Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
15°C
Parçalı Bulutlu
Sal 16°C
Çar 17°C
Per 15°C
Cum 16°C

Giresun Müftülüğü Kur’an-ı Kerim’i Yüzünden Güzel Okuma ve Temel Dini Bilgiler Yarışması!

Giresun Müftülüğü Kur’an-ı Kerimi Yüzünden Güzel Okuma ve Temel Dini Bilgiler Yarışması için detaylar haberimizde…

Giresun Müftülüğü Kur’an-ı Kerim’i Yüzünden Güzel Okuma ve Temel Dini Bilgiler Yarışması!
19.02.2019
A+
A-

Kur’an kurslarına katılımı artırmak, Kur’an kurslarımızda okuyan öğrencilerimizi itikat, ibadet, ahlak ve siyer gibi temel dini bilgileri öğrenmeye ve Kur’an-ı Kerim’i güzel okumaya teşvik etmek amacıyla 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Başkanlığımıza bağlı Kur’an kurslarında okuyan kız-erkek öğrenciler arasında ayrı ayrı, Ek-1’deki esaslar çerçevesinde “Kur’an-ı Kerim’i Yüzünden Güzel Okuma Yarışması” ile ek-2’deki esaslar çerçevesinde “Temel Dini Bilgiler Yarışması” yapılacak olup konu ile ilgili açıklamalar ekte gönderilmiştir.

Ayrıca, hafızlık yarışmalarının yapılış formatı yeniden düzenlenmiş olup söz konusu yarışmaya 2018 Eylül, 2019 Ocak dönemlerinde yapılan ve 2019 Haziran/Temmuz döneminde yapılacak hafızlık tespit sınavlarında başarılı olanlar arasından seçilecek Kur’an kursu öğrencilerimiz alınacaktır. Yarışmanın şartları ve safahatı ile ilgili detaylı yazı il müftülüklerimize daha sonra gönderilecektir.

DHBT Mülakat Online Seminer Programı

KUR’AN KURSU ÖĞRENCİLERİ ARASINDA YAPILACAK KUR’AN-I KERİM’İ YÜZÜNDEN GÜZEL OKUMA YARIŞMASI İLE İLGİLİ ESASLAR

1) ARANILAN ŞARTLAR

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Final tarihleri itibariyle on sekiz (18) yaşından gün almamış olmak,
 • Başkanlığımızca Kur’an kursu öğrencileri arasında önceki yıllarda yapılmış Kur’an-ı Kerim’i yüzünden güzel okuma yarışmalarına katılmamış olmak,
 • 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Kur’an kurslarımızda (D grubu Kur’an kursları dahil) devam ediyor olmak,
 • İhtiyaç odaklı, temel, ek ve hafızlık temel programlarının en az iki döneminde kayıtlı olmak, hafızlık eğitim programlarında kayıtlı olmamak,

(yarışmaya katılmak amacıyla ihtiyaç odaklı programlarda tek dönem kaydı görülenler yarışmaya alınmayacaktır.),

 • Daha önceki yıllarda Kur’an kurslarında eğitim görmemiş olmak, (Yaz Kur’an Kursları hariç)
 • Camilerde Kur’an öğrenimi programında kaydı görünmemek,
 • Her öğrencinin durumu yukarıdaki maddeler göz önünde bulundurularak ayrı ayrı kontrol edilecek olup bu şartları taşımayan öğrenciler Kur’an kursu, ilçe, il ve bölgelerden seçilerek ön eleme için Başkanlığımıza gelseler bile yarışmadan çıkarılacaktır. Bu konuda sorumluluk müftülüklerimize aittir.
 • Öğrenciler Kur’an-ı Kerimi Yüzünden Güzel Okuma Yarışması ile Temel Dini Bilgiler Yarışmasının her ikisine birden katılabilecektir.
 • Ayrıca il müftülüklerimiz final tarihleri itibariyle on sekiz (18) yaş ve üzeri olanlar için belirtilen şartlara göre uygun görmeleri halinde yarışma tertip edebileceklerdir. Sadece il düzeyinde yapılacak söz konusu kategoride il müftülüklerimizce sadece il birincileri seçilecek olup seçilen kız-erkek öğrenciler bölge, ön eleme yarışmaları ile Türkiye finallerine katılmayacaklardır. Öğrenci ve öğreticilerine verilecek ödüller ise il müftülüklerimiz tarafından karşılanacaktır.

2) YARIŞMANIN SAFAHATI

 1. Kur’an Kursu, İlçe ve İl Müftülükleri Tarafından Yapılacak İş ve İşlemler;
 • İhtiyaç odaklı, temel, ek ve hafızlık temel eğitimi veren Kur’an kurslarımız, yarışmaya katılacak erkek ve kız öğrenci sayısının 2 ve üzeri olması durumunda, kadrolu ve/veya sözleşmeli Kur’an kursu yöneticisi ve öğreticilerinden oluşturulan bir komisyon tarafından ek-1/1’de yazılı kriterler doğrultusunda erkek ve kız ayrı ayrı olmak üzere 29 Mart 2019 tarihine kadar Kur’an kursu birincilerini seçeceklerdir. Ancak tek sınıflı Kur’an kurslarımızda komisyon oluşturulamayacağı için kurs öğreticisi, kurs birincisini belirleyecektir.
 • İlçe müftülükleri, ilçe müftüsü ve/veya vaiz ile imam-hatip/müezzin-kayyım’dan müteşekkil üç kişilik komisyon/komisyonlar oluşturarak ek-1/1 kriterlere göre erkek ve kız öğrenciler arasından ayrı ayrı 5 Nisan 2019 tarihine kadar kendi birincilerinin seçimini yapacaktır.
 • İl müftülükleri, 16-17 Nisan 2019 tarihlerinde il müftüsü ve/veya il müftü yardımcısı, eğitim merkezi müdürü ve/veya eğitim görevlisi ve vaiz’den müteşekkil üç kişilik komisyon/komisyonlar oluşturarak ilçe birincileri arasından ek-1/1 kriterlere göre erkek ve kız ayrı ayrı olmak üzere il birincilerinin seçimini yapacaktır. Komisyonun resmi işlemleri (onay alma, tebligat, konaklama, ek ders ücretleri vs.) il müftülüklerince yapılacaktır.

(Bölge yarışmalarına katılabilecek seviyede öğrenci bulunmaması durumunda o il ve ilçede birinci seçme mecburiyeti yoktur.)

 • Kur’an kursu, ilçe ve il müftülüklerinde seçme yapılırken ek-1/2’deki puan cetveli esas alınacaktır.
 • Kur’an kursu, ilçe ve il müftülükleri yarışma işlemleriyle ilgili birbirleriyle koordineli hareket edecektir. Seçilen öğrenciler, Kur’an kurslarımız tarafından ilçe müftülüğüne, ilçe müftülüğünce il müftülüğüne, il müftülüğünce ise bölge merkezine bildirilecektir.
 • Kur’an kursu, ilçe ve il birincileriyle ilgili Başkanlığımıza herhangi bir yazı yazılmayacaktır. (ek- 1/2 form müftülüklerde kalacaktır.)

DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN!

En güncel haber ve ilanları aşağıda yeralan sosyal medya hesaplarımızından yada mobile uygulamamızı indirerek takip edebilirsiniz!

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ömer Faruk Altun Hocayla DHBT Mülakatlarına Hazırlı Semineri