Kayseri Müftülüğü, “Rahmet Cami Dualarla İbadete Açıldı”

Melikgazi İlçe Müftülüğüne bağlı Sakarya Mahallesi’nde yapımı tamamlanan Rahmet Camii 05.04.2019 Cuma günü düzenlenen törenle ibadete açıldı.

Kayseri Müftülüğü, “Rahmet Cami Dualarla İbadete Açıldı”
Yayınlama: 08.04.2019
858
A+
A-

Cuma namazı sonrasında açılış konuşmasını yapan İl Müftümüz Prof. Dr. Şahin Güven, ” Sakarya Mahallemize hayırseverlerimiz tarafından kazandırılmış olan Rahmet Camimizin açılışına hepiniz hoş geldiniz. Buradaki camimizin geçmişinde bir derneğimiz var. Rahmet Camimizin derneğinde görev yapan başkanından, yöneticisinden oradaki üyesine varıncaya kadar hepsine huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Ancak en büyük teşekkürü Yaşar Ata amcamız hak ediyor. Çünkü başından beridir bu caminin inşasında ve imarında her türlü çabayı sarf eden ve bütün kapıları açan Yaşar amcamız idi. Onun için ben dernek yöneticilerimizle birlikte Yaşar amcamıza da teşekkür ediyorum. “Dünyada bir cami ve mescit yaptıran kimseye Allah Teâlâ ahrette, cennetinde bir köşk hazırlar” buyuruyor Efendimiz (s.a.s.). Yüce Mevla, Peygamberimiz (s.a.s.)’in müjdesine yöneticilerimizi, Yaşar amcamızı ve bütün hayırseverlerimizi nail eylesin.”diyerek sözlerini tamamladı.

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, “Rahmet Camisi’nin yapımına katkı sunan hayırseverimiz Yaşar amcaya, değerli dernek mensuplarına, hayırseverlerimize ve Memduh başkana teşekkür ediyorum. Camiler önemlidir. Bizlerin bir araya geldiği, birçok etkinliğin gerçekleştiği, özellikle birliğimizin ve beraberliğimizin pekiştiği ortamlardır. Hem Camiler, hem Kur’an kursları, hem şadırvanlar; buraların da imkânını karşılayacağız inşallah. Rabbim birliğimizi ve beraberliğimizi bozmasın. 15 Temmuz’da meydanda selalarla nasıl bir araya geldiğimizi, siyasi görüş farkı gözetmeksizin camilerden okunan ezanların ve selaların bizleri nasıl bir araya getirdiğini gördük; hepsinin bilincindeyiz. Dolayısıyla camiler önemlidir. Bence camilerden daha önemli olan, orada görev yapan imamlarımız ve müezzinlerimizdir. Özellikle gençliğimize sahip çıkacak, ailelere sahip çıkacak ve yeni nesillere yön gösterecek imamların ve müezzinlerin sayısını Rabbim artırsın. Bizler de her zaman emrinizdeyiz, hizmetinizdeyiz. Camimizin yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, “Allah’a şükürler olsun. Melikgazi’nin bir bakıma güzel bir geleneğidir ki nerede bir cami yapılacaksa, nerede bir sağlık tesisi yapılacaksa, nerede eğitimle ilgili bir problem var ise hepsinde kamu kurum ve kuruluşlarıyla dayanışma içerisindedir. Rahmet Camiimizin bir bakıma koşturmacasını yapan değerli büyüğümüz hacı abimizin yanında Ali kardeşimizin de sık sık belediyeye gelerek Rahmet Camii ile ilgili taleplerini çok iyi biliyor, hatırlıyoruz. Ve desteklerimizi de yaptığımızı kendileri de takdir ediyorlar. Bu anlayış içerisinde biz bu çalışmaları sürdürüyoruz. Melikgazililer bu hizmet geleneğine alıştı. Sayın Cumhurbaşkanımız diyor ki: “mazeret üretmeyin, hizmet üretin.”      Biz bu felsefe ile bu günlere geldik.

Malumunuz 3 ayların içindeyiz. Recep ayı bitiyor, Şaban ayı başlıyor; ardından Ramazan ayımız geliyor. Feyizli, rahmetli ve bereketli bir dönemdeyiz. Cenab-ı Allah huzurumuzu, birliğimizi ve beraberliğimizi bozmasın. Bu güzel camimiz hayırlı uğurlu olsun. İnşallah burada namaz kılanı bol olsun. Allah’a kul, Peygamberimiz (s.a.s.)’e ümmet olacak nesiller yetiştirmeyi nasip eylesin diyorum. Hepinize sevgiler ve saygılar sunuyorum.”dedi.

Kayseri Milletvekili Sayın Taner Yıldız, “Bu gün hayırlı ve güzel bir günde Rahmet camimizin açılışındayız. İnşallah hem mahallemizin, hem de Kayserimizin gelişmesine katkıda bulunmuş olacak. Büyükşehir Belediye Başkanımız Memduh Büyükkılıç abimize, Yaşar abimize ve cami derneğimize teşekkür ediyoruz. Kendileri temel atma törenine gelmişlerdi ve bir kısım problemlerin kaldırılması hususunda gayret göstermişlerdi. Türkiye’de yaklaşık 90 bin tane cami var. Çocuklukta aldığımız eğitimi büyüklük çağında alma imkânımız pek olmuyor. O yüzden biz yaşlı-genç demeden, kadın-kız demeden bütün cemaatimizin hem Kur’an Kursuyla alakalı, hem de dini eğitim almasıyla alakalı Rahmet Camisinin vesile olacağına inanıyorum. Biz camilerimizi, okullarımızı, hastanelerimizi hayırseverlerimizle beraber geliştirmeye devam edeceğiz inşallah.” dedi.

Vali Sayın Şehmus Günaydın ise, ” Böylesine güzel ve hayırlı günde ve ismi de Rahmet olan camimizin açılışında sizlerle bir arada olmaktan, bu günü yaşamaktan çok büyük bir keyif aldığımı ve memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum. Öncelikle caminin yapımında emeği geçen gerek Belediye Başkanlarımıza, gerek hayırseverlerimize, katkıları olan vatandaşlarımıza, kamu kurumu çalışanlarımıza huzurlarınızda, Kayseri Valisi olarak bir de ben teşekkür etmek istiyorum. Cami yapmak elbette ki çok hayırlıdır; güzel bir olaydır ve de zahmetli bir iştir. Bu cami yapımlarında mutlaka ve mutlaka hayırseverlerimizden bir tanesi ön plana çıkıyor; biraz daha fazla çalışıyor, biraz daha fazla gayret gösteriyor. İşte burada da az önce Müftümüzün ifade ettiği gibi mahalle sakinlerimizden Yaşar amcamızın gayretleri, çabaları ön plana çıkmış. Buradan da kendisinden Allah razı olsun diyorum, kendisine teşekkür ediyorum.

Kayserimizde bu uyum kültürü ve birlik-beraberlik olduktan sonra inşallah Cenab-ı Allah çok güzel hizmetleri yapmayı bizlere nasip eder diye düşünüyorum. Bizler vatandaşımız için varız. Bizler vatandaşımızın emrindeyiz, hizmetindeyiz. Onların her türlü ihtiyaçları için gereken tesislerin yapımında –bunlar eğitim kurumudur, camilerimizdir, sosyal tesislerimizdir, sağlık tesislerimizdir- az önce ifade ettiğim uyum kültürünün olması, bu işlerin ve hizmetlerin yerine getirilmesinde en büyük güç kaynağımızdır.

Camilerimizi yaşatacağız. Camilerimizde hayatı canlı kılacağız. Çocuklarımızın, gençlerimizin, hanımefendilerin, diğer vatandaşların camilerimize gelmesi için de orada çalışan arkadaşlarımıza büyük görevler düşüyor. Hepinize sevgi ve saygılar sunuyorum.” dedi.

Protokol konuşmaları sonrası Rahmet Camii Dernek Başkanı Yaşar Ata’ya protokol tarafından, Rahmet Camii ve müştemilatındaki Kur’an Kursu’nun yapılmasına, inşaatının yapılmasına ve açılışa hazır hale getirilmesine yaptığı katkılardan dolayı plaket takdimi yapıldı. Tören, İl Müftümüz Sayın Güven tarafından yapılan dua ile sona erdi.

Açılış törenine; Kayseri Valimiz Sayın Şehmus Günaydın, Kayseri Milletvekilleri Sayın Taner Yıldız ve Sayın Mustafa Elitaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Sayın Memduh Büyükkılıç, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, İl Müftümüz Prof. Dr. Sayın Şahin Güven, Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Sayın Mustafa Palancıoğlu, Melikgazi İlçe Müftüsü Yahya Polat, mahalle sakinleri ve davetliler katıldı.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT Online (Canlı Ders) Hazırlık Kursu - 3. Grup