Bilal Saygılı Camii ve Külliyesi Dualarla Açıldı

Ege Üniversitesi yerleşkesinde yapımı tamamlanan Bilal Saygılı Camii ve Külliyesi’nin açılışı Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Açılışta Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş dua etti.

Bilal Saygılı Camii ve Külliyesi Dualarla Açıldı
Yayınlama: 23.11.2019
1.309
A+
A-

Ege Üniversitesi yerleşkesinde yapımı tamamlanan Bilal Saygılı Camii ve Külliyesi’nin açılışı Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Cuma Namazının ardından gerçekleştirilen açılışta, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş dua etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışta yaptığı konuşmada, tüm katılımcıları selamlayarak, cami ve külliyenin İzmir, Türkiye ve özellikle Ege Üniversitesi için hayırlı olmasını diledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, caminin yapımına katkıda bulunanları ve emeği geçenleri tebrik etti.

Bilal Saygılı ve ailesine böyle bir ibadethaneyi kazandırdıkları için şükranlarını sunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, caminin 16’ncı yüzyıl geleneksel Osmanlı mimarisi ve sanat anlayışıyla inşa edildiğini, konumu ve kendine has estetiği ile İzmir’in sembollerinden biri olduğunu dile getirdi.

Camide 3 bin 500’ü kapalı, 4 bin 500’ü açık alanda olmak üzere toplam 8 bin kişinin aynı anda namaz kılabileceğini belirten Erdoğan, caminin İzmir’in Mimar Sinan tarzındaki eserlerinden bir tanesi olduğunu bildirdi.

Caminin altında bulunan konferans salonunun da çeşitli etkinliklerde kullanılacağını ifade eden Erdoğan, caminin 7 bin 500 metrekarelik arsa alanına, 28 metre kubbe yüksekliğine ve her biri 50 metre uzunluğunda iki şerefeli iki minareye sahip olduğunu söyledi.

“Müslüman olarak bizlere çok net bir şekilde mescitleri imar ve ihya etmemiz emrediliyor”

Külliye bünyesinde çok amaçlı kültür merkezi, aşevi, çay ocağı, konferans salonu, çocuk bakım odası, sergi mekanları ve kongre salonunun de yer aldığını anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Tüm bu özellikleriyle Bilal Saygılı Cami ve Külliyesi’nin her bakımdan adına, şehrimize yaraşır bir eser olduğunu görüyoruz. Rabbim, Kuran-ı Kerim’de, ‘Allah’ın mescitlerini ancak Allah’a ve ahiret gününe iman eden, namazı dosdoğru kılan, zekatı veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar eder’ buyuruyor. Hayat rehberimiz, Resulü Ekrem Aleyhisalatüvesselam Efendimiz, bir hadisi şeriflerinde, kim Allah’ın rızasını talep ederek bir mescit inşa ederse Allahu Teala’nın da ona cennette bir ev inşa edeceğini müjdeliyor. Bir Müslüman olarak bizlere çok net bir şekilde mescitlere sahip çıkmamız, onları imar ve ihya etmemiz gerektiği emrediliyor. Hiç şüphesiz bunun yolu da camilerimizi ibadet ve ilimle birlikte hayatımızın da merkezi haline getirmektir. Bizim inancımızda cami gelinen, kullanılan ve iş bitince terk edilen bir mekan hiçbir zaman olmamıştır.”

“Dolmayan camiler mahzun kalmaya mahkumdur”

Camilerin ibadethane olduğu kadar muhabbetin, tanışmanın, kaynaşmanın ve dayanışmanın yeri olduğunu vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Cami, öğrenmenin ve öğretmenin, istişarenin, diyaloğun, danışmanın mekanıdır. Adına ümmet dediğimiz sınıf, sınır, mesafe, renk, dil ve ırk tanımayan evrensel kardeşliğimiz evvela camilerimizde vücut bulur. Müminler tüm renkleriyle bütün farklılıklarıyla ümmet olduklarının, kardeş olduklarının bilincine öncelikle camilerde ulaşırlar. Bunun için cemaati olmayan her cami ne kadar ihtişamlı, ne kadar görkemli olursa olsun yetim ve öksüz bir eserdir. Çocuk sesleri ile güzelleşmeyen, gençlerin heyecanıyla hanımların nezaketi ile dolmayan camiler mahzun kalmaya mahkumdur.”

Üniversite öğrencileri başta olmak üzere, bölgede yaşayan tüm vatandaşların, Bilal Saygılı Camisi’ni öksüz ve yetim bırakmayacaklarını inandığını belirten Erdoğan, “Bu vesileyle İlay-ı Kelimetullah uğruna asırlardır canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimize Cenabı Allah’tan rahmet niyaz ediyorum. Özellikle son dönemde malum Suriye’nin kuzeyinde, Barış Pınarı Harekatı’nda şehit olan kardeşlerime Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimize şifalar niyaz ediyorum Rabbimden. Rabbim hayırlarınızı, emeklerinizi, gayretlerinizi dergahı izzetinde kabul ve karin eylesin diyor sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum.”

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, dua etti.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, duasında şu niyazda bulundu:

“Ya Rabbi ilim, irfan, bilgi, hikmet sahibi olmayı bizlere, neslimize, gençlerimize nasip eyle. Allah’ım, beşikten mezara kadar ilim yolunda olmayı bizlere nasip eyle. Allah’ım habibin Muhammed Mustafa aleyhisselatu vesselam buyuruyor ki, “Kıyamet günü hiçbir gölgenin bulunmadığı o anda, Allah’ın arşının gölgesi altında gölgelenecek kişilerden birisi de kalbi, gönlü camilere bağlı olan insanlardır” bu müjdeden bizleri hissedar eyle Allah’ım. Ya Rab yine bu müjdeden birisi de Efendimiz aleyhisselatu vesselam buyuruyor ki, “Kıyamet günü Allah’ın arşının gölgesi altında gölgeleneceklerden birisi de, camide huzuru bulan gençlerdir” gençlerimizi bu müjdeden nasiptar eyle Allah’ım. Efendimiz aleyhisselatu vesselam Mescid-i Nebevî’yi nasıl mektep haline getirdi ise, nasıl orada suffeyi kurup binlerce sahabeyi ilim, irfan, bilgi, hikmet sahibi yaptı ise bu camiyi mektep haline getirmeyi bizlere nasip eyle. Allah’ım Bedir’den günümüze tüm şühedamızın ruhlarını şad eyle, gazilerimize acil şifalar nasip eyle.”

Açılışa, Bakanlar, milletvekilleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT, Türkiye Geneli ÜCRETSİZ 15'li Online Deneme Sınav Paketi