İstanbul Müftülüğü, Kağıthane’deki Cami Gençlik Buluşması!

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Kağıthane Çeliktepe Aydınlar Camisi’nde gençlerle sabah namazında buluştu.

İstanbul Müftülüğü, Kağıthane’deki Cami Gençlik Buluşması!
Yayınlama: 18.02.2019
387
A+
A-

Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından tespihatın yapıldığı buluşmada dualar edildi. Asırlar sonra Allah’a, getirdiği kitaba ve kendisini görmeden inanacak olanlara Hz. Peygamberin (SAV) ‘kardeşim’ diye hitap ettiğini belirten Yılmaz, “Sizler genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla bu camiye sabahın seher vaktinde Resullullah’ın bu müjdesine nail olmak üzere gelenlersiniz. Müslüman kimliğin inşası camidedir, mabettedir. Birbirimizden aldığımız muhabbettedir, sevgidedir. O yüzden Allah günde beş defa, hafta bir defa Cuma günleri kalabalıklar halinde camide buluşmayı emrediyor. Çünkü Allah’a kulluğumuzun da, birbirimize olan muhabbetimizin de en iyi öğrenildiği ve duygusal anlamda yaşandığı yer camidir.” dedi.

Caminin hayatı şekillendiren bir özelliğe sahip olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Ama camideki varlığımızın sadece namazla kalmaması gerekir. Namazdan sonra insanlar birbiriyle musafaha ederek, hal hatır sorarak bunu sürdürmeli. Mahalle mescitlerinin en güzel özelliği adeta olup bitenden herkesin haberdar olduğu bir sistem kurulmuş olmasıdır. Kim yok bugün sabah namazında, öğle namazına kim gelemedi bir zamanlar onlardan haberdar oluyorduk. Bugün yeni gelişen şartlar, dünyanın bize sunduğu imkânlarla bazı şeyleri daha konforlu, daha iyi idrak ediyoruz ama belli değerlerimizi de kaybediyoruz.” diye konuştu.

Günümüzde aile ilişkilerinin de zayıfladığına dikkat çeken Yılmaz, “Babalar çocuklarıyla, torunlarıyla bir araya geldiği zaman herkesin elinde bir akıllı telefon, sosyal medyasından kendi iletişim dünyasını takip ediyor. Sanal bir dünyada dostluk arıyor. Hâlbuki orada babasıyla, kardeşleriyle, yeğenleriyle, kuzenleriyle beraber. Çoğu zaman onun farkında olmuyor. Oysaki göz ve ten temasıyla, muhabbet, sohbet ederek paylaştığımız zamanın lezzeti asla sosyal medyadaki o sanal dünyada bulamayız. O an belki hoşumuza gidiyor ama aslında birbirimizden kopuyor, yalnızlaşıyoruz. Bu büyük bir tehlike. Elbette sosyal medya bir nimettir kullanacağız ama yönetmeyi bilmek lazım. İnterneti, sosyal medyayı iyi yönetmek, diğer sorumluluk ve görevlerimize engel olmayacağı bir konumda olmak lazım.” ifadelerini kullandı.

Program sonunda cemaate çorba ikram edildi. Programa Kağıthane Kaymakamı Hasan Göç, İstanbul Müftü Yardımcıları Bahri Şamat ve Veysel Işıldar, Kağıthane Müftüsü Mevlüt Haliloğlu ve vatandaşlar katıldı.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT Online (Canlı Ders) Hazırlık Kursu - 3. Grup