Konya Müftülüğü Mevlid-i Nebi Haftası Münasebetiyle Basın Toplantısı Düzenledi..

2019 yılı “Peygamberimiz ve Aile” temalı “Mevlid-i Nebi Haftası” etkinlikleri kapsamında, kamuoyunu bilgilendirmek üzere İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu başkanlığına il müftülüğünde basın toplantısı düzenlendi.

Konya Müftülüğü Mevlid-i Nebi Haftası Münasebetiyle Basın Toplantısı Düzenledi..
Yayınlama: 08.11.2019
774
A+
A-

İl Müftülüğü Konferans Salonu’nda gerçekleşen basın toplantısına İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu’nun yanı sıra İl Müftü Yardımcıları Dr. Hamza Küçük, Musa İmamoğlu, Aslan Çıtır, Hasan Hüseyin Güller ile basın mensupları katıldı.

Basın mensuplarına “Mevlid-i Nebi Haftası” etkinlikleri ile ilgili bilgi veren İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu şunları kaydetti.

Değerli Basın Mensupları,

Sizleri, Sevgili Peygamberimizin doğumunun 1449. yıldönümü münasebetiyle, İlimiz Müftülüğü organizesiyle Resmi Kurum/Kuruluş ve Sivil Toplum Örgütlerinin de katılımıyla, 01-08 Kasım 2019 tarihleri arasında icra edilecek programlar hakkında bilgi vermek üzere davet etmiş bulunuyoruz. Öncelikle O’nun doğumunun, bütün insanlığın yüreğinde muhtaç olduğu manevi ışığa dönüşmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyor; ülkemize, milletimize ve bütün insanlığa barış, kardeşlik, birlik, beraberlik, huzur ve bereket getirmesini temenni ediyorum.

Mevlid-i Nebi Haftasında, Peygamberimizin dünyayı teşriflerini anarken, başta İslâm dünyası olmak üzere topyekûn insanlık âleminin dûçar olduğu manevî problemlerin çözüme kavuşturulması konusunda Efendimizin risaletine başvurma ve onun rehberliğine her zamankinden daha muhtacız.

Yüce Rabbimizin en güzel nimetlerinden olan aile, insanoğluna huzur ve sükûnet veren, çocuklar ve temiz rızıklarla güzelleşen kutsal bir birlikteliktir. Aile, Rabbimizin yeryüzündeki ayetlerinden biri olup onun rahmeti ile sevgi, saygı, şefkat ve muhabbete erişen bir kurumdur. Bireyleri olumsuzluklara, tehlikelere karşı koruyan sağlam ve güvenli bir limandır.  Aile, toplumun en küçük fakat en önemli yapıtaşı, hayatın bütün aşamalarına etki eden başlangıç noktasıdır.

Aile, nikâh ve kan bağının çok ötesinde bir duygu ve fikir bağı kurmak, gönül birliği etmek ve Allah’ın hoşnutluğuna yakışır bir yaşamı paylaşmaktır. Sadece bu dünyada değil ahirette de bir arada olacağının bilinciyle hareket etmektir.

Aile bir emanettir. Aile içinde gözlerimizi açmak da, yeni bir aile kurmak da aslında bir emanet zincirine halka olmak demektir. İnsanlar, özellikle de yakın ilişki içinde olan eşler ve çocuklar birbirlerine “mülkiyet bağı” ile değil, “emanet bilinci” ile bağlıdır. Canların yegâne sahibi olan Allah, bizi buluşturarak birbirimize emanet etmiştir.

Aile bir imtihandır. Emek isteyen, sabır gerektiren, ciddi bir imtihan. Hayatta rolümüz değişebilir; bugün çocuk iken yarın anne, bugün evlat iken yarın eş oluruz. Ama ömür sürdükçe, aileye olan ihtiyacımız ve ailemizle imtihanımız da sürüp gitmektedir.

Küreselleşen dünyada aileyi hedef alan ve aile içinde yaşanan sorunlar hepimizi etkilemekte, sadece bugünümüzü değil geleceğimizi de tehdit etmektedir.  Kitle iletişim araçlarının gelişimi, değer ve sınır tanımaksızın aile mahremiyetini, aile bireylerinin haklarını ve ailenin saygınlığını zedeleyebilmektedir. Sadakatsizlik, vefasızlık, tahammülsüzlük, bilinçsizlik ve şiddet gibi sebeplerle ailelerimiz ciddi anlamda zarar görmektedir. Kuşkusuz ailenin bozulması, toplumun temelinin sarsılması ve değerlerimizin kaybı demektir.

Dolayısıyla ailenin kurulması, korunması ve sağlıklı bir şekilde geleceğe taşınması için Kur’an ve sünnetten beslenen sağlam referanslarla ve değişmez sabitelerle çözüm üretmek hepimizin sorumluluğudur. Bizlere her konuda örnek olan Peygamberimiz, akrabalık ilişkilerinde de en güzel örnekleri sunmuştur. O, Yüce Allah’ın Kur’an’da belirlediği ölçülerin pratiğini göstererek, onların nasıl uygulama sahasına konulacağını net bir biçimde ortaya koymuştur.

Onun peygamber olmadan önceki hayatı da, sonraki hayatı da dün olduğu gibi, bugün de insanlığı aydınlatacak eşsiz güzelliklerle doludur. Nebiler serverinin hayatında aile denilince; onun Hz. Hatice ile olan dostluk ve sadakati, Hz. Aişe ile sevgi, bilgi ve ilgi üzerine inşa ettiği mutluluk ve huzur dolu örnek ailesi aklımıza gelir.

Peygamberimizin cennet kadınlarının efendisi olarak nitelenen kızı Hz. Fatıma ile olan samimi ve candan diyaloğuyla; ebedi mutluluk yurdunun gençleri sevgili torunları Hz. Hasan ve Hüseyin’e karşı şefkat abidesi duruşu, cahiliye insanının anlamakta güçlük çektiği hususlardır.

Efendimiz(s.a.s.),getirdiği yeni ilkelerle aileyi sevgi ve mutluluğun doyasıya yaşandığı kutlu bir yapıya dönüştürmüştür. Ailesine karşı daima müşfik ve nazik, muhabbet ve merhamet dolu,  sabırlı  ve  hoşgörülü  olan  iki  cihan güneşi(s.a.s.),  yuvasına  şiddet  ve  nefretin bulaşmasına asla izin vermemiş, aile fertleri arasında her konuda adaleti gözetmiş, onlara sevgisini  açıkça ifade etmekten çekinmemiştir. Dualarına ailesini de katmış, “Allah’ım! Ey Rabbimiz ve her şeyin Rabbi! Beni ve ailemi dünya ve âhirette her an sana ihlasla bağlı kıl. Ey yücelik ve ikram sahibi!” (Ebu Dâvûd, Tefsîru ebvâbi’l vitr, 25.) diyerek Cenab-ı Hakka niyazda bulunmuştur.

Sevgili  Peygamberimiz (s.a.s.), yalnızlığa  değil  aile  hayatına teşvik  etmiştir.  Bekarları evlenmeleri yolunda cesaretlendirirken, boşanma konusunda daima temkinli davranmıştır. Keyfi kararlarla bir yuvanın dağılmasını ya da sudan bahanelerle ortaya çıkan ayrılıkları asla tasvip etmemiş, aile birliğini muhafaza etmek için her türlü imkânın seferber edilmesini istemiştir. Allah Resûlü (s.a.s.)’i izleyen, onun her hâlini dikkatle takip eden ve davranışlarını model alan ashâb-ı kirâm gibi, bugün bizler de Peygamberimiz(s.a.s.)’i iyi tanımaya, onun gibi davranmaya ve ahlakıyla ahlaklanmaya gayret göstermeliyiz.

Bu çerçevede, ülkemizde önemli bir dini, sosyal ve kültürel gelenek haline gelmiş olan ve kamuoyu tarafından üst düzey ilgi gösterilen Kutlu Doğum Haftası’nın 2019 yılı teması “Hz. Peygamberimiz ve Aile” olarak belirlenmiştir. Söz konusu tema, Hz. Peygamber (s.a.s.)’in ortaya koyduğu örneklik çerçevesinde hafta boyunca gerçekleştirilecek etkinliklerde ele alınacaktır.

08 Kasım 2019 tarihleri arasında kutlanacak olan Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle merkez ve taşra ilçe müftülüklerince, hastane, hapishane, huzurevi, çocuk yuvası, esnaf, Resmi Kurum ve kuruluş ziyaretleri, ücretsiz kitap ve gül dağıtımı, konferans, panel, seminer, sinevizyon gösterimi, radyo ve televizyon programları, hatim ve mevlit programları, Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma, 40 hadis 40 ayet ezberleme, kompozisyon, şiir ve bilgi yarışmaları planlanmıştır.

İlimiz Müftülüğü organizesiyle Resmi Kurum/Kuruluş ve Sivil Toplum Örgütlerinin katılımıyla; 08 Kasım 2019 Cuma günü başlayacak olan Kutlu Doğum Haftasıyla ilgili olarak;

1-) 8 Kasım 2019 Cuma günü Saat: 14.30 Meram İlçesi Tantavi Kültür Merkezi’inde “Peygamberimiz ve Aile konulu ”Açılış Programı ve Panel,

2-) 08 Kasım 2019 Cuma günü saat 10.00 da İl Müftü Yardımcısı Betül ŞİMŞEK ÖZTÜRK tarafından, KON TV’de  “Hz. Peygamberimiz ve Aile konulu Mevlid-i Nebi Programı “

3-) 08 Kasım 2019 Cuma günü saat 18.00 da Kapu Camii’nde (Kon TV Canlı Yayın) Mevlid Kandili Özel Programı,

4-) 9 Kasım 2019 Cumartesi günü Kapu Camii’nde, KYK Kız Öğrencileriyle Sabah Namazı Buluşması ve akabinde Konya Gezisi,

5-) 9-10 Kasım 2019 Cumartesi-Pazar  günü saat, 13:30 Hacıveyiszade Camii önünde, Kan Bağışı Programı,

6-) 15 Kasım 2019 Cuma günü Sultan Selim Camii’nde, KYK Erkek Öğrencileriyle Sabah Namazı Buluşması,

7-) 16 Kasım 2019 Cumartesi gün içerisinde??? Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde, Atletizm Yıldız Erkek Yarışması, Atletizm Genç Erkek Yarışması, Bisiklet Yıldız Erkek Yarışması,

😎 16 Kasım 2019 Cumartesi günü??? Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde, Atletizm Yıldız Erkek Yarışması, Atletizm Genç Erkek Yarışması, Bisiklet Yıldız Erkek Yarışması,

9-) 17 Kasım 2019 Pazar günü Saat 09:30’da S.Ü. sonrası İstanbul yolu güzergahı Konya İl Müftülüğü fidan dikim alanında, Şehit Aileleri Yalnız Kalmasın Mevlid-i Nebi Fidan Dikme Etkinliği,

Programları planlanmıştır.

Bu yılki Mevlid-i Nebi Haftası etkinliklerine destek veren Sn. Valimize, Büyükşehir Belediyemize, İlçe Belediyelerimize, İlahiyat Fakültemize, Selçuk Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürlüğümüze, İlçe Müftülüklerimize, Sivil Toplum Kuruluşları Platformuna ve emeği geçen herkese şükranlarımı arz eder, Mevlid-i Nebi Haftasının, Peygamberimizin daha iyi tanınmasına ve anlaşılmasına, O’nun ahlakıyla ahlaklanmamıza vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ederim.

buy office 2016 pro

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

2024 DHBT Yapay Zeka Eğitim Platformu