Daha Güzel Bir Dünya İçin Gençlerimizin Hayalleri Ve Çalışmaları Önemlidir..

Üniversite öğrencilerine konferans veren Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, bugün dünyanın huzuru için insanlara her zamankinden daha çok ihtiyacı olduğunu, daha güzel bir dünya için gençlerin hayallerinin ve çalışmalarının oldukça önemli olduğunu söyledi.

Daha Güzel Bir Dünya  İçin Gençlerimizin Hayalleri Ve Çalışmaları Önemlidir..
Yayınlama: 28.10.2019
697
A+
A-

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde üniversite öğrencileriyle bir araya geldi.

Fen Bilimleri Fakültesi Şehit Polis Yaşar Özlem Amfisi’nde düzenlen programda öğrencilere “Bilgiden Bilince” başlıklı konferans veren Diyanet İşleri Başkan Erbaş, sözlerinin başında Barış Pınarı Harekatı’na katılan Mehmetçiğe Allah’tan yardım ve zafer dileyerek, “En kısa zamanda bölgemizdeki fitne, fesat ve terör yuvalarını dağıtıp milletimizi bu fitneden kurtarma noktasında vazifelerini yaparlar ve karargahlarına dönerler, inşallah. Şehitlerimiz var, Rabbim şehitlerimize rahmet eylesin” dedi.

Başkan Erbaş, Kur’an-ı Kerim’in ilk inen ayetlerinde okumaktan, öğrenmekten bahsedildiğini ifade ederek, “Bizim medeniyetimizde okumaya, kitaba, öğrenmeye, öğretmeye önem verildiği asırlarda biz hep zirve olmuşuz, hep yükselmişiz. Bunlardan uzak kaldığımız asırlarda gerilemişiz” diye konuştu.

“İslam medeniyeti; merhametin, güzel ahlakın en güzel örnekleriyle doludur”

“Elhamdülillah bizler Müslümanız. Son Kitap’ın müntesibi, son Nebi’nin ümmeti, barış ve teslimiyet dininin yeryüzü temsilcileriyiz” diyen Başkan Erbaş, “Varlığa ve hayata bakış açısından bizim, inanç, düşünce ve ahlak dünyamızın iki önemli boyutu vardır. Bunlardan birincisi, Yaratana yani Allah’a itaat ve teslimiyet; ikincisi ise yaratılana, yani can taşıyan her varlığa karşı şefkat ve merhamettir. İşte bu inançla, Kur’an ve sünnetin izinde kurulan İslam medeniyeti; merhametin, güzel ahlakın, bir arada yaşamanın en güzel örnekleriyle doludur” değerlendirmesinde bulundu.

“İnsanlığı kaybettiği ve muhtaç olduğu değerlerle buluşturmak, sizlere düşmektedir”

Başkan Erbaş, Müslümanların tarih boyunca hâkim oldukları coğrafyalarda ve dönemlerde hukukun ve adaletin teminatı olduklarının altını çizerek, şunları söyledi:

“Yaşanan savaşların, kaosların, bireysel ve küresel krizlerin temelinde hiç şüphesiz insanoğlunun kendine yabancılaşması, yaratılış gayesini unutması, Rabbine kayıtsız kalması vardır. İnsanlığı bu kaybettiği ve muhtaç olduğu değerlerle buluşturmak ise yine sizlere, bizlere düşmektedir. Bütün insanlara düşmektedir. Hatta bu asil çaba, bizim iman ve kulluk sorumluluğumuzdur. Bunun için de genç arkadaşlarım, bugün dünyanın sizin gibi inançlı, azimli ve insanlığın huzuru için çalışan insanlara her zamankinden daha çok ihtiyacı var. Zira daha güzel bir hayatın ve dünyanın inşası için siz gençlerimizin hayalleri, çalışmaları ve gayretleri oldukça önemlidir.”

“Bilgi üretmeyenler, üretilen bilginin takipçisi hatta mahkûmu olurlar”

Öğrencilere sürekli okumalarını ve kendilerini geliştirmelerini tavsiye eden Başkan Erbaş, “İslam medeniyeti, bir bilgi ve bilim medeniyetidir. Okumayı, anlamayı, aklını kullanmayı, bilgiye sahip olmayı emreden ve tavsiye eden birçok ayet-i kerime vardır. Bugün geri kalmış, kavga, fitne ve işgal kıskacında zor süreçler yaşayan toplumlara baktığımızda bilgiyi ihmal eden ülkeler olduklarını görmekteyiz. Bilgi üretmeyenler, üretilen bilginin takipçisi hatta mahkûmu olurlar. Hayat yolculuğunda okumak, farklı alanlarda bilgi sahibi olmak sürekli uğraşınız olsun” şeklinde konuştu.

Başkan Erbaş, günümüzde bilginin taşıdığı öneme dikkat çekerek, “Bu çağda bilgi, en büyük güç olarak kabul edilmektedir. Görüyor ve fark ediyorsunuz ki bilgiye sahip olanlar dünyayı yönetmektedir. Bilgi insanlığın iyiliği için kullanılırsa insanlığa hizmete, hukuk ve ahlak tanımayan insanların elinde ise insanlık için felakete dönüşebilir” uyarısında bulundu.

“Bizi biz yapan değerlerimizi hep birlikte yeniden inşa edeceğiz”

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak her daim gençlerin yanında olduklarını belirten başkan Erbaş, “Yaşadığımız çağa göre bizi biz yapan değerlerimizi hep birlikte yeniden inşa edeceğiz. Gençlik Merkezlerimiz, Kredi Yurtlar Kurumu’ndaki çalışmalarımız, sosyal ve kültürel din hizmeti faaliyetlerimizle bütün gençlerimize ulaşmanın ve onlarla tanışmanın gayreti içindeyiz” diye konuştu.

Konferansa, Vali Esengül Civelek, Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç, İnsan Kaynakları Genel Müdürü Akif Pusmaz, İl Müftüsü İbrahim Öcüt, TDV Genel Müdürü Mehmet Savaş Polat, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Başkan Erbaş, daha sonra Türkiye Diyanet Vakfı Kampüs Kız Öğrenci Yurdu’nu ziyaret etti. Yetkililerden yurtla ilgili bilgi alan Başkan Erbaş, yurtta kalan öğrencilerle sohbet etti, hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT, Türkiye Geneli ÜCRETSİZ 15'li Online Deneme Sınav Paketi