Ali Erbaş: “Her Yaş Grubuna Yönelik Din Eğitimi Programlarımız Var”

Lüleburgaz İlçe Müftülüğünün yeni hizmet binası açılış töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, camilerde ve Kur’an kurslarında haftanın her günü, her yaş grubuna yönelik din eğitimi programları düzenlediklerini kaydetti.

Ali Erbaş: “Her Yaş Grubuna Yönelik Din Eğitimi Programlarımız Var”
Yayınlama: 02.04.2019
601
A+
A-

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Miraç Kandili ve “İl Buluşması” programı nedeniyle Kırklareli’ye gitti.

Program kapsamında Lüleburgaz İlçe Müftülüğünün yeni hizmet binası açılış törenine katılan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş burada yaptığı konuşmada, Kurtuluş Savaşı’nda Anadolu’nun düşman işgalinden kurtarılmasında müftülerin gösterdiği gayrete dikkat çekerek, “Hem bu mücadelede hem de din-i mübin-i İslam’ın insanlarımızın gönlüne yerleştirilmesinde, onların temel dini bilgileri öğrenmelerinde, gençlerimize, çocuklarımıza, bütün insanlarımıza manevi rehberlik yapmaları noktasında müftülerimizin emeği gerçekten çok önemlidir” dedi.

Başkan Erbaş, Peygamber Efendimiz’in bir hadis-i şerifinde amel defteri öldüğünde amel defteri kapanmayacak insanlardan birisinin sadaka-i cariye sahibi, insanlık adına hizmet edecek müesseseler yapan kimseler olduğunu, söylediğini hatırlatarak, “Bugün amel defterinin kapanmamasına vesile olacak bu büyük eseri hediye edenlerden Cenab-ı Hak razı olsun. Bu müftülük binasının yerini vakfedenden tamamlanmasına kadar emeği olan herkesten Allah razı olsun” diye konuştu.

Türkiye’de 25 milyon gencin olduğuna işaret eden Başkan Erbaş, “Geleceği kendilerine emanet edeceğimiz, geleceğe bırakacağımız en büyük miras, gençlerimiz ve çocuklarımızdır. Her imamımıza 10 gencimizle, onların temel dini bilgileriyle, yurduyla, bursuyla ilgilenmesi için vazife verdik. Gencimiz, üniversite okumak için Anadolu’nun ücra bir köşesinden gelmiş, kendisini yalnız, kimsesiz hissetmesin. İmamlarımız onlara babalık, hoca hanımlar kızlarımıza annelik yapsın. Öyle bir vazife verdik” ifadelerini kullandı.

Başkan Erbaş, Diyanet olarak çocuk, genç, yetişkin, her yaş grubundan insana, onların istedikleri vakitlerde din eğitimi imkanı sunduklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Kur’an kurslarımızda 7’den önce de 70’ten sonra da talebelerimiz var. Her yaş grubuna yönelik temel dini bilgiler öğretme noktasında haftanın her günü programlarımız var. Bir milyona yakın kadınımız Kur’an kurslarımızda Kur’an öğreniyorlar, inancımızı, ibadetlerimizi öğreniyorlar. Peygamberimizi öğreniyorlar. Kaç yaşında olursa olsun Kur’an kurslarımız onlar için açık. Camilerimizi eğitim merkezleri haline getirmeye çalışıyoruz. Camilerimizde namazlardan önce veya sonra imamlarımız ilmihal, tefsir, hadis dersi veriyorlar. Bütün insanlarımızı, o mahallenin, caminin etrafında oturan kardeşlerimizi camilerimizde derslere bekliyoruz.”

“Milli ve manevi duygularla çocuklarımızı yetiştirmemiz gerekiyor”

“7 yaşına kadar çocuklarımıza iyi bir şahsiyet, iyi bir karakter kazandırmamız gerekiyor” diyen Başkan Erbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Milli ve manevi duygularla, vatan, millet, ezan sevgisiyle çocuklarımızı yetiştirmemiz gerekiyor. Bu duygulardan uzak, çocuklarımızın vatan, millet, bayrak ve ezan düşmanı olması için gayret edenlere de engel olmamız lazım. Bu değerlerimiz bizim için çok önemli. Bu değerlerimiz varsa biz varız yoksa biz yokuz.”

Miraç Gecesini tebrik eden Başkan Erbaş, “Cenab-ı Hak bu millete hem maddi olarak hem manevi olarak yükselmeyi nasip eylesin” dedi.

Konuşmaların ardından Başkan Erbaş ve Kırklareli Valisi Osman Bilgin, müftülük hizmet binasının yapımında emeği geçenlere teşekkür belgesi verdi.

Törende Kırklareli Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın yaptığı duanın ardından kurdele kesildi. Açılışın ardından Başkan Erbaş ve beraberindeki heyet müftülük binasında incelemelerde bulundu.

Törene Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Fatih Kurt ve çok sayıda davetli katıldı.

Başkan Erbaş daha sonra ilçede bulunan tarihi Sokollu Mehmet Paşa Cami’yi ziyaret etti.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT Online (Canlı Ders) Hazırlık Kursu - 3. Grup