Diyanet Kur’an Kurslarında 12 bin 362 Misafir Öğrenci Öğrenim Görüyor

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Kur’an kurslarımızda 12 bin 362 misafir öğrenci öğrenim görüyor”

Diyanet Kur’an Kurslarında 12 bin 362 Misafir Öğrenci Öğrenim Görüyor
Yayınlama: 19.12.2018
806
A+
A-

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, göçmen öğrencileri kabul etti.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Kadın Aile ve Gençlik Merkezi (KAGEM) Sosyal Destek ve Eğitim Merkezi’nde Türkçe eğitimi gören göçmen öğrencilerle 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü dolayısıyla makamında bir araya geldi.

Başkan Erbaş, tarih boyunca Anadolu halkının muhacirleri kendinden kabul ettiğini ifade ederek, “Bugün de öyle kabul ediyoruz. Bizim için Anadolu topraklarında doğmuş ve bugüne kadar hayatım devam ettirmiş kardeşlerimizle sizin aranızda hiçbir fark yoktur” dedi.

Anadolu’nun bugün 190 ayrı ülkeden misafiri bağrında barındırdığına dikkat çeken Başkan Erbaş “Türkiye, dünya ülkeleri içerisinde hem en fazla ülkeden göçmeni olan hem de hayri hizmetler noktasında iyiliği yeryüzünde her yere ulaştırmaya çalışan birinci sıradaki ülkedir” ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde TDV’nin desteğiyle muhacir öğrencilere verdiği eğitim desteğini anlatan Başkan Erbaş, “Sadece Kur’an kurslarımızda 12 bin 362 misafir öğrenci öğrenim görmektedir. Bu öğrencilerimizden 817 tanesi şu anda hafızlık yapıyor” şeklinde konuştu.

Başkanlık bünyesinde Göç ve Manevi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı uhdesinde göçmenlere yönelik çalışmalar yürüttüklerini belirten Başkan Erbaş, göçmenlerin dinî yayın ihtiyacını karşılamak amacıyla Kur’an-ı Kerim, Elif-Bâ sağladıklarını ve başta Arapça olmak üzere dinî içerikli yayınların  yabancı dillere çevrildiğini kaydetti.

Başkan Erbaş, Diyanet Tv’nin göçmenleri konu edinen çalışmaları olduğunu ifade ederek, “Göçmenlerle ilgili 52 bölümlük “Muhacir” isimli bir program yaptık. Bu programda Suriyeli göçmenlerin hikayeleri anlatılıyor. 5 bölüm de “GöçErken” belgeseli seyirciyle buluştu” dedi.

TDV işbirliğiyle göçmenlere yönelik çeşitli yardım kampanyaları düzenlediklerini dile getiren Başkan Erbaş, “Diyanet İşleri Başkanlığı olarak göçmenlere yönelik yürütülen çalışmalarda Suriyelilerin yanı sıra Bayırbucak Türkmenleri, Doğu Türkistanlılar, Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Eritre ve Arakanlı kardeşlerimiz gibi ve son olarak Yemen için bir kampanya düzenledik. Başkanlığımızın göçmenler konusunda attığı en önemli adımlardan birisi de, birlikte yaşama ve yardımlaşma şuurunun diri tutulmasını sağlayarak toplumsal bütünleşmeye vesile olmasıdır. Bununla ilgili hutbe, vaaz, önemli gün ve geceler, Ramazan gibi tüm vesilelerle farklı yönleri ve tüm boyutlarıyla göçmenlere, muhacir kardeşlerimize yönelik yapacağımız faaliyetleri, hizmetleri yürütmeye çalışıyoruz”

Kabulde Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı ile Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak’ın yanı sıra Ürdün, Fas, Somali, Sudan, Filistin, Tacikistan, Afganistan, Cezayir, Irak, İran, Mısır, Arnavutluk, Yemen, Suriye ve Cibuti’den gelen ve Türkiye’de lise, lisans ve lisansüstü eğitim gören öğrenciler yer aldı.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT, Türkiye Geneli ÜCRETSİZ 15'li Online Deneme Sınav Paketi