Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: “Bugün Kötülerin İlk Hedefi Ailemizi Yıkmak”

Aile ve Dini Rehberlik Bürolarında (ADRB) görev yapacak vaizlere yönelik düzenlenen seminerin açılışında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Türk aile yapısının günümüze kadar çok güçlü geldiğini ama bugün kötülerin ilk hedefinin aileyi yıkmak olduğunu söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: “Bugün Kötülerin İlk Hedefi Ailemizi Yıkmak”
Yayınlama: 14.12.2022
20
A+
A-

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Aile ve Dini Rehberlik Bürolarında görev yapacak vaizlere yönelik düzenlenen hizmet içi eğitim seminerinin açılışına katıldı.

İstanbul Anadolu Dini İhtisas Merkezi Konferans Salonu’nda yapılan seminerde konuşan Başkan Erbaş, toplumun bel kemiği olan ailenin sağlam olması durumunda toplumun da sağlam olacağını vurguladı.

“Aileyi güçlendirmeye yönelik çalışmalar yapın”

Ailenin direği olan kadınların sağlam olması durumunda da ailenin sağlam olacağına işaret eden Başkan Erbaş, “Sizin hedef kitleniz de öncelikli olarak kadınlarımız, kızlarımız, çocuklar. Onlarla ilgili nasıl çalışmalar yapmalıyız? Onların çocuklarını daha iyi yetiştirebilmeleri için, çocuklarına rol model olabilmeleri için neler yapmamız lazım. Sizler aile rehberlik bürolarında sadece bürolara birileri gelsin, problemini anlatsın çözüme kavuşturalım demeyeceksiniz. Gerektiğinde ev ev, kapı kapı dolaşıp insanımızın aile yapısını güçlendirmeye yönelik çalışmalar yapacaksınız.” dedi.

Başkan Erbaş, Türk aile yapısının günümüze kadar çok güçlü geldiğini ama bugün kötülerin ilk hedefinin aileyi yıkmak olduğuna dikkati çekerek, “Farklı farklı isimlerle aileyi hedef alıyorlar. İsimlerini ağzıma bile almak istemiyorum, sizler biliyorsunuz. Çok telaffuz da etmemek lazım, telaffuz edildikçe yayılıyor, daha fazla merak uyandırıyor.” diye konuştu.

Vaizlik mesleğine, “daha fazla insanı nasıl kurtarabilirim” niyetiyle başlanması gerektiğini dile getiren Başkan Erbaş, “Rabbimiz Kur’an’da vadediyor; bir insanı kurtarmak bütün insanlığı kurtarmış gibi sizlere sevap kazandıracak. Bütün yaptığımız işlerin nihai hedefi kendi amel defterimizi doldurmak değil mi? Amel defterimizi doldurmanın yolu da daha fazla ne kadar insan kurtarabilirsek, Rabbimizin rızasına uygun bir hayat yaşamaları için katkıda bulunabilirsek işte o zaman bizim amel defterimiz dolacak.” açıklamalarında bulundu.

Başkan Erbaş, günümüzde ailenin yapısına yönelik saldırılara karşı önlem alınması gerektiğini vurgulayarak, “Müslümanca bir duruş sergileyen aileyi nasıl oluşturabiliriz, bu ailenin zedelenmesine çalışanlara nasıl engel olabiliriz, aileyi çürütmek isteyenlere karşı neler yapabiliriz? İşte geceniz gündüzünüz bu olacak.” ifadelerini kullandı.

Vaizlerin aynı zamanda muallim olduğunu ifade eden Başkan Erbaş, “Allah Resulü Efendimizin (s.a.s.) sözünü aklınızdan çıkarmayın; ‘Ben muallim olarak gönderildim.’ Sizler aynı zamanda muhatap kitlenizin öğretmenlerisiniz, o açıdan da muallimliğinizi en güzel bir şekilde yapmalısınız. Peygamber Efendimiz metodunu da veriyor; ‘Öğretiniz, kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız, müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz.” dedi.

Başkan Erbaş, konuşmasının ardından kursiyerlere çalışma hayatlarında muvaffakiyetler diledi. Hizmet içi eğitim seminerinin açılışına İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Safi Arpaguş da katıldı.

İstanbul Anadolu Dini İhtisas Merkezi’nde 217 kursiyer 6 hafta sürecek seminerle, dini danışmanlık ve manevi rehberlik alanlarında eğitim alacak.

 

Kaynak: Diyanet Haber

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT Online (Canlı Ders) Hazırlık Eğitim Paketi - 5. Grup