Allah kadını yaratırken insan olarak erkekle eşit bir biçimde yaratmıştır. Üstünlük erkek kadın olmakta değil takvadadır. Kadın ve erkek bir bütünün yarısıdır. İnsanlık Hz. Adem İle Hz. Havva’dan başlamıştır.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan sinevizyon gösteriminden sonra ESOGÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatma Asiye ŞENAT Geçmişten Günümüze Kadın ve Toplum konulu konuşmalarını gerçekleştirdi. ŞENAT Asrı Saadetten birçok örnek sunduğu konuşmasında, İslam Dininin kadına verdiği değerden bahsederek günümüzde konuyla alakalı ayet ve hadislerin iyi okunması, anlaşılması gerektiğinin altını çizdi. Asrı saadette Peygamberimizin kadınların mescide gelmesine büyük bir önem verdiğini belirterek özellikle bayram namazlarında kadınlarında katıldığını belirtti.

Konuşmalarının ardından Prof. Dr. Fatma Asiye ŞENAT’a Vali Yardımcısı İsmail SOYKAN’ın eşi hanımefendi Nihal SOYKAN ve İl Müftüsü Bekir GEREK’ in eşi Hatice GEREK hanımefendi çiçek takdim ettiler.

Programa Eskişehir Vali Yardımcısı İsmail SOYKAN ve Eşi, İl Müftüsü Bekir GEREK ve Eşi, İl Müftü Yardımcıları, İlçe Müftüleri, Şube Müdürleri, Kur’an Kursu Öğreticileri ve Din Görevlilerinin yanında çok sayıda vatandaş katıldı.

Günün anlam ve önemine binaen Eskişehir Müftülüğü tarafından katılımcılara çiçek hediye edildi.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT Online (Canlı Ders) Hazırlık Kursu - 3. Grup