Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Az Bulutlu
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Paz 15°C
Pts 15°C
Sal 16°C
Çar 18°C

İstanbul Müftüsü Başkurdistan Müftülüğü Tarafından Düzenlenen Kongreye Katıldı

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin MAŞALI Rusya Federasyonuna bağlı Başkurdistan Cumhuriyeti Müftülüğü tarafından 24.10.2019 tarihinde Ufa’da düzenlenen kongreye katıldı.

İstanbul Müftüsü Başkurdistan Müftülüğü Tarafından Düzenlenen Kongreye Katıldı
02.11.2019
A+
A-

Kongre’de konuşan İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin MAŞALI, kongreye kendilerini davetlerinden dolayı Başkurdistan Müftüsü Talat Safa Tacettin’e teşekkür ederek sözlerine başladı.  İl Müftüsü MAŞALI konuşmasının devamında şunları söyledi: “Yaklaşık iki asır bölgenin dinî işlerinin yürütülmesine öncülük eden Nezâret-i Dîniyye binasında bulunmak çok anlamlı. Bu vesileyle TDV İstanbul Şubesi tarafından ve İstanbul halkımızın yardımlarıyla inşa edilen Ufa İslam Üniversitesi binasının inşaatında gelinen noktayı yerinde görme imkânı bulduk. Keza Başkurdistan Müftüsü Talat Safa Tacettin Bey ile ortak tarihimizi, bugünümüzü ve yarınımızı konuştuk. İlişkilerimizin üniversite binasının inşaatıyla sınırlı kalmaması ve başta eğitim öğretim olmak üzere ilgili tüm alanlarda ortak faaliyetlerimizin güçlenerek devam etmesi yönünde neler yapabileceklerimizi değerlendirdik.”

“Ufa İslam Üniversitesi sadece bir bina inşaatından ibaret değil, geçmişle bağlarımızı kuvvetlendirecek bir eserdir.”

DHBT Mülakat Online Seminer Programı

“Müslümanlar tarafından bastırılan 1801 tarihli Kazan Mushafı ile matbuat dönemi Mushaf basımına öncülük eden ve Rızâuddîn Fahruddin, Şihâbuddîn Mercânî, Musa Cârullah Bigi, Ziyâuddin Kemâlî, Cân Bârûdî gibi çok sayıda ilim ve fikir adamını yetiştiren bu topraklardaki ilmi mirasa muttali olmak ve onun gün yüzüne çıkması için çabalamak son derece önemli ve ulvi bir görev. Bu bilinçten hareketle Diyanet İşleri Başkanlığımızın “Kardeş Şehir” projesi kapsamında tesis edilen İstanbul-Ufa kardeşliği çerçevesinde temelleri 2015 yılında atılan Üniversite binasının inşaatı tamamlanma aşamasına gelmiş bulunmaktadır. İstanbul halkımızın yardımlarıyla inşa edilen bu külliye sadece bir bina inşaatından ibaret değildir, bunun çok daha ötesinde geçmişle bağlarımızı yeniden kuvvetlendirmek, din ve nesep kardeşliğinin gerektirdiği yardımlaşmayı sergilemek ve geleceğe birlikte yürümek adına büyük önem taşımaktadır. Rabbim şimdiye kadar destek sunan İstanbul halkımızdan razı olsun, hayır ve hasenatlarını kabul buyursun.”

Kongre sonrası Ufa’da bir dizi temaslarda bulunan İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin MAŞALI daha sonra yurda döndü.

En güncel haber ve ilanları aşağıda yeralan sosyal medya hesaplarımızından yada mobile uygulamamızı indirerek takip edebilirsiniz!

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ömer Faruk Altun Hocayla DHBT Mülakatlarına Hazırlı Semineri