Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
27°C
Hafif Yağmurlu
Pts 30°C
Sal 32°C
Çar 30°C
Per 31°C

Erbaş: “Rabbini Tanımadığı İçin Huzuru Bulamayan Tek Kişiden Bile Kendimizi Sorumlu Hissetmeliyiz”

Antalya’da hizmet içi eğitim seminerinde din görevlilerine konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Mahallemizde Rabbini ve Peygamberini tanımadığı için yolunu ve huzuru bulamayan tek kişi varsa kendimizi bundan sorumlu hissetmeliyiz” dedi.

Erbaş: “Rabbini Tanımadığı İçin Huzuru Bulamayan Tek Kişiden Bile Kendimizi Sorumlu Hissetmeliyiz”
25.02.2019
A+
A-

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Antalya’da düzenlenen “Etkili Din Görevlisi, Etkin Din Hizmeti” başlıklı hizmet içi eğitim seminerinde din görevlilerine seslendi.

Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce düzenlenen seminerde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Kur’an-ı Kerim’in ve sünnetinin insanlara anlatılmasının din görevlilerinin üzerinde bir emanet olduğunu ifade ederek, “Biz o emanete en güzel bir şekilde sarılmak zorundayız. Mihrab, minber, kürsü Peygamber makamıdır. O yüzden bu topluluk, milletin ve ümmetin umududur. Ümmet bizim hizmetlerimizi bekliyor” dedi.

Başkan Erbaş camilerin birer mektep haline getirilmesinin önemine işaret ederek, “Cami dersleriyle, camilerde Kur’an öğretimiyle kalbi camilere bağlı çocuklar, gençler yetiştirilir. Camiler onun için çok önemli, hepiniz sadece imamlık yapmıyorsunuz, her biriniz aynı zamanda muallimsiniz, onun için diyorum ki bunun idrakinde olalım” diye konuştu.

“Önceliğimiz adaletin, merhametin ve güzel ahlakın yaygınlaşmasıdır”

“Önceliğimiz Rabbimize, milletimize ve insanlara karşı sorumluluğumuzdur, kulluğumuzdur, inancınızdır” diyen Başkan Erbaş, şöyle devam etti:

“Önceliğimiz insanlığın huzurudur, adaletin, merhametin, güzel ahlakın yaygınlaşmasıdır. Bu şuur ve gaye, çalışmalarımızı, kazancımızı, hayatımızı bereketli kılacaktır. Derdimiz insanlığın derdidir. Bugün mahallemizde, şehrimizde, bölgemizde, ülkemizde Rabbini ve Peygamberini tanımadığı için yolunu ve huzuru bulamayan tek kişi varsa kendimizi bundan sorumlu hissetmek zorundayız.”

Diyanet İşleri Başkanlığının başlatmış olduğu “Gençliğe Değer Projesini anlatan Başkan Erbaş, “Her görevlimize 10 gencimizi emanet ediyoruz. Hocamız, bir yıl boyunca bu gençlerimizin temel dini bilgileriyle, ahlaki davranışlarıyla ilgilenecek. Gençlerimizin kalbinde inancının daim olması, ibadetlere alışması için buna ihtiyacımız var, bunu biz yapacağız” ifadelerini kullandı.

Başkan Erbaş, nerede görev yaparsa yapsın din görevlilerinin insanları ırkçılık ve mezhepçilik fitnesinden uzaklaştırmak için çalışması gerektiğinin vurgulayarak, “Müslümanların düşmanları, bizi birbirimize düşürmeye çalışıyor. Çeşitli örgütler kurduruyorlar, bu örgütler kan akıtıyor. Öldüren de ölen de ‘Allahuekber’ diyor. Bu fitneden dünyayı biz kurtaracağız. Vazifemizi küçümsememeliyiz. Dünyada vazifesi en büyük, en ağır ve en mukaddes olan bir topluluğuz” şeklinde konuştu.

“FETÖ ve DEAŞ raporlarını vatandaşımıza ulaştırıyoruz, bilsinler nasıl bu hale gelmişler”

Din istismarına karşı 81 ilde yapmış oldukları çalışmaları değerlendiren Başkan Erbaş, şunları söyledi:

“İmamlar olarak önderliğimizi, rehberliğimizi çok iyi değerlendirmeliyiz. Girmediğimiz gönül, çalmadığımız kapı kalmayacak. Biz kapıları çalmazsak, biz gönül tellerini titretmezsek tabiat boşluk kabul etmez. Bir taraftan istismarcılar, bir taraftan hurafeciler, bir taraftan din-i mübini İslam’ı ticarete dönüştürenler, oradan bir takım menfaatler elde edenler o boşluğu doldurmaya çalışıyor. Biz buna fırsat vermeyeceğiz. Netice itibariyle o istismarlar bazen terör örgütlerine dönüşebiliyor ve bu örgütler kan akıtmaya kadar gidebiliyor. Din istismarı ile mücadele seferberliği başlattık, 81 ilimizi dolaştık, ziyaret ettik. Din İşleri Yüksek Kurulumuzun yapmış olduğu çalışmaları, raporları FETÖ ve DEAŞ raporlarını kitaplaştırdık bir milyon civarında bastırdık. Bu kitapçıkları konferans verdiğimiz yerlerde vatandaşımıza ulaştırmaya çalışıyoruz, bilsinler, görsünler nasıl bu hale gelmişler. Sizler de bu konuda milletimizi uyaracaksınız. Milletimizin sahih dini bilgi ile buluşmasını sağlayacaksınız.”

“Yaşadığımız dünyanın ve ümmetin yaşadığı sorunların sebeplerini ve çözüm yollarını bilelim”

Başkan Erbaş, din görevlilerinin özelde görev yerlerinin genelde ümmetin sorunlarıyla ilgilenmesi gerektiğinin altını çizerek, “Özellikle hizmet ettiğimiz bölgeyi bütün özellikleriyle iyi tanımaya ve her konuda onlara rehberlik etmeye çalışalım. Yaşadığımız dünyanın, ümmetin ve coğrafyamızın yaşadığı sorunların sebeplerini ve çözüm yollarını öğrenmeye ve elimizden geldiği kadar çözüme katkı sağlamaya çalışalım. Onun için seçici ve doğru okumalar yapmak zorundayız. Başkanlığımızın açıklamalarını, raporlarını Din İşleri Yüksek Kurulumuzun yapmış olduğu çalışmaları takip edelim. Okuyan bir toplum olalım, yapılan çalışmaları raporları anlamaya çalışan anlatmaya çalışan başkalarına ulaştırmaya çalışan kimseler olalım” diye konuştu.

“Başkalarının iyiliği için çalışanlar, hayatın huzurlu insanlarıdır”

“İhlas ve samimiyeti kuşanmak bizlere tükenmek bilmeyen bir sermaye verecek ve manevi bereketini kapılarını aralayacaktır” diyen Başkan Erbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaptıklarımızın Allah katında karşılığı samimiyetinize göre belirlenecektir. Samimiyet için başkalarının iyiliği adına çalışmaktan huzur duymak gerekir. Başkalarının iyiliği için çalışanlar, hayatın huzurlu insanlarıdır. Sadece Allah’ın rızasını umarak hizmet etmek bizleri ihlas, samimiyet ve tevazuyu kuşanmaya sevk edecektir. Buna mukabil riya, gösteriş ve samimi olmayan tavırlar ise Allah korusun bizleri felakete sürükleyecektir. İletişimimiz iyi olacak. Niyetimiz ve samimiyetimiz gibi tebliğde yöntemimiz de önemlidir. Peygamber Efendimizin metodunu Kuranı Kerim’den öğreniyoruz ‘Rabbinin yoluna hikmetle ve güzel öğütle davet et’ hikmet ve güzel öğüt önemli iki unsurdur. Hikmetle nasıl davet edeceğiz? İşimizi iyi öğrenerek ve iyi yaparak. Onun için de iyi bir birikime sahip olmak zorundayız. Bunun için değişik alanlarda kitap okumak zorundayız. O zaman milletimize, gençlerimize ve insanımıza daha faydalı oluruz.”

Seminere, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç, Antalya Müftüsü Osman Artan ve 81 ilden eğitime gelen çok sayıda din görevlisi katıldı.

En güncel haber ve ilanları aşağıda yeralan sosyal medya hesaplarımızından yada mobile uygulamamızı indirerek takip edebilirsiniz!

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DHBT Okulu Instagram Hesabı İçin Tıklayınız.