Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Az Bulutlu
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Paz 15°C
Pts 15°C
Sal 16°C
Çar 18°C

Diyanet’ten İmam ve Müezzinlere Fazla Mesai Ücreti Açıklaması

Diyanet İşleri Başkanlığı, İmam ve Müezzinlere Fazla Mesai Ücreti Hakkında Açıklama Yaptı

Diyanet’ten İmam ve Müezzinlere Fazla Mesai Ücreti Açıklaması
15.01.2018
A+
A-

FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETİ

Bilindiği üzere, 2016-2017 yıllarını kapsayan Toplu Sözleşme’nin 3. Kısım 10. Bölümünün 1. maddesinde; “Cami ve mescitlerde görev yapan imam-hatip ve müezzin-kayyımlara, dini bayram günlerinde fiilen çalıştıkları her gün için yılı merkezi yönetim bütçe kanununda belirlenen fazla çalışma saat ücretinin 4 katının 8 saate tekabül eden tutarı kadar fazla çalışma ücreti ödenir.”, 8. maddesinde; “Cami ve mescitlerde görev yapan imam-hatip ve müezzin kayyımlara, ulusal ve resmi bayram günlerinde fiilen çalıştıkları her gün için yılı merkezi yönetim bütçe kanununda belirlenen fazla çalışma saat ücretinin 3 katının 8 saate tekabül eden tutarı kadar fazla çalışma ücreti ödenir.” hükümleri yer almaktaydı ve fazla çalışma ücreti ödemeleri de bu hükümlere göre yapılmaktaydı.

DHBT Mülakat Online Seminer Programı

2018-2019 yıllarını kapsayan Toplu Sözleşme’nin 3. Kısım 11. Bölümünün 1. maddesinde; “Cami ve mescitlerde görev yapan imam-hatip ve müezzin-kayyımlara, dini bayram günlerinde fiilen çalıştıkları her gün için yılı merkezi yönetim bütçe kanununda belirlenen fazla çalışma saat ücretinin 4 katının 8 saate tekabül eden tutarı kadar fazla çalışma ücreti ödenir.”, 8. maddesinde; “Cami ve mescitlerde görev yapan imam-hatip ve müezzin-kayyımlara, 17/03/1981 tarihli ve 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunun 1 inci ve 2 nci maddelerinde belirtilen bayram ve günlerde fiilen çalıştıkları her gün için yılı merkezi yönetim bütçe kanununda belirlenen fazla çalışma saat ücretinin 4 katının 8 saate tekabül eden tutarı kadar fazla çalışma ücreti ödenir.” hükümleri ile bu konuda yeni bir düzenleme yapılmıştır.

Yukarıda zikredilen Kanunun 1. maddesinde; “1923 yılında Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim günü Ulusal Bayramdır…” 2. maddesinde; “…Resmi bayram günleri şunlardır: 1. 23 Nisan günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramıdır. 2. 19 Mayıs günü Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı günüdür. 3. 30 Ağustos günü Zafer Bayramıdır”… Dini bayramlar şunlardır: 1. Ramazan Bayramı…2. Kurban Bayramı… 1 Ocak günü yılbaşı tatili, 1 Mayıs günü Emek ve Dayanışma Günü ve 15 Temmuz günü Demokrasi ve Milli Birlik Günü tatilidir… Ulusal, resmi ve dini bayram günleri ile yılbaşı günü, 1 Mayıs günü ve 15 Temmuz günü resmi daire ve kuruluşlar tatil edilir…” hükümleri yer almaktadır.

Buna göre; 2018-2019 yıllarını kapsayan Toplu Sözleşmenin 8. maddesi ile 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun’un 1. ve 2. maddelerine atıf yapılarak ulusal, resmi ve dini bayram günleri dışındaki günler için de fazla çalışma ücreti ödenmesine imkan tanındığı, söz konusu bayram ve günlerde fiilen çalışılan her gün için yılı merkezi yönetim bütçe kanununda belirlenen fazla çalışma saat ücretinin 4 katının 8 saate tekabül eden tutar kadar fazla çalışma ücreti ödenebileceği mütalaa edilmiştir.En güncel haber ve ilanları aşağıda yeralan sosyal medya hesaplarımızından yada mobile uygulamamızı indirerek takip edebilirsiniz!
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. tahsin yiğit dedi ki:

    selamün aleyküm ben imamhatip son sınıf mezuniyetim 22 ocakta sisteme girilecek imamlık sınıvına başvurabilirmiyim
    çünkü diploma tarihi ve belge no istiyor

Ömer Faruk Altun Hocayla DHBT Mülakatlarına Hazırlı Semineri