Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Rüzgarlı
İstanbul
16°C
Rüzgarlı
Çar 17°C
Per 15°C
Cum 16°C
Cts 17°C

Vekil İmam Hatip ve Vekil Müezzin Kayyım Sınav İlanı

Vekil İmam Hatip ve Vekil Müezzin Kayyım Sınav İlanı
01.10.2021
A+
A-

İlimiz İlçe Müftülüklerine bağlı camilerde İmam Hatip veya Müezzin Kayyım olarak görev yapmakta iken askerlik, aylıksız izin, yurtdışı görevlendirme, geçici görevlendirme vb. nedenlerle görevden ayrılan/ayrılacak olan veya uzaklaştırılan cami görevlilerinin yerine ilgi kanun, yönetmelikler ve yazı uyarınca yarışma sınavı ile açıktan Vekil İmam Hatip ve Vekil Müezzin Kayyım ataması yapılacaktır.

A- SINAVA KATILMAK İSTEYEN ADAYLARDA ARANAN ŞARTLAR
1. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 48. maddesinde aranan genel ve özel şartları taşıyor olmak,
2. Vekil İmam Hatiplik için an az İmam Hatip Lisesi ya da İlahiyat Önlisans veya İlahiyat Fakültesi mezunu olmak.
3. Vekil Müezzin Kayyımlık için en az İHL mezunu olmak veya lise mezunu olmak (İHL mezunu olmayanların hafız olması şarttır).
4. Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 5. maddesinin (b) bendinde belirtilen “Ortak Nitelik” şartını taşımak,
5. Vekil İmam Hatip veya Vekil Müezzin Kayyımlık yapmaya mani bir özrü bulunmamak.
6. 2020 yılı KPSS (B) grubundan lisans mezunları için KPSSP124; Önlisans mezunları için KPSSP123; Ortaöğretim mezunları için KPSSP122 puan türünden en az 60 puan almak,
7. Yukarıdaki şartları taşıyanlar ve halen vekil olarak görev yapanlar da başvuruda bulunabileceklerdir.

DHBT Mülakat Online Seminer Programı

B- BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER
1. T.C. kimlik kartı veya yerine geçebilecek belge (pasaport vb.)
2. Mezuniyet durumunu gösterir diploma veya mezuniyet belgesi (Diploma yabancı bir ülkeden alınmışsa YÖK’ten alınmış olan denklik belgesi), Adayların, ibraz ettikleri mezuniyet belgeleri ile sahip oldukları puan türlerine ait (ortaöğretim mezunları için 2020 yılı KPSSP122, ön lisans mezunları için KPSSP123 ve lisans mezunları için KPSSP124) KPSS mezuniyetlerinin aynı olması gerekmektedir.
3. Adayın; sabıka kaydı, askerlik durumu ve başvuru yapılan unvanda görev yapmaya mani bir özrü bulunmadığına ilişkin yazılı beyanı, (Yazılı beyan istenen hususlar tek bir dilekçe/metinde yer alacaktır. )
4. Varsa Hafızlık Belgesi (Vekil Müezzin Kayyımlık için başvuruda bulunan lise mezunları için Hafızlık belgesi gereklidir.)
5. Başvuru için gerekli belgeleri ibraz edemeyen adayların başvuruları kabul edilmeyecektir. Belgeler, kontrol edildikten sonra ibraz ettiği belgeler adaylara iade edilecektir.

C- BAŞVURU ŞEKLİ, YERİ VE ZAMANI
1. Başvuru şartlarını taşıyan adaylar, Vekil İmam Hatip veya Vekil Müezzin Kayyımlık yapmaya mani bir özrü ve askerlikle ilişiği bulunmadığını, adli sicil kaydı ve arşiv kaydının olmadığını içerir başvuru dilekçe formunu, (İlçe Müftülüklerinden temin edilecek Ek-1 dilekçe formunu) doldurarak istenen belgelerle birlikte ilçe müftülüklerimizden herhangi birine 30.09.2021-14.10.2021 tarihlerinde saat 08:30-16:30 arası şahsen müracaat edeceklerdir.
2. Adaylardan istenen belgeleri getirmeleri halinde, yurtdışından veya askerlik görevini yerine getirmekte olanlardan sınava başvuracak adaylar adına üçüncü şahıslar başvuru işlemini yapabileceklerdir.
3. İlçe müftülüklerindeki sorumlu personel, adayın sınav başvuru formundaki bilgiler ile ibraz ettiği belgelerdeki bilgilerin doğruluğunu tespit ettikten sonra başvuru dilekçesi dışındaki diğer belgeleri adaylara iade edilecektir.
4. Başvuru işlemlerinin hatasız, eksiksiz ve duyuruda belirtilen hususlara uygun olarak yapılmasından adayın kendisi sorumlu olacaktır.
5. Müracaatların sona ermesinden sonra adayın başvuru bilgilerinde hangi nedenle olursa olsun kesinlikle değişiklik yapılmayacaktır.
6. Bu duyuruda belirlenen esaslara uygun olmayan başvurular kabul edilmeyecektir.
7. Adaylar yalnız bir unvan (Vekil İmam Hatiplik veya Vekil Müezzin Kayyımlık) için başvuruda bulunabilecektir.

D- SINAV İŞLEMLERİ, SINAVIN YERİ, TARİHİ, SAATİ VE KONULARI
1. Sınav, İlimiz Müftülüğünde yapılacaktır.
2. Sınav tarihi ve saati, başvuruların alınması ve sınav için gerekli hazırlıklar tamamlandıktan sonra 16/10/2021 tarihinden itibaren Vekil İmam Hatipler ve Vekil Müezzin Kayyımlar şeklinde iki ayrı liste halinde http://adana.diyanet.gov.tr/ adresinden duyurulacaktır.
3. Adaylar, sınava gelirken T.C. kimlik kartı veya yerine geçecek belgelerden birini (nüfus cüzdanı, pasaport veya sürücü belgesi) yanlarında bulunduracaktır.
4. İlan edilen tarihte sınava katılmayanlar sınav hakkını kaybetmiş sayılacak ve adaya ikinci bir sınav hakkı verilmeyecektir.

Sınav Konuları:
Vekil İmam Hatip için;

– Kur’an-ı Kerim, (70 puan)
– Dini bilgiler (İtikat, ibadet, siyer ve ahlâk konuları), (20 Puan)
– Hitabet. (10 puan)
– Vekil Müezzin Kayyımlık için;
– Kur’an-ı Kerim, (70 puan)
– Dini bilgiler (İtikat, ibadet, siyer ve ahlâk konuları), (20 Puan)
– Ezan ve İkamet (10 puan)

E- DEĞERLENDİRME, BAŞARI SIRALAMASI VE SINAV SONUÇLARI
1. Adaylar sınav konularından 100 tam puan üzerinden değerlendirilecektir.
2. Sınavda başarılı sayılabilmek için sınav komisyonu üyelerinin her birinin ayrı ayrı verdikleri puanların aritmetik ortalamasının en az 70 (yetmiş) puan olması gerekmektedir.
3. Başarı sıralaması sözlü sınav puanı esas alınarak en yüksek puan alandan başlamak suretiyle yapılacaktır. Sözlü sınav puanlarının eşit olması halinde sırayla 2020 yılı KPSS (DHBT) puanı yüksek olana, hafız olana, eğitim düzeyi yüksek olana, doğum tarihi önce olana öncelik verilecektir.
4. Sınav sonuçları başarı sırasına göre ileriki bir tarihte http://adana.diyanet.gov.tr internet adresinde ilan edilecek olup, sınav ve sonuçları ile ilgili müftülüğümüzce internet sitesinde yapılan tüm duyurular tebligat sayılacaktır. Adaylara ayrıca tebligat yapılmayacaktır.

F- SINAVI KAZANANLARDAN İSTENECEK BELGELER
1. İş Talep Formu, (Müftülükten temin edilecek ve Fotoğraf yapıştırılmış olacak)
2. T.C. kimlik kartı fotokopisi, (Aslı beyan edilecek)
3. 2020 yılı KPSS (B) grubundan lisans mezunları için KPSSP124; önlisans mezunları için KPSSP123; ortaöğretim mezunları için KPSSP122 puan türünden en az 60 (altmış) puan aldığına dair belge,
4. Atamaya esas mezuniyet belgesinin fotokopisi, (Aslı beyan edilecek)
5. Varsa hafızlık belgesi fotokopisi, (Aslı beyan edilecek)
6. Askerlikle ilişiği olmadığına dair belge,
7. Adli sicil kaydı,
8. Mal Bildirimi belgesi (Müftülükten temin edilecek)

G- ATAMA İŞLEMLERİ
1. Boş olan veya boşalacak olan İmam Hatip veya Müezzin Kayyım kadrolarına İlçe müftülüklerimizin talebi üzere başarılı olanlar arasından en yüksek puan alandan başlamak suretiyle vekil ataması yapılacaktır.
2. Halen vekil olarak görev yapanlar arasından sınava girenler sıralamaya tabi tutulacaklar. Ancak sırası gelen adayların, mevcut görevini tamamlamadan yeniden ataması yapılmayacağı gibi görev süreleri bitmeden görevinden ayrılanların (istifa edenlerin) ataması da yapılmayacaktır.
3. Sırası gelen adaya telefonla ulaşılacaktır. Bu sebeple numarasını değiştiren adaylar İlimiz Müftülüğünde vekil görevlendirme işlemlerini takip eden personele ulaşarak bilgi güncellemelerini yaptırmaları gerekmektedir. Aksi halde kendisine telefonla ulaşılamaması halinde sırası geçmiş olacaktır.
4. Mülakatlarda başarılı olanlar hakkında 7315 sayılı Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu hükümleri kapsamında Arşiv Araştırması yaptırılacak ve kişilerin durumları yine aynı Kanun’un 7’nci maddesinde belirlenen esaslar çerçevesinde teşekkül ettirilecek Komisyonlar tarafından değerlendirilecektir.

H- DİĞER HUSUSLAR
1. Sınav işlemleri süresince adayın beyanı esas alınacaktır. Müracaat evrakı eksik olanlar ile sınav öncesi, sonrası ve atama sürecindeki işlemlerde gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilenlerin başvuruları geçersiz sayılacaktır. Bu durumun sınavdan sonra tespit edilmesi halinde ise bu kişilerin sınavları geçersiz sayılarak atamaları yapılmayacak; atamaları yapılmış olsa dahi atamaları iptal edilecek ve bu kişiler hiçbir hak talep edemeyeceklerdir.
2. İlçe Müftülükleri başvuruları kabul edilen adayların bilgilerini daha sonra kendilerine gönderilecek formata uygun bir şekilde doldurduktan sonra tasdikleyerek 15/10/2021 tarihine kadar İl Müftülüğüne üst yazıyla doğrudan göndereceklerdir.
3. Sınav sürecinde Covit 19 tedbirleri kapsamında ilgili kurum ve kuruluşların almış oldukları tüm tedbirlere riayet edilecektir.
4. Sınavın yapılacağı tarih itibariyle Covit 19 testi pozitif olanlar ve/veya Covid 19 sebebiyle karantina altında bulunanların durumlarını İl Müftülüğüne belgesiyle birlikte bildirmesi şartıyla ibraz ettikleri cep telefonu üzerinden aynı tarihte çevrimiçi olarak sınavları yapılacaktır.
5. Sınav ile ilgili süreçte ve sonrasında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından gelen talimatlar bağlayıcı olacağından Başkanlık talimatları doğrultusunda işlem yapılacaktır.
6. Bu sınav ile ilgili hususlar, ilgili mevzuat çerçevesinde bu sınavı gerçekleştirecek olan Sınav Kurulu tarafından değerlendirilecektir.
7. Bu Sınav bir sonraki sınava kadar geçerli olacaktır.

İlanen duyurulur.

Dr. Hasan ÇINAR
Vali a.
İl Müftüsü

En güncel haber ve ilanları aşağıda yeralan sosyal medya hesaplarımızından yada mobile uygulamamızı indirerek takip edebilirsiniz!

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ömer Faruk Altun Hocayla DHBT Mülakatlarına Hazırlı Semineri