İmam Hatip Lisesi Öğrencilerine “Hz. Peygamber Ve Aile” Konulu Konferans

Mevlid-i Nebi Haftası etkinlikleri kapsamında Kayseri İl Müftüsü Prof. Dr. Şahin Güven tarafından 08.11.2019 Cuma günü Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde “Hz. Peygamber ve Aile” konulu konferans verildi.

İmam Hatip Lisesi Öğrencilerine “Hz. Peygamber Ve Aile” Konulu Konferans
Yayınlama: 11.11.2019
1.088
A+
A-

“BU DÜNYADAKİ EN BÜYÜK HEDEFİNİZ AHLAKLI BİR GENÇ OLABİLMEKTİR”

Konferansta konuşan Kayseri İl Müftüsü Prof. Dr. Şahin Güven, gençlere şöyle hitap etti: “Bugün iki, güzelliği birlikte yaşamaktayız. Birincisi Müslümanların bayramı olan Cuma günündeyiz. İkincisi ise bugece Mevlid Kandili, Peygamberimiz (s.a.s.)’in dünyaya teşriflerinin senei devriyesi olarak bu akşam akşam namazından itibaren bütün camileri dolduracağımız, Peygamberimiz’e olan sevgimizi ifade edeceğimiz, Rabbimize olan kulluğumuzu ifa edeceğimiz önemli bir zaman dilimidir. Bu sebeple Mevlid Kandilimiz, yani Peygamberimiz (s.a.s.)’in dünyaya teşriflerinin senei devriyesi de bizlere, ülkemize, bütün İslam alemine ve bütün insanlığa hayırlar ve bereketler getirsin inşallah.

Bu dünyada bizler kendisine bakarak örnek alabileceğimiz, kendisi gibi olmak isteyeceğimiz bir takım rol modeller ararız. Ancak bir Müslüman için, bir dindar insan için bu dünyada kendisinin örnek alınabileceği en önemli kimse Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s.)’dir. Kur’an-ı Kerim’de Yüce Rabbimiz bu durumu şöyle ifade etmektedir: “Sizlerden Allah’ın lütfuna mazhar olmak isteyen, ahiret gününü uman, orada kurtuluşa ermeyi arzu eden ve Allah’ı çokça anan Müminler için Allah Rasulünde güzel örnekler vardır.” Allah Rasulü (a.s.) bir devlet başkanı olarak bizlere örnektir, bir Peygamber olarak bizlere örnektir, toplumun bir ferdi olarak bizlere örnektir, bir baba olarak bize örnektir, bir aile reisi olarak bizlere örnektir, bir evlat olarak bizlere örnektir. Hasılı hayatının her alanı biz Müslümanlar için örnektir.

Bu dünyada yaşadığımız şu alemde en çok seveceğimiz şey bizi yaratan Rabbimiz ve bize hidayet rehberi olarak gönderilen Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s.) olmalıdır.

 

“BU DÜNYADA PEYGAMBER EFENDİMİZ HZ. MUHAMMED MUSTAFA (S.A.S.)’İ ÖRNEK ALACAĞIZ”

Kişi sevdiği ile beraberdir. Siz bu dünyada en çok neyi seviyorsanız onunla birlikte olacaksınız ahirette. Kıymetli gençler! Şunu bilmek durumundayız; Peygamber bütün müminlere kendi öz nefislerinden daha evladır. O’nun eşleri olan kıymetli annelerimiz de bizlerin annesi gibi saygı göstereceğimiz annelerimizdir. Öyleyse bu dünyada Peygamberimiz’i örnek alacağız. O’nun yolunun yolcusu olacağız. Her gün 5 vakit namazımızı kılarken Peygamberimiz bize her rekâtta Fatiha suresini okumayı söyledi. Fatiha Suresinde günlük 5 vakit, 40 rekât kıldığımız namazlarda en az 40 kez Fatih Suresini okuyoruz. Ve bu Fatiha Suresinde: “bizi dosdoğru yola ilet. Sırat-ı müstakim üzere ve nimet verdiklerinin yolunda kıl” şeklinde okuyoruz. Bu Sırat-ı Müstakim’in nasıl bir yol olduğu başka bir ayette şöyle açıklanıyor: “Onlar, yani doğru yolda Allah’ın kendisine nimet verdiği kimseler Peygamberlerdir.” Yani bizler günde 40 sefer “Ya Rabbi, bizleri Peygamberlerin yolunun yolcusu eyle; bizi salih ve iyi kullarının yolunun yolcusu eyle; bizi özü sözü bir olan, sıddık, sadık kimselerin yolundan eyle; bizi şehitlerimizle birlikte eyle; varlığıyla ve yaşantısıyla Allah’ın varlığına ve birliğine tanıklık eden, şahitlik eden kimselerle birlikte eyle” diyoruz. Demek ki bizler Hz. Peygamberin yolunu tutmalıyız, salih insanların yolunu tutmalıyız, iyi insanlarla arkadaş olmalıyız. İyi insanlar bizi iyi yerlere götürürler. Kötü arkadaş ise bize durmadan kötülüğü tavsiye eder.

Sevgili Gençler! Bu yıl Mevlid-i Nebi haftamızın konusu “Peygamberimiz ve Aile”. Her birimizin bir ailesi var. Ailemizde huzur buluyoruz. Anne-babalarımıza saygıyı her şeyin üzerinde tutmalıyız. Annelerimiz bizlere bu dünyada canından can katan, kanından kan katan ve bizim için fedakârlık yapan en önemli kimselerdir. Peygamberimiz (s.a.s.)’e birisi geldi ve dedi ki: “Ya Rasulallah; bu dünyada iyilik yapmam gereken birinci sıradaki kimse kimdir?”. “Annendir” dedi Peygamberimiz. “Sonra kimdir” dedi. Yine “annendir” dedi. Üçüncü kez tekrarladı: “Sonra kimdir Ya Rasulallah?” Yine “annendir” dedi Peygamberimiz. Sahabi bir daha sordu: “Ya Rasulallah; annemden sonra iyilik yapmam gereken kimse kimdir?” Peygamberimiz ise: “babandır” dedi. Üç kez anne, bir kez baba. Niye? Annenin 2 kat daha fazla hakkı var üzerimizde. Bizi 9 ay boyunca rahminde binbir zorluklarla taşıdı. Bize 2 yıl boyunca süt emzirdi. Onun için öncelikle annemiz. Peygamberimiz (s.a.s.) 6 yaşında iken annesini kaybetti. Annesi Hz. Amine’yi bir yolculuk esnasında Ebva köyünde vefat etti ve oraya defnedildi. Peygamberimiz uzun yıllar sonra Peygamber oldu ve o Ebva köyünde sahabesi ile birlikte geçerken annesinin kabrini ziyaret etti. Kabrinin üzerini elleriyle düzeltti. Sonra gözlerinden yaşlar akmaya başladı. Sahabe sordu: “Ya Rasulallah; niçin ağlıyorsunuz?” Peygamberimiz dedi ki: “Annemin sevgisini, şefkatini, merhametini, bana olan ilgisini hatırladım. Gözlerim doldu.”

Bizler aile huzuru içerisinde yaşadığımız zaman daha sevgili, saygılı, disiplinli ve kişilikli insanlar oluruz. Aile, fertlerinin birbirine muhtaç olduğu, birbirine yardım ettiği, birbirinin derdiyle dertlendiği bir ortamdır. Hasta olsanız anneniz ve babanız sabahlara kadar uyumuyor; öyle değil mi? Demek ki anne ve baba, evladına öyle sevgi ve şefkatle yaklaşıyor ki, onun en ufak zarara uğramasını istemiyor. Peygamberimiz (s.a.s.) diyor ki: “sizin en hayırlınız aile fertlerine karşı en hayırlı olanınızdır; ben de ailesinin fertlerine karşı en hayırlı olanınızım.” Ailemize karşı hayırlı bir insan olacağız. Anne-babamıza karşı hayırlı bir evlat olacağız. Yüce Mevla hepimizi anne ve babalarına hayırlı evlat olanlardan eylesin. Vatanımıza, milletimize, memleketimize sevdalı, vatanı için, dini için gerekirse canını feda edecek derece gözü pek olan, kahraman, yiğit gençlerden eylesin inşallah. Ama bunların ötesinde hepimizi Rabbine kul olan, Rabbimize kulluğumuzu hakkıyla yerine getiren gençlerden eylesin inşallah.” diyerek sözlerini tamamladı.

Düzenlenen konferansa İl Müftümüz Prof. Dr. Şahin Güven, Melikgazi Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Hüseyin Akpınar, Melikgazi Anadolu İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Fahri Görcü, Melikgazi Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Melikgazi Anadolu İmam Hatip Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri katıldı.

ucuz instagram beğeni satın al

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT, Türkiye Geneli ÜCRETSİZ 15'li Online Deneme Sınav Paketi