“İdeal Din Gönüllüsünün Vizyonu ve Motivasyonu” Konulu Konferans Organize Edildi

“İdeal Din Gönüllüsünün Vizyonu ve Motivasyonu” konulu konferans düzenlendi.

“İdeal Din Gönüllüsünün Vizyonu ve Motivasyonu” Konulu Konferans Organize Edildi
Yayınlama: 21.12.2022
59
A+
A-

Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık’ın davetine istinaden ilimizde bulunan tarihçi yazar Mustafa Turan “Hakkari’de İrfan ve Medeniyet Buluşmaları” kapsamında “İdeal Din Gönüllüsünün Vizyonu ve Motivasyonu” konulu konferans verdi.

Atatürk Kültür Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen program Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Sonucu tarafından kısa özgeçmişinin anlatılmasından sonra söz alan tarihçi Yazar Mustafa Turan “Her mesleğe yönelik konferans ve etkinlikler düzenlediğini, ancak en fazla hazzı Allah’ın dinine hizmet eden din görevlilerine yönelik programlardan aldığını” söyledi.

Her kurumun kendine özgü ordusu vardır. Diyanet İşleri Başkanlığı ordusu da gönüllere hitap eden din gönüllüleridir. diyerek konuşmasına devam eden Yazar Turan; “Her din gönüllüsü Hz. Peygamber (s.a.v) mesleğini icra eden bir öğretmendir. Eğitimde, ilim ve ilimle beslenen irfanı birlikte ele alır. Her işte olduğu gibi çocukları eğitirken de Hz. Muhammed (s.a.v)’i örnek alır. Gönül gözü sürekli açık olur. Harama bakmaz, tevazu ile yürür edep ve hayadan ödün vermez. Gönüllerin fethinin toprak fethinden daha faydalı olduğunu,insanların gönlüne girmeden kafalarına girmenin mülkün olmadığını bilir.” dedi.

 

Biçtiğimizden memnun değilsek ektiğimize dikkat edeceğiz

Konuşmanın devamında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 4-6 yaş grubu Kur’an Kurslarının çok önemli bir proje olduğunu belirten Turan, “Buradan yetişen çocuklar Yüce Allah, hidayet kaynağımız Kur’an-ı Kerim ve sevgili Peygamberimizi tanır. Kötülükten uzak durur, kendisi ve toplum için faydalı tutum ve davranışlarda bulunur. Bunun için din gönüllüsü, yeni nesilleri Allah ve Peygamber yolunda yetiştirmenin derdinde olur. Özetle, ektiğine dikkat edecek ki biçtiğinden memnun olsun. Sürekli okuyacak ilim ve irfanla dolacak Peygamber makamı minberin hakkını verecek.” ifadelerinde bulundu.

 

Din Gönüllüsü, şehirleri Medine, insanları medenileştirir.

Tarihçi yazar Turan; “Bilindiği üzere Hz. Muhammed (a.s.) Yesrib’e hicret etti. Orayı Medine’ye çeviren kendisidir. Din gönüllüsü de içinde yaşadığı şehri Medine, orada yaşayanları da Kur’an-ı Kerim ve Hz. Peygamber sünneti çerçevesinde medenileştirir. Din gönüllüsü, geniş bir genel kültüre, zengin alan bilgisine, engin mesleki formasyona, büyük hoşgörüye, yeterli sabra, sürekli yenilenme idealine, kitap okuma alışkanlığına, güzel bir hitabete, dinamik ve enerjik bir yapıya ve kaliteli sorumluluk bilincine sahip olan kişidir.” diyerek sözlerini noktaladı.

Program, İl Müftü Yardımcısı Mehmet Ali Yiğit’in, teşekkür konuşması ve Tarihçi Yazar Mustafa Turan’a kitap takdiminden sonra sona erdi.

Programa İl Müftü Yardımcısı Mehmet Ali Yiğit, Müftülük büro çalışanları ile cami ve Kur’an kursu görevlileri katıldı.

 

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT Online (Canlı Ders) Hazırlık Eğitim Paketi - 5. Grup