İstanbul Müftülüğü çocuklar ve ailelerini tiyatroda buluşturdu

İstanbul Müftülüğü, “Değerli Tiyatrom” projesi ile çocuklar ile ailelerini tiyatroda buluşturdu.

İstanbul Müftülüğü çocuklar ve ailelerini tiyatroda buluşturdu
Yayınlama: 29.11.2022
6
A+
A-

İstanbul Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu (ADRB) tarafından yürütülen “Değerli Tiyatrom” projesi kapsamında eğitim gören çocuklar hünerlerini sergiledi.

Zübeyde Hanım Kültür Merkezinde sahnelenen “Gizemli Ormanın Şifresi” isimli tiyatro gösterisi sonrasında ise çocuklar tarafından çevre konusunda oratoryo sunumu gerçekleştirildi.

“Değerli Tiyatrom projesini hayata geçti”

Programda konuşan İstanbul İl Müftü Yardımcısı Halime Yıldız, “ADRB olarak Diyanet İşleri Başkanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığının 2022 yılı içerisinde ilan ettiği proje yarışmasına hazırlamış olduğumuz ‘Değerli Tiyatrom Projesi’ ile katıldık ve Başkanlığımızın proje desteğini almaya hak kazanan 12 proje arasına girdik. Üç ay boyunca çocuklarımız tiyatro eğitmeni ve oyuncu Kamil Aras Demir’den tiyatro eğitimi aldılar ve bugün burada izlediğiniz Diyanet Vakfı Yayınları arasından çıkan ‘Gizemli Ormanın Şifresi’ isimli tiyatro eserini sizler için sergilediler. Çocuklarımız emeklerini ve yüreklerini sahneye yansıttılar. Onları tebrik ediyorum. Projemiz kapsamında velilerimiz için de seminerlerimiz gerçekleşti ve ebru eğitimi verildi. Bizlere eğitim mekanı sağlayan Taksim Camii İslam Eğitim Kültür ve Sanat Vakfına, Vakıf yöneticisi Muhammet Furkan Gümüş Bey’e teşekkür ediyorum. Yine projenin hazırlanmasında ve uygulanmasında emeği geçen proje ekibimize Muhammet Gündoğdu, Havva İrmak, Zehra Gönenç ve Sümeyra Güneşer’e teşekkür ediyorum. Son olarak da salonu dolduran siz değerli velilerimize ve tüm misafirlerimize teşekkür ediyorum. Bir pilot proje olarak düşündüğümüz bu projemizde ilk adım olarak Başkanlığımız personeline ve onların çocuklarına hitap ettik; yeni projelerle vatandaşlarımıza hitap eden projeleri hayata geçirmeyi ümit ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

İl Müftü Yardımcısı Mustafa Yavuz ise “Sizlere İstanbul Müftümüz Prof. Dr. Safi Arpaguş hocamızın selamını iletmek istiyorum. Tüm katılımcı din görevlisi kardeşlerimize, eşlerine ve yavrularımıza, oyunun yönetmeni Kamil Aras Bey`e ve de proje ekibine teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

“Tiyatro sadece seyredenlere değil yapanlara çok şeyler kazandırır”

Gösteri sonrasında konuşan Tiyatro Oyuncusu Ulvi Alacakaptan, “Tiyatro sadece seyredenlere değil yapanlara çok şeyler kazandırır. Bir kere kendine güveni kazandırır. Hitap etme kabiliyetini kazandırır. Kendisini tanımasını sağlar; kendini tanısın ki başkalarını oynayabilsin, sosyalleştirir. Eğer ilerde çocuklarınızın Cumhurbaşkanı olmasını istiyorsanız onlara tiyatro yaptırın!” dedi.

“Kısa sürede profesyonel bir oyun ortaya konuldu”

Projeye katılan velilerden Rümeysa Karaaslan, “Çok kısa bir süre olmasına rağmen çok profesyonel bir oyundu. Çok memnun olduk, çocuklarımız da çok çalıştı. Karşılığında böyle bir şeyle karşılaşmak bizi çok mutlu etti. Bütün ekibe teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

“Başkanlığımızın bu alandaki hizmetleri çok güzel”

Velilerden Fahrettin Kurşun, “On haftalık bir serüven sonunda beklenmedik bir performans sergilediler. Tebrik ediyorum. İlk defa olduğu için de çocuklarımız çok şanslı. İnşallah Diyanet camiası açısından da yeni ufuklar sağlayacak. İnsanlara tiyatro yolu üzerinden ulaşma hedeflenecek. Bir veli olarak, bir Diyanet personeli olarak emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ve projenin tekrarını da diliyorum.” dedi.

Programa İl Müftü Yardımcıları Metin Akbaş, Huriye Akbıyık, engelli aileleri ve projeye katılan çocukların velileri ile vatandaşlar katıldı.

Program, çocuklara katılım belgesi verilmesi ve proje ekibine plaket takdimi ile sona erdi.

 

Kaynak: Diyanet Haber

 

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT, Türkiye Geneli ÜCRETSİZ 15'li Online Deneme Sınav Paketi