Aksaraylı Ortaokul Öğrencileri Harçlıklarını Yemene Gönderdiler

Hacı Kerim Yardımlı İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri Türkiye Diyanet Vakfınca başlatılan yardım kampanyasına katkı sağladılar.

Aksaraylı Ortaokul Öğrencileri Harçlıklarını Yemene Gönderdiler
Yayınlama: 19.12.2018
1.086
A+
A-

Yemen’ de savaşta zarar gören, açlık ve yokluk içindeki din kardeşlerimiz için biriktirdikleri yardımları kabul etmek amacıyla 18 Aralık 2018 Salı günü Hacı Kerim Yardımlı İmam Hatip Ortaokuluna ziyaret programı düzenlendi. Konferans salonunda düzenlenen programda Diyanet Vakfınca hazırlanan “Yemen’e Sessiz Kalma” sinevizyonu izlendi. Programa teşrif eden İl Müftümüz Cemalettin Bal, öğrencilerin isteklerini dinleyerek akıllarına takılan soruları cevaplandırdı. Huzurun, güvenin ve barışın ancak İslam medeniyetinin hakim olduğu bir dünyada olacağını bunun da bilinçli ve duyarlı mücadele ile gerçekleşebileceğini ifade eden İl Müftümüz Cemalettin Bal, öğrencilere hitaben yaptığı konuşmasında; “Müslümanlar hep zulüm altında bir umut olarak Türkiye’ye bakmaktadır. Hemen yakın zamana bakacak olursak Suriye’deki evlerinden göç etmek zorunda kalanlar,  Libya’ da iç savaş halinde bulunan Müslümanlar, Somali’de, Sudan da ve dünyanın birçok yerinde yine zulüm altında inleyen din kardeşlerimiz var.  Ve şuanda da Yemen’de 7 aylık, 3 yaşında, 5 yaşında her gün 10 dakikada bir çocuk açlıktan ölüyor. Bunu Müslümanların fert olarak düşünmesi lazım. Bu konuda geleceğimiz sizlere çok görev düşüyor. Müslüman sadece kendisini düşünmez. Nitekim Peygamber Efendimiz aleyhissalatü vesselam; “İslam için verilen mücadelelerde çocuklara, kadınlara, ihtiyarlara dokunmayın. Niçin! Çünkü biz nefsimiz için savaşmıyoruz, Allah emretti diye savaşıyoruz.” buyuruyor. Evet, Allah’ın dinine, dini Mübin’i İslam’a kim tuzak kurmak istiyorsa, Müslümanlara kim zulmediyorsa onun karşısındayız, İmanımızla Allah’a tevekkül etmemizle hazırız elhamdülillah. Ama mücadele sadece eline kılıcı alıp tüfeği alıp cihada gitmek değildir! Bu aslında cihadın son noktasıdır. Cihadın temeli “la ilahe illallah muhammed un rasulullah” tır. Sonra ibadet devamında muamelât ve güzel ahlâk, son olarak cihattır. Cihatta da iki kısım vardır; Biri silah ile diğeri kalem iledir. Allah’a kul Peygamberimize ümmet olduğumuz halde kalemle cihad etmeliyiz. Yani umudumuz sizler, çalışarak en güzel şekilde kendinizi yetiştirerek Dini Mübin’i İslam’a, vatanımıza, milletimize faydalı bir nesil olmak için bütün gücünüzle çalışmalısınız. Doktor, mühendis, hakim, savcı, vali.. Hangi unvanda olursa olsun buna ihtiyacımız var.” dedi.

Konuşmasının sonunda kampanyaya destek sağladıkları için Hacı Kerim Yardımlı İmam Hatip Ortaokulu Öğretmenlerine ve öğrencilerine teşekkür ederek kitap hediyesinde bulundu.

Okul müdürü Turhan Akkurt; Türkiye Diyanet Vakfınca düzenlenen yardım kampanyasına öğrencilerin büyük bir ilgi gösterdiğini ifade etti ve Öğrencilerin katkılarıyla toplanan yardımı Diyanet Vakfı Aksaray Şube Başkanı /İl Müftümüz Cemalettin Bal’ a teslim ederek makbuzunu aldı.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT Yapay Zeka Eğitim Platformu