Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3°C
Karla Karışık Yağmurlu
İstanbul
3°C
Karla Karışık Yağmurlu
Paz 3°C
Pts 3°C
Sal 3°C
Çar 4°C

İstanbul Müftüsü Maşalı, Mttb’de Konuşma Yaptı

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin MAŞALI, Milli Türk Talebe Birliği’nde (MTTB) gençlerle bir araya geldi ve burada bir konuşma yaptı.

İstanbul Müftüsü Maşalı, Mttb’de Konuşma Yaptı
Diyanet DHBT Mlakat S?navlar?na Haz?rl?k Kitab?
19.11.2019
A+
A-

MAŞALI, konuşmasına gençlerin şu an içinde bulundukları dönemin en kıymetli dönem olduğundan bahsederek, ciddi hedeflere yönelmelerini tavsiye etti ve şunları söyledi: “İnsanın hayatında iki türlü hedef vardır: Maddi hedefler, manevi hedefler. Maddi hedeflerin tek başına mutluluğu getirdiği görülmemiştir. Ne zaman ki maddi başarıların yanında manevi başarılar da olmuş, o zaman insanlar mutlu olabilmişlerdir. Bu anlamda maddi başarılarınızı hedeflerken diğer yandan ümmetin geleceğine yönelik hedeflerinizin de olması önem arzetmektedir.”

“İslam dünyasının en temel sorunu taklitçiliktir”

İl Müftüsü MAŞALI konuşmasını şöyle sürdürdü: “Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bir hadislerinde buyururlar ki “İslam ihya bulsun düşüncesiyle ilim tahsil ederken vefat eden kimse ile peygamberler arasında derece farkı vardır.” Bu hadis-i şerîf bizlere başta ürettiğimiz bilgi olmak üzere yapıp ettiklerimizin İslâm’a ve Müslümanlara katkı sunmasının önemine işaret eder. Bu ise ancak derdi olan, davası olan kişi için söz konusu olabilir. İslam’a ve Müslümanlara katkı sunacak işler başarabilmenin öncelikli şartı, taklitçilikten uzak kalmaktan ve özgün işler yapma yönünde bir iradenin var olmasından geçer. Günümüzde iki türlü taklitçiliğin varlığından bahsedilebilir. İlki referans alanı sadece geçmiş olan, geleneği kutsayan bunu yaparken de geleneksel birikim üzerine özgün, orijinal bir katkı sunamayan bir anlayışa işaret eder. İkincisi ise Batı kültürüne körü körüne bağlı olan ve yegâne referans kaynağı çağdaşlık olan bir zihniyeti ele verir. Bugün İslam dünyasının anılan iki taklitçi zihniyetin yanlışlarının cezasını çektiği söylenilebilir. Biri katı gelenekçi diğeri katı modernist olan bu iki yaklaşım her ne kadar hayata bakış itibariyle birbirine zıt dursa da taklitçi bir zihniyete yaslanmaları itibariyle benzerlik arz ederler. Oysa günümüzde İslam dünyasının en muhtaç olduğu şey özgünlüktür. Bu noktada dördüncü asır şairlerinden Ebû Yakub el-Hureymî’nin şu sözleri alabildiğine yol gösterici: “Kadim olanı, üzerine yeni bir şey koymak suretiyle koruyamadığında, geçmişin şan ve şerefinin sana hiçbir faydası olmaz.” İslam’ın kalkınması adına kayda değer işler yapamamanın önündeki bir diğer engel de sanki uzun vadeli projeksiyonlarda bulunmaktan ziyade anı kurtaracak çözümler üretme peşinde olmak gibi duruyor. Pek tabi ki bunu yapmak için sabır gerek. Sabırla, gayretle, istikbale matuf özgün eserler üretmek, alabildiğine çaba ve üst düzey bir sabrı gerektiriyor.”

İl Müftüsü MAŞALI, İslam dünyasının içinde bulunduğu sorunları aşmada özeleştirinin önemine işaret ederek sözlerini tamamladı.

En güncel haber ve ilanları aşağıda yeralan sosyal medya hesaplarımızından yada mobile uygulamamızı indirerek takip edebilirsiniz!

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Burhan Hocayla 2022 DHBT Online (Canlı Seminer)