“İslamofobi, Artık İslam Düşmanlığı Aşamasına Geldi”

Kırklareli Üniversitesi Konferans Salonu’nda gençlerle bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “İslamofobi, artık İslam düşmanlığı aşamasına geldi”dedi.

“İslamofobi, Artık İslam Düşmanlığı Aşamasına Geldi”
Yayınlama: 05.04.2019
870
A+
A-

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kırklareli Üniversitesi Konferans Salonu’nda gençlerle bir araya geldi.

“İl Buluşmaları” kapsamında gerçekleştirilen programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, üniversitelerin şehirlerin ilim, irfan, bilgi ve hikmet merkezleri olduğunu ifade ederek, “Gençlerimiz eğer İslami ilkeler doğrultusunda kendisini alanı ile ilgili iyi yetiştirirse hem bulunduğu şehir, hem milletimiz hem de insanlık için çok büyük bir kazanımdır. Bizim medeniyetimizin özü ilme, bilgiye, irfana ve hikmete dayanıyor ”dedi.

Başkan Erbaş, İslam Medeniyetini oluşturan ana kaynağın Kur’an ve Sünnet olduğunun altını çizerek, “İslam Medeniyetinin Mensupları her yerde ve her zaman bu hakikatin farkında olmalı ve kendisini ona göre yetiştirmelidir” diye konuştu.

“Can taşıyan her varlığa karşı şefkat ve merhamet duygusu içerisinde olmalıyız”

Başkan Erbaş, Müslümanın düşünce ve ahlakının iki büyük ve önemli boyutundan birincisinin Allah’a itaat ve teslimiyet olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“İkincisi ise yaratılana, can taşıyan her varlığa karşı şefkat ve merhamet duygusu içerisinde olmaktır. Müslümanın en önemli özelliklerinden birisi budur. O yüzden önce birbirimize karşı, arkadaşlar birbirine karşı merhamet içerisinde olacak. Birbirini sevecek, birbirinin düşüncesine saygı gösterecek. Farklı düşüncede olabiliriz, bunlar bizim zenginliğimizdir. Farklılıklarımızı zenginlik olarak bildiğimiz sürece biz her zaman kazançlı olacağız.”

Kur’an-ı Kerim’de Allah’ın “Ey iman edenler hepiniz ‘silm’e giriniz” buyurduğunu hatırlatan Başkan Erbaş, “Allah’ın iman eden insanlara böyle bir emir vermesi; iyi bir Müslüman olunuz, İslam’ın ilkelerine, emirlerine ve nehiylerine dikkat ederek yaşayınız demektir” şeklinde konuştu.

Başkan Erbaş, gençleri fitneye karşı uyanık olmalarını tavsiye ederek, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“İslamofobi, artık İslam düşmanlığı aşamasına geldi. Biz onlara diyoruz ki, insaflı olun. İslam dünyasında fitne ve fesat çıkarmaya çalışanlara destek olmayın. Silah vermeyin, örgütler haline geldi artık. İdeolojiler, farklı din algılarının uzantıları terör örgütleri haline geldi. DEAŞ, Boko Haram, Şebab, El-Kaide ve benzeri nedir bunlar? FETÖ nedir? FETÖ, 15 Temmuz’da büyük bir terör örgütü olarak kendini gösterdi. Bugün de dünyanın her yerinde fitne ve fesat hareketiyle milletimize, devletimize karşı yaptıklarını görmüyor muyuz? Bu nereden kaynaklandı, yanlış din algısından kaynaklandı. Fitne ve tefrikadan kaynaklanıyor.”

Başkan Erbaş, konuşmalarının ardından öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Programa, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür, Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Fatih Kurt, İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş ve çok sayıda üniversite öğrencisi katıldı.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT, Türkiye Geneli ÜCRETSİZ 15'li Online Deneme Sınav Paketi